Jobban vigyázunk a lakáshitelekkel

A legfrissebb adatok alapján veszítettek korábbi népszerűségükből a rizikósabb, változó kamatozású lakáshitelek, amelyeknél a kamatok emelkedése a törlesztőrészletet is azonnal növeli. A teljes piac ugyanakkor lendületesen bővül - áll a BankRáció.hu legfrissebb, a jegybank hivatalos piaci adatait feldolgozó elemzésében.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az év első öt hónapjában a bankok 314 milliárd forint értékben kötöttek új lakáshitel-szerződéseket, ez éves összevetésben 36 százalékos emelkedésnek felel meg. A 3-12 hónapos kamatperiódusú, azaz változó kamatozású lakáshitelek összege 76 milliárd forintra rúgott, ez 15 százalékos csökkenésnek felel meg.

Trencsán Erika, a BankRáció.hu szakértője szerint mindenképpen örömteli változás, hogy a változó kamatozású lakáshiteleknél csökkenés következett be. Ez a változás ugyanis arra utal, hogy a hitelfelvevők egyre jobban tisztában vannak azzal, hogy a változó kamatozású lakáshiteleknél a kamatok emelkedése azonnal megjelenik a törlesztőrészletekben, ezáltal kockázatosabbak a több évre vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletet garantáló lakáshitelekhez képest.

Milliókkal drágulhatnak a lakások a kamatok miatt
Emelkedésnek indultak a bankközi kamatok, ez pedig a lakáshitelek törlesztőrészletét is növelheti, így végső soron a megvásárolt lakásra is többet kell fizetni.
Nő a hitelállomány

Az is látszik a friss adatokból, hogy a legbiztonságosabb, minimum 10 évig fix törlesztőrészletet biztosító lakáshitelek összege az év első öt hónapjában megközelítette a 19 milliárd forintot, ami 26 százalékos emelkedésnek felel meg éves összevetésben. Bár a teljes piachoz mérve a minimum 10 évig fix törlesztőrészletű lakáshitelek aránya alacsony, de a következő időszakban népszerűbbek lehetnek ezek a konstrukciók. “Elsősorban azért, mert októbertől lép majd életbe az a szabályozás, amely lökést adhat nekik. Onnantól ugyanis kizárólag a minimum 10 évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik majd az 50, illetve 60 százalékos jövedelemarányos törlesztés limit. Ami azt jelenti, hogy a havi törlesztőrészlet nem haladhatja meg a nettó jövedelem 50, magasabb jövedelem esetén 60 százalékát” - tette hozzá Trencsán Erika. Októbertől az 1-10 évig fix törlesztésű lakáshiteleknél a korlát 25-40 százalékra mérséklődik a rögzítés idejétől és a jövedelem mértékétől függően.

A BankRáció.hu elemzéséből kiderül az is, hogy július elején a legolcsóbb, legalább 10 évig fix törlesztésű - 10 millió forintos és 20 éves futamidejű - lakáshitelek bőven 5 százalék alatti teljes hiteldíjmutatóval (thm) voltak elérhetőek, ami 70 ezer forint alatti kiadást jelent. Trencsán Erika felhívta a figyelmet arra, hogy ezeknél a konstrukcióknál is jelentős különbségek lehetnek, ezért a hitelfelvétel előtt érdemes tájékozódni.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo