Szabadság alatti viselkedési normák munkajogi szempontból
Nincs olyan ember, aki ne szeretne picit lazulni nyáron és megfeledkezni a munkahelyi stresszről. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy bármit meg lehet tenni, mivel a szabadság alatt is alkalmazandók a Munka törvénykönyvének (a továbbiakban: „Mt.”) szabályai.
Az Mt. kimondja, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné, valamint azt is, hogy a munkavállaló a munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely közvetlenül és ténylegesen alkalmas a munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének veszélyeztetésére.
Ez nem jelenti azt, hogy a strandon is az előírt céges formaruhában kell lenni (főleg 40 fokban), vagy a céges szlogent kell puffogtatni, esetleg ne lenne szabad üzleti partnerekkel meginni egy koktélt nyaralás alatt. Ugyanakkor az alábbi jótanácsok a teljesség igénye nélkül bemutatják, hogy miként érdemes viselkedni a nyaralás során:
- Nyugodtan koktélozzunk, de tartsuk a mértéket, mivel az alkohol sosem jó tanácsadó. Nincs annál kínosabb, mint amikor a szállodai személyzetnek kell kimenteni a magatehetetlen embereket a medencéből, akik egy fél órával az előtt még arról hencegtek, hogy mennyire sikeres projektmenedzserek egy multinacionális cégnél.
- Ha már a hencegésnél tartunk: ne pletykáljunk a munkáltatónkról, vagy üzleti partnereinkről, ügyfeleinkről! Lehet, hogy büszkék vagyunk a munkahelyünkre (vagy utáljuk azt), de akár egy félmondattal is üzleti titkokat fecseghetünk ki.
- Ne gondoljuk azt, hogy nyáron mindenki párt akar választani magának. A „nem” az valóban „nem”-et jelent, viselkedjünk érett felnőttek módjára!
- Ne randalírozzunk, rongáljunk vagy dulakodjunk! A strandon mások labdával dobálása is ide tartozik, bármennyire is jó mókának tűnik.
- A személyzet és a velünk együtt nyaraló emberek is érző lények. Ne tegyünk sértő megjegyzéseket, ha nincs elég jégkocka, vagy ha túl közel van a szomszéd fürdőlepedője. Próbáljuk mindezt kulturált módon megoldani.
- A céges munkaeszközök (laptop, céges mobil) munkára és nem a strandra valók. Ugyanígy ne a céges bankkártyával foglaljuk le a jacht-ot az Adriai élményeinkhez.
- Lehetőleg se a munkáltatónkra, se a pozíciónkra ne hivatkozzunk a nyaralás során. Próbáljuk a helyzeteket magánemberként megoldani, ne pedig azzal próbáljunk előnyöket szerezni, hogy pl. egy tőzsdén jegyzett cég pénzügyi vezetői vagyunk. Ettől nem lesz olcsóbb a lángos, viszont nagyon rossz fényt vetünk a munkáltatónkra.
Adatvédelmi kérdések nyaralás alatt
Számos ember úgy gondolja, hogy ha valami nincs fenn a közösségi médián, az nem történt meg. Ez kiváltképp igaz a nyaralásra, mert ilyenkor megmutathatjuk, hogy milyen különleges helyeken jártunk, mekkora luxusban élünk és hogy mennyire egyediek vagyunk.