Váratlan kamattdöntés Törökországban

Erdogan korábbi, határozott elzárkózása ellenére mégis 17,75%-ról 24%-ra emelte a török jegybank az alapkamatot. A líra egyből erősödni kezdett.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mostani kamatszint Recep Tayyip Erdogan hatalomra kerülése óta a legmagasabb, a döntésre a török líra elmúlt hónapokban tapasztalt gyengülése miatt volt szükség. A döntés váratlanul érte a piacokat, az elemzők ennél kisebb mértékű, 22,00 százalékos emelést tartottak valószínűnek. Sokan pedig semmiféle kamatemelésre nem számítottak, mivel a török elnök még csütörtökön is, pár órával a kamatdöntés előtt arról beszélt, hogy rossz ötlet lenne a kamatemelés.

Nem az amerikai szankciók miatt rengett meg a török gazdaság
A jelzésértékű amerikai szankciók csak a puskaport berobbantó szikra, a török devizaválságot mélyebb strukturális problémák, elsősorban a török cégek devizahitel-válsága okozza.
Erdogan ezt a véleményét korábban is sokszor hangsúlyozta: a magas kamatszint, bár a nemzeti valuta stabilizálására jó, visszafogja a növekedést, hiszen a vállalatok nehezebben jutnak kedvezményes hitelhez. Erdogan szerint pedig a török gazdaság gondjait az erőltetett ütemű növekedéssel, a munkanélküliség felszámolásával lehet orvosolni. Ennek érdekében a közelmúltban közvetlen beleszólási jogot szavaztatott meg maga számára a jegybank monetáris bizottságában, a központi bank elnökévé pedig saját vejét nevezte ki (aki most úgy tűnik, mégis szembement az akaratával).

A török cégeknek viszont ma más sem hiányzik jobban, mint újabb hitelek: a líra gyengülése mögött elsősorban a török cégek igen magas devizahitel-állománya állt, ennek a súlyát pedig fokozta a líra gyengesége. A helyzeten tovább rontott az USA-val kibontakozó diplomáciai konfliktus és az azt követő szankciók, a török árukra kivetett importvámok. Csak idén a líra értéke mintegy 68 százalékát vesztette el más valutákhoz képest.

A mostani kamatdöntésre a nemzetközi piac kedvezően reagált: a líra árfolyama ismét növekedni kezdett, a dollár árfolyama 6,45 líráról 6,05 lírára, az euró árfolyama 7,50 líráról 7,10 lírára csökkent.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo