Friss cikkeink

Javul a helyzet - mit mutatnak a mai koronavírus adatok?
Utoljára március 13-án fordult elő, hogy ezernél kevesebben lettek volna lélegeztetőgépen. A halottak száma is gyakorlatilag stagnál, az elmúlt huszonnégy órában csaknem ugyanannyi honfitársunkat vitte el a koronavírus-járvány, mint egy nappal korábban. Ennél kevesebben (1645-en) közel két hónapja fertőzödtek meg, az aktív fertőzöttek száma pedig immár hetedik napja csökken. Több mint 50 ezren kaptak oltást, amellyel a beoltottak száma 3,3 millió fölé ment.

Fizetésképtelen cégek - hány eljárás indult a járvány alatt?
Több mint 430 ezer fizetési meghagyást bocsátottak ki tavaly lejárt tartozások – például ki nem fizetett rezsiszámlák, közös költség vagy szerzői jogdíjak – miatt Magyarországon, kevesebbet mint 2019-ben. A csökkenés oka, hogy 2020 második negyedévében, a járvány első hulláma idején, csak nagyjából feleannyi eljárást indítottak, mint a korábbi években. A harmadik és a negyedik negyedévben viszont már újra elérte a fizetési meghagyások száma az átlagot. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara arra hívja fel a figyelmet, hogy ha valaki fizetési meghagyást kap, nemcsak arra van lehetősége, hogy vitassa, ha nem ért azzal egyet, hanem arra is, hogy részletfizetést vagy fizetésre halasztást kérjen. Tavaly több mint négyezerhétszáz ilyen kérelmet nyújtottak be a kötelezettek. Fontos a határidők betartása, mert azok elmulasztása esetén a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik és végrehajthatóvá válik.

A válság után: hogyan tápászkodhat fel a világ a koronavírus nehézségeiből?
A koronavírus-járvány okozta a második világháború óta a legsúlyosabb gazdasági válságot, amely egyszerre befolyásolja a keresletet és a kínálatot. A McKinsey Global Institute (MGI) legújabb tanulmányában különböző forgatókönyveket vesz számba és a lehetséges fejlődési irányokat is felvázolja a kereslet-kínálat, valamint a termelékenység alakulására vonatkozóan a 2024-ig tartó időszakban.

Segítség a cégeknek: adókönnyítési javaslatokat jelentett be Varga Mihály
A Nemzeti Versenyképességi Tanács hétfői üléséről Varga Mihály pénzügyminiszter egy Facebook-videóban számolt be.

Nem csillapodott a vállalkozások rohama a kamatmentes kölcsönökért
Számos vállalkozásnak biztosíthat mentőövet az OTP Bank MFB Pontjain ismét elérhető kamatmentes kölcsön, amelynek keretében akár 80 millió forintot is igényelhetnek a vállalkozások.

Mi hangzott el a mai operatív törzsön?
Többek között elhangzott az is, hogy Müller Cecília elmondta, mit gondol a harmadik oltásokról.

Pénteken újra változhat az életünk, és nyakunkon az újabb lazítás
A kormány múlt heti döntése értelmében 3,5 millió oltott elérése után kinyithatnak a vendéglátóhelyek teraszai. Azonban nincs megállás, újabb nehéz döntések várnak a kormányra a héten. Laptársunk, az mfor.hu szokásos heti előrejelzése.

Egyre több bolti eladót keresnek - hol lehet munkát találni?
A szolgáltatások nyitása után visszacsordogálhat az átszivárgott eladóhad oda is, és az európai üzletnyitások is fenyegethetik majd a hazai boltok munkaerőpiacát. Az élelmiszerboltok már több eladót keresnek, az iparcikkes boltok egyenlőre csak az elmaradt vásárlókat várják.

Energiahivatal: ennyire olcsó a lakossági földgáz Budapesten
Megjelent a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) márciusi nemzetközi árösszehasonlító vizsgálata.

Örülhetnek az átvert fogyasztók - könnyebben kaphatják vissza a pénzüket
A GVH közérdekű keresettel érte el, hogy két, üdülési joggal kapcsolatos megtévesztések miatt elmarasztalt cég ügyfelei könnyebben és gyorsabban kaphassanak kártérítést.
Négyévszakos gumi vs. két téli-nyári garnitúra
Sokan bizonytalanok a négyévszakos gumi vásárlásával kapcsolatban. Mi lehet a jó döntés? Hiszen gazdaságos dolog egy szettben letudni az egész évet, de vajon elég jó a négyévszakos gumiabroncs minősége? Íme egy összehasonlítás, mely segíthet dönteni.
Hogyan teljesítettek a gyógyszeripari részvények a koronavírus idején, illetve azt megelőzően? Van még potenciál bennük?
2020 tavaszán, nagyjából egy éve komoly tőzsdei korrekciónak, már-már összeomlást láthattunk, melyet követően minden idők egyik legnagyobb és leggyorsabb visszapattanásának lehettünk szemtanúi, jelenleg az amerikai indexek mindegyike történelmi csúcsa közelében áll. Sokminden történt az elmúlt egy évben, az amerikai jegybank szerepét betöltő FED gyakorlatilag mindent megtett és megtesz a gazdasági növekedés helyreállítása érdekében, így hatalmas összegek érkeztek az elmúlt egy évben a piacokra, aminek a következtében hatalmas hozamokat lehetett elérni.
Az újranyitott üzletek körmére néztek
A beoltottak számának növekedésével ismét fogadhatnak vásárlókat a nem napi fogyasztási cikket forgalmazó boltok. Az újranyitáshoz kapcsolódó szabályok betartását a fogyasztóvédelmi hatóság is ellenőrzi. A kormányhivatalok munkatársai a múlt héten 187 üzletben jártak, mindössze 13 helyszínen találtak hiányosságot. A mulasztáson ért kereskedők szinte kivétel nélkül azonnal javították a feltárt hibát.
Koronavírus: 200 alá csökkent az elhunytak száma
Ezúttal 2680 az új fertőzöttet azonosítottak egy nap alatt.
Hány munkahelyet lehetett megmenteni a bértámogatással?
A veszélyhelyzeti intézkedések feloldása és a szezonális ágazatok termelésének újraindulása az álláskeresők jelentős részét felszívhatja - vélekedett Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a Világgazdaságnak adott interjúban. Hozzátette, hogy akik nem tudnak a versenyszférában elhelyezkedni, azok a közfoglalkoztatás keretében dolgozhatnak.
Hogyan maradjunk optimisták a munkahelyeken, amikor minden borzasztó?
Az elmúlt több mint egy év minden szempontból megterhelő volt a világ lakossága számára, mentálisan és fizikailag is belefáradtunk a járványba, és bár egyre több jel utal arra, hogy végre valahára talán kifelé tartunk a járványból, optimistának lenni még mindig igazi kihívás. Hogyan hozhatják be a menedzserek a pozitív gondolatokat a pandémia által megviselt munkahelyekre?
Szédítő bővülés: közelharcot folytatnak a cégek ennek a szektornak a szakembereiért
Ha olyan szektort keresünk, amely a pandémiás időszakban is szédítő sebességgel bővült, valószínűleg az informatikai terület kerülne ki abszolút győztesként. A magyar munkaerőpiacról jelenleg közel 44 000 IT-szakember hiányzik. A COVID-hatás ráadásul jelentősen felpörgette a digitalizációt és az automatizációt is, így még inkább égető kérdés az utánpótlás a HR-szakemberek és cégvezetők körében.
Érdemes idén is számolni a részvényalapokkal, abszolút hozamú alapokkal – Generali Alapkezelő
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak kategóriái közül a Generali Alapkezelő kettőben is dobogós helyezést ért el, Munkácsi Dávid pedig Az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere lett. A cég befektetési területének vezetője adott rövid helyzetértékelést.
A fiataloknak csak hitelből lesz lakása? Generációs különbségek az ingatlanvásárlásban
A saját erő nagysága mellett a hitelképesség, az életmódhoz köthető igények, a munkahelytől való távolság a legdöntőbb szempont a fiatalok lakásvásárlásakor, ám újabban már az is elvárás, hogy lehetőleg hasonló életkorú társaikkal élhessenek együtt. Az első lakás vásárlásához a legtöbb fiatalnak hitelt kell felvennie.
2021 sok szempontból fordítottja lesz a tavalyinak - Hold Alapkezelő
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak közül a Hold Alapkezelő kettőt is elnyert, és az egyik fődíj is náluk landolt - a cég igazgatóságának elnöke, befektetési igazgatója adott rövid helyzetértékelést.
Hitelmoratórium: mennyit spórolhat az, aki most kilép?
Sokan most szembesülnek csak azzal, hogy a törlesztési moratórium hatására hitelük futamideje nőni fog, ennek következményeként pedig nagyobb összeget kell végül visszafizetniük a bank részére.
Nagy forgalomra számítanak, ha nyitnak a teraszok
A Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke szerint a jövő hét végére mindenhol biztonságosan újra lehet nyitni a teraszokat, és ha jó idő lesz, nagy forgalom várható a vendéglátóhelyeken.
Egy nehéz évben emelkedett csúcsra a kezelt vagyon a CIB Alapkezelőnél
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak közül az CIB Alapkezelő két elismerést is begyűjtött - a cég vezérigazgatója adott rövid helyzetértékelést.
Tetőzik a harmadik hullám: ezek a vasárnapi koronavírus adatok
A járvány harmadik hullámának tetőzése érzékelhető, de még most is nagyon sokan fertőződnek meg, ezért a védelmi intézkedések betartása továbbra is fontos.
Bérelj Teslát és egyéb elektromos autókat
Ha pár éve valaki azt mondja nekem, hogy bérelj Teslát, biztos kiröhögöm. Akkor ugyanis még nem volt rá lehetőség Magyarországon, de nem is tudom, hogy legközelebb hol lehetett volna ezt megtenni. Ma viszont már nem csak vásárolni tudsz elektromos autót Magyarországon, de tesztvezetésre, sőt autóbérlésre is találsz lehetőséget.
Van egy olyan elektromosautó-kereskedés is a piacon, aki eladással (akár készletről), tesztvezetéssel és elektromosautó-bérléssel is várja érdeklődőit. Ha bármelyik felkeltette a figyelmed, keresd fel a 101 EV Parkot!
Koronavírus: mikor kaphatunk táppénzt?
A koronavírus járvány kapcsán gyakran felmerül, hogy megbetegedés miatt vagy karanténhelyzet kapcsán jogosult-e a munkavállaló munkabérre és milyen ellátásra jogosult? Miként az is jó kérdés, hogy ilyen helyzetben hogyan tud a munkavállaló és a munkáltató megállapodni a munkavégzés feltételeiről? A Deloitte szakértői összegyűjtötték a legfontosabb tudnivalókat.
A világjárvány hatása – új veszélyek leskelődnek a magyarokra
A koronavírus-járvány miatti távmunkavégzésre való átállás biztonsági kockázatai hamar megmutatkoztak.
Eljött az aktív befektetési stratégiák ideje – MKB-Pannónia Alapkezelő
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak kategóriái közül a Generali Alapkezelő kettőben is dobogós helyezést ért el, Munkácsi Dávid pedig Az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere lett. A cég befektetési területének vezetője adott rövid helyzetértékelést.
Nagy változás jön a gumiabroncsoknál
A 2021. május 1-jétől életbe lépő, hivatalosan az (EU) 2020/740 szám alatt futó új rendelet alapján a személyautók, buszok és tehergépkocsik gumiabroncsainak megújuló energiacímkéi egyértelmű és egységes besorolást adnak a gumiabroncsok műszaki jellemzőiről, tájékoztatva a vásárlókat a gördülési ellenállásról, a nedves felületeken történő fékezésről és a külső zaj nagyságáról.
Vannak jó befektetések a régió részvénypiacain – Accorde Alapkezelő
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak közül az Accorde Alapkezelő alapja kapta A Legjobb Közép-Kelet-Európai Részvény Alap 2021 elismerést - a cég befektetési igazgatója adott rövid helyzetértékelést.
Különös problémát okozott a brutálisan hideg időjárás Amerikában
A február közepi extrém hideg jócskán beütött az ország olajkitermelésének.
Nem kell aggódni: ez nem ártott az idei szőlőtermésnek
Az Eszterházy Károly Egyetem vizsgálata szerint a szőlőültetvényeket a fagy nem károsította jelentősen, terméskiesés nem várható – közölte az intézmény.
Környezettudatos befektetők – egyre vonzóbb a fenntarthatóság?
Világszerte vonzóvá váltak a fenntartható fejlődést elősegítő befektetések – mutat rá az EY 127 magántőke-társaság és 72 intézményi-befektető bevonásával készült globális kutatása.
Új tulajdonosával új területeken keresi a sikert a Diófa Alapkezelő
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak közül a Diófa Alapkezelő alapja kapta A Legjobb Vegyes Óvatos Alap 2021 elismerést - a cég ingatlanportfólió-menedzsere adott rövid helyzetértékelést.
Budapest, te drága! Egyre borsosabb árak várják a lakásvásárlókat
Majdnem hat százalékkal kevesebb lakás épül a fővárosban, mint egy évvel korábban, ám az ÁFA-kedvezmény januári bevezetése igencsak meglódította a piacot: negyedéves összehasonlításban már 15 százalékkal több projekt indult el, mint 2020 azonos időszakában. Ezzel párhuzamosan az árak is emelkedtek, az 1,103 ezer forintos négyzetméterár kilenc százalékkal magasabb az egy évvel ezelőttinél.
Lebukott a számlagyár – jelentős károkat okoztak
A fiktív számlák miatti kár több milliárdos.
2021 még mindig jó év lehet a kockázatos eszközöknek – Aegon Alapkezelő
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak közül az Aegon Alapkezelő hármat is elnyert, és két fődíj is náluk landolt. Szűcs Zoltán portfóliómenedzser, az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere 2021 díj nyertese értékelte az elmúlt évet és az idei kilátásokat.
Milyen Michelin nyári gumiabroncsot válasszunk SUV-ra?
A világszinten méltán elismert Michelin a „kevesebbel többet” elvét nemcsak hirdeti, de követi is. Vagyis a Michelin gumiabroncsaira igaz, hogy magasabb szintű teljesítményt nyújtanak a lehető legkevesebb nyersanyag és korlátozottabb energia felhasználása mellett, ráadásul a gyártó a gumi teljes életszakasza alatt jótáll a teljesítményért. Üdvözlendő lépés, hogy a Michelin Csoport „VISION Abroncs” nevű célkitűzésében közzétett irányelvek mentén növelni kívánja gumiabroncsaiban a fenntartható alapanyagok arányát.
Dübörög az oltási program – mit mutatnak a szombati koronavírus-számok?
A regisztráltak kétharmada már megkapta az oltást, ismét elhunyt 217 beteg.
Új korszak az adózásban: eddig sikeresnek tűnik az átállás
Több mint két hete minden számlára rálát az adóhivatal, azóta jelentősen megugrott, meghaladta a 300 milliót a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV) beérkezett online számlák száma - tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert.
Tudhatja a munkáltató, hogy be vagyunk oltva?
A járványhelyzet szükségessé teheti a cégek számára, hogy tisztában legyenek azzal, védettek-e már kollégáik a koronavírussal szemben. Az ehhez kapcsolódó személyes adatokat különös körültekintéssel kell kezelni, mert a jogellenes eljárás több millió forint bírsággal is járhat.
Tavaly jó volt felülni a trendre, idén érdemes a lemaradókra vadászni – Amundi Alapkezelő
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak kategóriái közül az Amundi Alapkezelő kettőben is dobogós helyezést ért el. A cég befektetési igazgatója adott rövid helyzetértékelést.
6 trend, amely meghatározza a logisztika jövőjét
A világjárvány és a Brexit két példa nélküli esemény, amelyek örökre megváltoztatták a világot. A lezárások, a határzárak és az Egyesült Királyság határait átlépő áruk megnövekedett adminisztrációja olyan jelentős, negatív hatások voltak, amelyek súlyosan érintették a logisztikai szektort az elmúlt évben.
Népszerűek a fenntartható a befektetések a Raiffeisen Alapkezelőnél
A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak közül a Raiffeisen Alapkezelő alapja kapta A Legjobb Ingatlan Alap 2021 elismerést - a cég vezérigazgatója adott rövid helyzetértékelést.
Fagykár: kártérítést kapnak a gazdák - így lehet jelentkezni
Tavaly mintegy 27 ezer hektár gyümölcsöst ért időjárási kár, ami után idén márciusban 6,56 milliárd forintot fizettek ki a gyümölcstermesztéssel foglalkozó gazdálkodóknak.
Varga Mihály bizakodik – ez az oka
Bizakodásra ad okot a Pénzügyminisztériumban fejlesztett Heti Gazdasági Index (HGI) elmúlt hetekben mutatott értéke - közölte Varga Mihály pénzügyminiszter a közösségi oldalán pénteken.
Miről volt szó az operatív törzs heti utolsó tájékoztatóján?
Több téma is előkerült.
Változások a munkaerőkölcsönzésnél - kikoptak a tisztességtelen cégek
Az Európai Unió rendelkezésének megfelelően április 1-jei hatállyal módosult a magyar ÁFA-törvény. Ennek értelmében megváltoztak a munkaerőkölcsönzési szolgáltatások ÁFA kezelési szabályai is és megszűnik az úgynevezett fordított áfa alkalmazásának kötelezettsége a legtöbb esetben. Mindez azt jelenti, hogy mostantól az eladó, a számla kiállítója – vagyis a munkaerőkölcsönző vállalat – fizeti meg az ÁFÁ-t. Eddig ennek terhe a munkaerőt kölcsönzött konstrukcióban foglalkoztató vállalatra, vagyis a vevőre hárult. Korábban a szektorban tapasztalt jelentős visszaélések és törvénytelenségek visszaszorításának érdekében vezették be ezt a speciális ÁFA szabályozást.