Jogi kisokos cikkek

Az inflációra hivatkozva 20-50 százalékkal emeli jövőre a GVH eljárásainak díjait
Módosul a versenytörvény– az infláció a GVH eljárásaiba is begyűrűzött.

Ügyvédi munkadíj: ki fizeti a pernyertes ügyvédjét?
Aki még soha nem pereskedett, az talán magától értetődőnek veszi, hogy a pernyertes fél perköltségeit a pervesztes fizeti.

Még mindig inkább pereskedünk, de van a sokkal olcsóbb megoldás
Egyre népszerűbbek a peren kívüli jogvita-rendezési megoldások Magyarországon.

Elindult a kártyacsalók kedvenc időszaka
A bankkártyás forgalom bővülésével párhuzamosan a csalók is nagyobb elánnal vetik be magukat és próbálják átverni a kártyás fizetőket.

Komoly veszélyei lehetnek a munkavállalókra nézve a mesterséges intelligenciának
A hazai vállalatoknál is egyre elterjedtebb mesterséges intelligencia alkalmazásakor érdemes körültekintéssel eljárni, mert a jogszerűtlen adatkezelés jelentős bírsággal járhat.

Megnégyszereződött a magyar távmunkások száma, új munkajogi szabályok kellenek
A munkajogi szabályozást is modernizálni kell az egyre nagyobb teret hódító, új foglalkoztatási formákhoz igazodva.

Egy magánszemélynél vizsgálódott a NAV, 115 millió forint befizetés lett a vége
A külföldi adóhatóság információja alapján indított jogkövetési vizsgálatot az adóhatóság egy játékfejlesztéssel foglalkozó magánszemélynél.

Súlyos jogi tévhitek keringenek a magyarok körében
Javultak a magyarok jogi ismeretei, és tudatosabban is járnak el a jogi ügyekben, mint egy évtizeddel ezelőtt, de továbbra is sok a tévhit.

A kormány által meghirdetett veszélyhelyzet jogbizonytalanságot okoz a gazdaságban
Külföldiek magyarországi részesedésszerzése – most már örökre engedélyköteles?

Az új Munka törvénykönyv kőkemény lesz
A MASZSZ tiltakozik a tervezet miatt.
A kormány befagyasztotta a késedelmi kamatokat
25 százalék a maximális késedelmi kamat.
Hová forduljak külföldi örökség esetén?
Melyik állam joga dönti el a külföldi vagyonelemmel vegyes hagyaték sorsát?
Most fog igazán megugrani a fizetésképtelenséggel járó helyzetek száma
Ez súlyosan érinti az értékesítési oldalt is.
Új bírósági döntés született a bérleti díjakról
Nem jár bérleti díj arra az időszakra, amíg a bérlő a koronavírus-járvány és annak megfékezésére tett kormányzati intézkedések miatt a bérleményt zárva tartotta.
Felkészületlenek a kkv-k jogilag
Többet várnak jogi szolgáltatóktól a hazai kkv szereplők.
Vigyázat, a számlagyárak által okozott kárt a jogszerűen működő vállalkozások is fizetik
Élet a számlagyárak között, avagy vigyázat, csalók!
Nem volt minden rendben a MindentMent reklámjaival - frissítve
Fogyasztókat megtévesztő fogászati hirdetései miatt a GVH figyelmeztetésben részesítette a MindentMent Egészségügyi Szolgáltató Kft.-t.
Lecsapnak az influenszerekre
Ősszel fogja közzétenni a GVH az új influenszer marketing tájékoztatóját.
Magyarország hamarosan elveszíthet egy fontos csatát
Nem marad más lehetőség, csak a globális minimumadó bevezetése?
Még mindig sok a sumákoló balatoni vállalkozás, de a helyzet azért javul
Tavaly még minden hatodik, idén már csak minden hetedik balatoni vállalkozásnál találtak valamilyen szabálytalanságot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai.
Amit az adóhatóság vizsgálatairól tudni kell, kötelező olvasmány
7 kérdés – 7 válasz a jogkövetési vizsgálatokról.
Félhetnek a „zöldremosó” vállalatok
A tudatos fogyasztók táborának erősödésével párhuzamosan egyre több céget érhet a greenwashing, azaz a „zöldre mosás” vádja.
Ezzel a megoldással kompenzálhatják a cégek a reálbér-csökkenést
A kkv-k körében minden negyedik vállalkozás számol a SZÉP-kártyával.
Van élet a kata után
Az átalányadózás, az átalakulás, végső esetben a végelszámolás is járható út lehet.
Hogyan örökítsünk egy családi vállalkozást?
Mi a titka egy évtizedeken és generációkon átívelő családi vállalkozásnak?
Szuper lehetőség cégeknek, szabad a költözés az EU-n belül
Mostantól már cégek is szabadon költözhetnek az EU-n belül.
Hatalmas lesz a bünti, ha valaki lekésik szeptember 15-ről a gépjárműadóval
Az idén is szeptember 15-ig kell megfizetni minden autótulajdonosnak és üzembentartónak a gépjárműadó második részletét.
A turisztikai cégek nem hárították át teljesen megnövekedett költségeiket vendégeikre, ennek ellenére további romlást várnak
A turizmus minden alágazatára kiterjedő, reprezentatív turizmus konjunktúra index (tki) augusztusban mínusz 13 ponton állt.
Válság idején másképp kellene bánni a munkavállalókkal
Az elmúlt időszak jelentős kihívás elé állította a cégvezetőket, ugyanis elengedhetetlenné vált, hogy a mindennapos ügymenet mellett munkatársaikra is kiemelt figyelmet fordítsanak. Rá kellett ébredniük arra, hogy a folyamatos és eredményes működéshez elengedhetetlen az alkalmazottak jólléte, aminek megteremtéséhez már korántsem elég a megfelelő fizetés vagy éppen az évente egyszeri egészségnap. Annál jóval többre van szükség.
Az Európai Unió Bírósága szerint uniós jogba ütközik a magyar kaszinóbiznisz
Az új szabályozás alapján jelentősen módosulnak a hazai online szerencsejáték szervezésével kapcsolatos szabályok. A 2022. évi XIX. törvény előzménye egy, a jelenlegi szabályozás uniós jogba ütközését kimondó Európai Uniós Bírósági döntés, amely lépésre kényszerítette a magyar jogalkotót. Dr. Rausch János és dr. Unger Balázs a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners ügyvédei bemutatták a módosítás főbb elemeit, melyek érintik az online kaszinó- és kártyajátékot, valamint az interneten való sportfogadást is.
Fizethet két cég egymásnak készpénzben?
A cím akár álkérdésnek is tűnhet – ám messze nem az. Sokan ugyanis nem tudják, hogy vállalkozások között bizonyos esetekben teljesen tiltott a készpénzfizetés. Arról pedig még ennél is kevesebben tudnak, hogy bizonyos összeghatár felett a készpénzfizetés a pénzmosási szabályok teljes szigorát vonja maga után. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából kiderülnek a részletek.
A közbeszerzési öntisztázási eljárás legfontosabb lépései
A versenyjog és a közbeszerzési jog számos esetben szoros összefüggésben áll egymással, az olyan fogalmak, mint a kizáró ok vagy az öntisztázás mindkét jogi területen fontos szerepet tölt be, sok esetben közös értelmezési kerettel. Öntisztázás eljárás keretében, a közbeszerzésekből jogsértő magatartásukra tekintettel kizárt vállalkozások kérhetik megbízhatóságuk megállapítását, amely lehetővé teszi a közbeszerzéseken való ismételt részvételüket.
Itt az új plázastop? Nehezebb lesz új irodaházat és lakóépületeket engedélyeztetni
A jövőben az állami főépítész által vezetett tervtanács véleményezi az 5 ezer négyzetméter összes hasznos alapterületet meghaladó épület, valamint az egy építési telken 1500 négyzetméter összes hasznos alapterületet meghaladó és legalább hat lakásból álló többlakásos, új építésű lakóépület építészeti-műszaki dokumentációját.
Izgalmas jogi csata lesz a Ryanair és a magyar hatóságok között
Közzétették a Ryanairt 300 millió forintra bírságoló fogyasztóvédelmi határozatot. Az indoklásból kiderül, hogy a légitársaság azért kapott rekordösszegű büntetést, mert a hatóság szerint olyan extraprofitadót, a légitársaságok hozzájárulását hárította át az utasaira, amit nem is neki kell befizetnie - írja a Bank360.hu.
Biztosítót vizsgál az MNB, a hazai ügyfeleket figyelmeztetik
Az MNB újabb fogyasztóvédelmi vizsgálatot indított.
Visszahívhatja-e a főnök a beosztottat a szabadságáról?
A rendszeres fizetett szabadsághoz való jog a munka világában a pihenéshez való jog megvalósulását szolgálja, célja a munkavégzés során elhasznált erőforrások, a fizikai és szellemi energia pótlásának, valamint a munkavállalók regenerálódásának biztosítása – ismertette dr. Brózmann Attila, az act Bán & Karika Ügyvédi Társulás szakértője.
Sokszor felületes a cégek panaszkezelési eljárása
A postai- és a távközlési szolgáltatások, valamint a közüzemi ügyek kerültek a legnagyobb arányban a Budapesti Békéltető Testület elé.
Durva fogyasztóvédelmi bírságot varrtak a Ryanair nyakába
Tovább folytatódik a háború a légitársaság és a kormány között.
Fogyókúrás terméket forgalmazó céget bírságolt a GVH
A GVH 32 milliós bírságot rótt ki a Fatbond fogyókúrás termék forgalmazójára és a vele együttműködő reklámügynökségre,
Állami közfeladattá tette a kormány a rezsivédett áram- és gázszolgáltatást
Teljesen átszabta a kormány a rezsicsökkentés keretében kedvezményes áron igénybe vehető áram- és földgáz szolgáltatásának kereteit.
Kell-e laptopot biztosítaniük a cégeknek az otthoni munkához?
Ugyan a koronavírus-járvány nehezén remélhetőleg már túl vagyunk, minden jel arra utal, hogy a home office egy darabig még velünk marad. Hibrid munkavégzés esetén a munkáltatónak nem minden esetben kell számítógépet biztosítani a munkavállalóinak, pedig az kölcsönösen előnyös mindkét fél számára. Tóth Roland, a Furbify munkatársa arról beszélt, ha összekeverednek a dolgozó privát dolgai a céges ügyekkel, az sosem vetít előre semmi jót, a vállalati laptopok pedig általában jóval gyorsabbak, mint egy otthoni gép, így azzal a munkát is gördülékenyebben lehet végezni.
Így lehet csökkenteni a kiszabott adóbírságokat
Az adóhatósági határozatokkal szemben igénybevehető jogorvoslatok köre folyamatosan bővül, fejlődik mind nemzetközi, mind hazai szinten. Az adózóknak számos lehetőségük van, amelyekkel érdemes tisztában lenni, hiszen sok esetben lehet sikeres a végkimenetel adóperek vagy állami szervekkel szemben indított eljárások során - hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő jogászai.
Figyelem, a nagycsaládosoknak nem automatikusan jár a földgázár kedvezmény
A rezsicsökkentés továbbra is minden családnak jár az átlagfogyasztásig, a nagycsaládosoknak gázfogyasztás esetében afölött is, ha igénylik - a gyermekek számával arányosan emelkedő - földgázfogyasztási kedvezményt.
Joga van-e a nőknek az abortuszhoz?
Miközben a világ az ukrajnai háborúval van elfoglalva, az amerikai közvéleményt inkább a nők abortuszjoga foglalkoztatja. A kansasi polgárok tegnap úgy döntöttek, hogy a nőket megilleti a terhességmegszakítás joga, akár tetszik valakiknek, akár nem.
Kell-e félni a bizalmi vagyonkezeléstől?
A bizalmi vagyonkezelés elsősorban nagyobb magánvagyonok gondozására alkalmazott, angol eredetű jogintézmény, olyan szerződéses viszony, ahol a vagyon eredeti tulajdonosa, a vagyonrendelő vagyonát vagy annak egy részét elkülöníti és ideiglenes jelleggel átruházza a bizalmi vagyonkezelőre, azzal a céllal, hogy a vagyonkezelő a ráruházott vagyont kezelje, adminisztrálja, vagy éppen gyakorolja a tulajdonosi jogokat.
Hogyan lehet takarékoskodni az illetéken ingatlanvásárláskor?
A jelenleg hatályos jogszabályok értelmében ingatlanvásárlás esetén a vagyonszerző, azaz a vevő vagyonszerzési illeték megfizetésére köteles, amelynek általános mértéke az ingatlanért fizetett vételár 4 százaléka. Ez azt jelenti, hogy egy 50 milliós lakás vásárlása esetén a vevőnek a vételáron felül meg kell fizetnie az államnak 2 millió forintot, ami lássuk be, nem csekély összeg – mondta dr. Bognár Ivett, az act Bán & Karika Ügyvédi Társulás szakértője.
Számlázhat-e még gyorsan előre egy katás?
Az új kata jogszabály megjelenése óta sokan keresik azokat a lehetőségeket, amellyel a kata élettartama egy kicsit „meghosszabbítható”, ami a céges partnereknek történő számlázást illeti. Ezzel kapcsolatban merült fel több fórumon az a kérdés, hogy kiszámlázhatóak – e előre az év hátralévő időszakára vonatkozó teljesítések, tekintettel arra, hogy a jogszabály szerint az augusztus 31. napjáig kibocsátott bizonylat alapján járó díj még a jelenlegi szabályok hatálya alatt járó bevételnek minősül. Erre egy esetben van lehetőség, de az esetben figyelni kell a rendeltetésszerű joggyakorlásra – hívja fel a figyelmet Dr. Korponai Babett, az ICT Business Advisory Zrt. vezető adószakértője.
Indul az albérleti roham: el lehet kerülni a lakásbérlés és -kiadás buktatóit
Gyorsuló ütemben dráguló lakbérek, növekvő kereslet és egyre óvatosabb bérbeadók várják azokat a fiatalokat és szüleiket, akik a felvételi ponthatárok kihirdetése után kezdenek bérlakást keresni. A lakáskiadásnak számos buktatója van mind a bérbeadó, mind a bérlő számára, amelyet néhány szabály betartásával és szakember segítségével meg lehet előzni. A közjegyzők tapasztalatai szerint például még mindig az internetről letöltött minták alapján készül az ingatlanbérleti szerződések túlnyomó többsége. A gyakran ellentmondó szabályokat, az adott helyzetre nem jellemző kikötéseket és akár jogszerűtlen feltételeket tartalmazó szerződések nem nyújtanak valódi védelmet a feleknek.