A júniusi egyhetes fővárosi ellenőrzéssorozatban a több száz revizor és pénzügyőr összesen több mint 3 ezer ellenőrzést végzett, ami főként az online pénztárgépek adatai alapján kockázatosnak ítélt vállalkozásokat érintette. Nem maradtak ki a vendéglátóegységek, ajándékboltokat, piacokon és vásárcsarnokokban működő vállalkozások és a személyszállítók sem. Az ellenőrök elsősorban a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgépek üzemeltetését, a foglalkoztatottak bejelentését és a készpénzkészletet, a pénzügyőrök pedig a jövedéki termékek forgalmazását vizsgálták.
A VI. és VII. kerületben ellenőrzött vendéglátóhelyek háromnegyedében súlyos jövedéki szabálytalanságokat tapasztaltak a pénzügyőrök, akiknek mobillaboratórium segített az elemzésben. Sok esetben találtak zárjegy nélküli, „pancsolt”, vagy az előírtnál lényegesen kisebb alkoholfokú szeszes italt. Mintegy 120 liter alkoholos italt le is foglaltak.
100 liter alkohol lefoglalva
A Nébih szakembereinek minden második ellenőrzése élelmiszerbiztonsági szabálytalanságot tárt fel, ezért több esetben a helyszínen megsemmisítettek lejárt szavatosságú söröket, valamint élelmiszerjelölési, illetve nyomonkövetési jogsértések miatt zároltak mintegy 100 liter borászati terméket és alkoholos italt. Súlyos élelmiszer-higiéniai jogsértések miatt azonnali hatállyal megtiltották a vendéglátóipari termékek előállítását és forgalomba hozatalát három egységben, és mintegy 130 kilogramm húst és „tenger gyümölcseit” vontak ki a forgalomból jelöletlenség, vagy lejárt szavatosság miatt.
A vizsgálatok idején, az ellenőrzések hírére a nyugtaszám és a bevétel is jócskán meghaladta az egyébként megszokottat. A NAV adatai szerint volt több olyan kereskedő, akinek több mint háromszorosára növekedett a bevétele az akció hetében, sőt, volt olyan bár, amely a heti átlagos 1 milliós bevétele ellenére az előre meghirdetett akció hetében 14 millió forint forgalmat rögzített. Mintegy 50 kocsmánál legalább másfélszeres mértékű bevétel-növekedés volt kimutatható, az ellenőrzéssorozat lezárása után azonban az összes gazdálkodónak visszaesett a forgalma a korábbi, vagy még annál is alacsonyabb szintre. Az ilyen vállalkozások számíthatnak a NAV visszatérő ellenőrzéseire. Összesen mintegy 120 millió forint mulasztási bírság kiszabására kell számítaniuk a szabálytalankodóknak.
Az ellenőrzések nem értek véget, a mulasztó és a gyanúsan ingadozó bevételű vállalkozások a következő hetekben is számíthatnak az ellenőrök és pénzügyőrök jelentétére.