Friss cikkeink


Megvan, mennyivel nő a minimálbér

Megvan, mennyivel nő a minimálbér 

Február 1-től a minimálbér bruttó értéke 167 400 forintra, a garantált bérminimum bruttó értéke pedig 219 ezer forintra emelkedik, ami 4 százalékos béremelést jelent.
Üzenet a vendéglátósoknak - erről volt szó az operatív törzs mai tájékoztatóján

Üzenet a vendéglátósoknak - erről volt szó az operatív törzs mai tájékoztatóján 

Több téma is előkerült az operatív törzs mai tájékoztatóján
Boldogok a növénytermesztők – miben bizakodnak 2021-ben a gazdák?

Boldogok a növénytermesztők – miben bizakodnak 2021-ben a gazdák? 

A Takarék AgrárTrend Index értéke 2020 utolsó negyedévének végén 31,8 pontra emelkedett a 48 pontos skálán, ami 1,3 ponttal magasabb az előző negyedévinél.
Elszálltak az árak: ennyivel drágultak a használt autók egyetlen év alatt

Elszálltak az árak: ennyivel drágultak a használt autók egyetlen év alatt 

A magyar használtautó-piacon az átlagárak 2020. januártól decemberig 25 százalékkal, 2,48 millió forintról 3,11 millió forintra emelkedtek - közölte a Használtautó.hu online piactér. 
Legalább 2-3 év kell a szállodaiparnak, hogy visszatérjen a járvány előtti szintre

Legalább 2-3 év kell a szállodaiparnak, hogy visszatérjen a járvány előtti szintre 

A hazai szektor nyár elejére várt újbóli felfutásának fontos feltétele, hogy mind a víruskezelés és a kapcsolódó oltási programok mind a légi- és szállodaipar újraindítása európai szinten is koordinált módon fussanak – mutat rá a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan üzletága. A tanácsadó cég szerint fele annyi hotel épülhet, mint amennyit 2024-ig terveztek. 
Eladásra készülhet a Huawei?

Eladásra készülhet a Huawei? 

Értesülések szerint mozgolódik a kínai techcég, a megszellőztetett eladás nagy változást hozhatna az okostelefon-piacon.
Hónapok óta nő a magyarok munkanélküliségtől való félelme

Hónapok óta nő a magyarok munkanélküliségtől való félelme 

A GKI konjunktúraindexe januárban érezhetően emelkedett, a járvány kezdete óta a legmagasabb értékét érte el, de áprilisi zuhanásának még így is csak alig több mint felét dolgozta le. Az év első hónapjában az üzleti és a fogyasztói várakozások is javultak - közölte a GKI Gazdaságkutató.
Az építőipar már idén feltámadhat a járvány után

Az építőipar már idén feltámadhat a járvány után 

Az építőipar teljesítménye az idén elérheti a 4500 milliárd forintot, ami a járványhelyzet előtti, 2019. évi szintnek felel meg – fogalmazott Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
Koronavírus Magyarországon: mit mutatnak a hétfői adatok?

Koronavírus Magyarországon: mit mutatnak a hétfői adatok? 

844 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 360 418 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.
2021-ben is a koronavírus vethet árnyékot a cégekre

2021-ben is a koronavírus vethet árnyékot a cégekre 

A COVID-19-hez kapcsolódó három kockázat vezeti a 2021-es, összességében tizedik Allianz Kockázati Barométer rangsorát; tükrözve azokat a lehetséges diszruptivitási- és káresemény-forgatókönyveket, amelyekkel a vállalatok a koronavírus-járvány nyomán szembesülnek.

Mit hozott 2020 a magyar cégek létszámában? 

Bár kevesebb cég szűnt meg, kevesebb felszámolás, csőd és kényszertörlés indult, csak minimális mértékben nőtt a vállalkozások száma 2020-ban az előző évhez képest. Miközben az ágazatok nagy többségénél kevesebb cég működött 2020 végén, mint egy éve, a megyék túlnyomó többségében emelkedett ez az érték.

Keresetek a járvány árnyékában – ezekről is szól majd a következő hét Magyarországon 

A statisztikai tájékoztatási naptárban munkaerőpiaci és kereseti statisztika is szerepel, megkülönböztetett figyelemre azonban a monetáris tanács januári kamatdöntő ülése tarthat számot.

Már nincs szüksége Varga Mihály jóváhagyására a kormánynak a tartalékoláshoz 

Már bármennyit tartalékolhat a kormány a járvány elleni védekezésre

Vállalkoznának a magyarok, de van, amitől tartanak 

A magyarok fele szívesen indítana vállalkozást, leginkább azért, mert a saját magunk urai lehetünk és azzal foglalkozhatunk, ami igazán a szenvedélyünk. A megkérdezettek háromnegyede a közösségi média hálóját is használná, ha saját vállalkozásba kezdene, ám közel 40 százalékuk véli úgy, hogy nincs elég ismerőse ehhez – derül ki az „Amway Globális Vállalkozói Jelentés 2020” című kutatásból.

Elkezdte érdekelni a cégeket a bértámogatás ezen fajtája is 

Felgyorsult a kutatási, fejlesztési és innovációs (KFI-) bértámogatás igénylése: míg a hét elejéig 100 munkaadó 550 magasan képzett szakember részére kért támogatást, addig ezek a számok az elmúlt napokban jelentősen megugrottak, többszörösükre nőttek.

Volt már ilyen: nem először kapnának adókedvezményt a fiatalok 

A korhoz kapcsolódó adókedvezmények nem ismeretlenek az elmúlt 10 évben kialakított jövedelemadó rendszerben, így nem ez az első alkalom, hogy a 25 év alattiak adókedvezményben részesülnek.

A magyarok felének vitt be pénzügyi gyomrost a járvány 

A magyarok 50 százalékát anyagi szempontból is rosszul érintette a járvány, csökkent ugyanis a jövedelmük, 46 százalékuk nem érzékelt változást, 4 százalék pedig valamivel több pénzből tud gazdálkodni - mutat rá az éles különbségekre a K&H biztos jövő felmérése.

Koronavírus Magyarországon: hogy alakultak a számok vasárnap? 

1257 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 359 574 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma - tette közzé a koronavirus.gov.hu.

Nem teszünk eleget: komoly erőfeszítésre lenne szükség a klímacélok eléréséhez 

A PwC elemzése szerint ahhoz, hogy az éves átlaghőmérséklet emelkedése globális szinten 1,5 Celsius-fok alatt maradjon, évi 11,7 százalékos, vagyis a 2020-ra elért érték (2,4 százalék) ötszörösének megfelelő mértékben kell csökkenteni a globális GDP alakulásához viszonyított, az energiatermeléssel összefüggő szén-dioxid-kibocsátást.

A magyar cégek is örülhetnek a nyélbe ütött kínai-EU-s megállapodásnak 

Az EU és Kína által megkötött Befektetési Egyezmény életbe lépését követően az uniós, köztük a magyar cégek számára számos szektorban már nem lesz kötelező vegyesvállalat alapítása és a technológiáik átadása ahhoz, hogy a távol-keleti országban működjenek.

Szlávik János: az engedélyezett védőoltások biztonságosak 

Azok a védőoltások, amelyeket a hatóságok engedélyeznek - legyenek akár hagyományosan vagy korszerű, új technológiával előállítva - egyaránt hatékonyak és biztonságosak - mondta a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa.

Az internetes vásárlástól lélegezhet fel a Föld? 

Az online vásárlás a hagyományos kereskedelemhez képest átlag 36 százalékkal alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással jár - hívta fel a figyelmet egy friss kutatás alapján a Prologis ipari és logisztikai ingatlanvállalat.

Pórul járhatnak azok a családok, akik korábban igényeltek már csok-ot? 

Az otthonteremtési program számos új elemmel bővült 2021-ben, ám ezek egy részének feltétele, hogy csok-ot – családi otthonteremtési kedvezmény – is igénybe vegyen a család.

Közel 30 milliárd jutott már vállalkozásindításra 

Csaknem 30 milliárd forintot ítéltek meg eddig a vállalkozások indítását segítő programban – tájékoztatta az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a tárca foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárát idézve szombaton az MTI-t.

Koronavírus Magyarországon: ezek a szombati számok 

1344 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 358 317 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma.

Licitharcok aukciókon - melyek voltak 2020 legnagyobb meglepetései? 

A BÁV Aukciósház 100 éves története során sok legendás licitharcnak adott otthont – nem volt ez másként 2020-ban sem. A licitálók olykor egészen váratlan tárgyakért mutattak heves érdeklődést: ilyen volt például a Debreceni Lámpagyár art deco lámpája, vagy éppen egy aprócska kínai ezüst mokkáskanna. Íme a legérdekesebbek.

Összezsugorodott a turizmus kormányzati mentőcsomagja 

Tragikus állapotban van a hazai turizmus, de a kormány mentőcsomagja sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: mindössze 3 milliárd forint lett a támogatás 2020 végén, mert sokan inkább elbocsátottak dolgozókat, így pedig nem járt a segítség.

Visszavesznek a németek – nincs ok a bizakodásra? 

Jelentős mértékben csökkenteni készül az idei GDP-növekedési előrejelzését a német kormány a Spiegel lap pénteki beszámolója szerint.

Müller Cecíliának nincs dublőre - miről volt szó az operatív törzs mai tájékoztatóján? 

Orosz vakcina, védelmi intézkedések - több téma is előkerült a mai tájékoztatón.

Akár 6,8 százalékos GDP-növekedést is várnak Magyarországon? 

Csaknem kétszer magasabb, 6,8 százalékos GDP-növekedést prognosztizál a hitelintézet 2021-re, mint a Pénzügyminisztérium, ez még a Magyar Nemzeti Bank 3,5-6 százalékos előrejelzési sávjának felső értékét is meghaladja. Derűlátásukat a Takarékbank elemzői arra alapozzák, hogy az ipar és az építőipar dübörögni fog. Szerintük a többi szektor teljesítménye függ a járvány lefutásától, a vakcinák elérhetőségétől és a beoltottságtól.

Kiadták a figyelmeztetést – visszaélnek az Aldi nevével 

Csalók az Aldi nevében küldenek sms-ben vagy e-mailben értesítést a kereskedelmi lánctól érkező csomagról, nyereményről vagy tesztelési programról, vélhetően adathalász céllal – közölte a cég.

Casco kalkulátor 2021-re: így könnyebben számolhat 

Mint tudjuk, a kötelező felelősségbiztosítás minden gépjárműre… …kötelező. Azonban ez a biztosítás nem védi meg autónkat minden kártól. Sőt, a kötelező felelősségbiztosítás sok szempontból nem is minket véd, hanem azokat, akiknek mi okozunk kárt. Mi védi tehát a mi autónkat? Sok esetben a többi autós kötelezője, míg más esetekben semmi. Hacsak nem a Casco!

Felesleges adminisztrációt hoz a kormány terve – bosszankodnak a könyvelők 

Ne készüljön 1 millió NAV bejelentés.

Koronavírus Magyarországon: mit mutatnak a pénteki adatok? 

Csökken a nyomás az egészségügyön, legalábbis a naponta megjelenő adatok erre engednek következtetni.

Megvan, mikor oldhatják fel a korlátozásokat - Orbán Viktor elárulta 

A miniszterelnök reggeli szokásos rádióinterjújából derült ki, hogy ameddig nincs elég vakcina, addig maradnak a korlátozások.

Fizetés, az állás megtartása - mi most a legfontosabb a magyar dolgozóknak? 

A globális járványhelyzet hatására átalakuló munkaerőpiacon minden eddiginél fontosabbá vált a munkahelyek biztonsága: ennek érdekében a magyar dolgozók is komoly áldozatokat hajlandóak vállalni. Ennél is fontosabbnak tartják azonban a hazai munkavállalók a jelenlegi bérszínvonaluk megőrzését – derül ki a Randstad Workmonitor legfrissebb felméréséből.  A megváltozott munkakörülmények hosszabb távon is velünk maradhatnak: a dolgozók több mint fele a járvány elvonulását követően is élvezné az otthoni munkavégzés előnyeit, harmaduk pedig szeretné, ha munkaidejük rugalmas alakítása beépülne a mindennapokba. 

2020 végére stabilizálódott a hazai álláspiac - mit hozhat 2021? 

A koronavírus második hulláma már egyáltalán nem érte a márciusihoz hasonló sokként a hazai munkaerőpiacot. 2020 utolsó három hónapja a stabilizálódás és a jövőre való felkészülés jegyében telt, az új álláshirdetések száma csupán egy százalékkal maradt 2019 azonos időszakának szintjétől – derül ki a Profession.hu negyedik negyedéves jelentésének adataiból.

Mi lesz idén a szochóval? 

Lehet, a munkaadói szervezetek nem fognak örülni.

2,2 milliárd forintos beruházás Veszprémben - a kormány is beszállt 770 millióval 

Mérnöki fejlesztő központot hoz létre Veszprémben a thyssenkrupp magyarországi központja 2,2 milliárd forintból, a beruházáshoz a magyar kormány 770 millió forint vissza nem térítendő támogatást ad - jelentette be a Magyarországon már 20 éve jelen lévő német autóipari vállalat újabb beruházását Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. 

Globális fordulat: egyre inkább bíznak munkáltatójukban az emberek 

A koronavírus-járvány és az annak következményeként kialakult gazdasági válság, illetve a fokozódó politikai instabilitás nyomán világszerte jelentősen megrendült az intézményekbe és kormányzati döntéshozókba vetett bizalom tavaly. Meglepő módon az emberek leginkább a saját munkaadójuk által közölt információban bíznak – derül ki a 28 országban elvégzett Edelman Trust Barometer kutatás idei eredményeiből.

Újabb pénzeső: 110 milliárdot mozgatott meg a kormány a versenyképesség-növelés érdekében 

Kis híján 110 milliárd forintos átrendezésről döntött a kormány a szerda esti Magyar Közlönyben megjelent határozat alapján.

A hőszigetelés praktikus szerszámai és védőeszközei 

Mik azok a célszerszámok és eszközök, amelyeknek a segítségével biztonságossá, illetve hatékonnyá alakítható a hőszigeteléssel kapcsolatos munkák elvégzése? A cikkben ezt a kérdést járjuk körbe részletesen. Külön-külön is ki fogjuk emelni továbbá azt, hogy az egyes célszerszámok hozzáadott értéke egész pontosan miként jelentkezik, vagyis miért érdemes beszerezni őket.

Koronavírus: megjelentek a csütörtöki magyar adatok 

Ezúttal 1410 újabb magyarnál mutatták ki a fertőzést.

Tönkrement vendéglátósok - sokan máig nem kapták meg a bértámogatást 

Szerkesztőségünk több forrásból is úgy értesült, hogy a vendéglátósok közül többen vannak olyanok, akik a mai napig nem kapták meg a kérvényezett bértámogatást. Pedig a papírokkal is rendben volt minden és a kérelmet is befogadta a hatóság. Az ipartestület szerint sem szórványos esetről van szó, az Innovációs és Technológiai Minisztérium viszont hallgat.

Fellélegezhetnek egyes kereskedők - magyar ügyben döntött az Európai Bíróság 

A közelmúltban a magyar Bakati ügyben hozott ítéletével az Európai Bíróság rendet tett a külföldi utasok áfa-visszatérítési ügyeiben és láthatóan győztest hirdet a határmenti kereskedők és a NAV között folytatott küzdelemben. A bíróság ítélete azonban jó pár kérdést nyitva hagy. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalója.

Megállapodás Kínával: mennyire járnak jó a magyar vállalatok? 

Az EU és Kína által megkötött Befektetési Egyezmény életbe lépését követően az uniós, köztük a magyar cégek számára számos szektorban már nem lesz kötelező vegyesvállalat alapítása és a technológiáik átadása ahhoz, hogy a távol-keleti országban működjenek. A hazai vállalkozások közvetetten is profitálhatnak a megállapodásból, mivel a velük együttműködő nyugat-európai társaságok terjeszkedési lehetőségei szintén könnyebbé válnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

Kiváló év van a Takarékbank MFB Pontjai mögött 

Több mint 67 milliárd forintot folyósítottak a Takarékbank vezette konzorcium MFB Pontjai tavaly a vállalkozásoknak és a lakosságnak, ami rekordnak számít. A 2016-os indulás óta a legjobb évet zárták, túlszárnyalva az előzetes tervet, és így támogatva a gazdaság működésének fenntartását a válsághelyzetben. A vállalkozások leginkább a nulla százalékos forgóeszközhitelt keresték, amelyet a járvány következményeinek enyhítésére indítottak el, de sokan igényeltek kedvezményes forrást a válságra reagáló fejlesztéseikhez, beruházásaikhoz is. Az MFB Pontok az észak- és a dél-alföldi régióban fogadták be a legtöbb igénylést. Idén a hétéves uniós költségvetési ciklus kifutása miatt nem várnak bővülést, hanem a tavalyihoz hasonló forgalomra készülnek.

13 érdekesség a sport világából 

A sport az egyik legkedveltebb időtöltés az emberek számára. Sokan aktív életet élnek és rendszeresen mozognak, sportolnak, míg mások csak a televíziós sportközvetítéseket nézik, vagy meccsekre járnak, hogy ott a kedvenc csapatuknak, vagy sportolójuknak szurkoljanak. A sportrajongó emberek általában sok információt tudnak és ismernek a kedvenc sportjukkal kapcsolatban, illetve sok tény birtokában vannak, már ami a kedvelt sportcsapatukkal vagy játékosukkal kapcsolatos. Azonban jó dolog más információ birtokában is lenni, hiszen soha nem tudhatjuk, hogy mikor, milyen helyzetben csillogtathatjuk meg a sporttal kapcsolatos tudásunkat, ismeretünket. A cikkben 13 érdekességre hívjuk fel a figyelmet, amelyek s port világával kapcsolatosak.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
A befektetéseinknél  is érdemes több lábon állni – interjú

A befektetéseinknél is érdemes több lábon állni – interjú 

Bár mindenki gyenge forintra számít, visszatekintve alig találunk olyan időszakot, amikor a forint leértékelődését ne kompenzálta volna a kamatelőnye. Interjú.
A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről

A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről 

Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát.
Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére 

Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére.

Költségkímélés

Rezsicsökkentés a vidéki önkormányzatoknak

Rezsicsökkentés a vidéki önkormányzatoknak 

Február közepén induló pályázat támogatja az energiafogyasztásuk és -termelésük összehangolását segítő informatikai rendszerek bevezetésében az önkormányzatokat.

Pénzszerzés

Támogatáshoz juthatnak a baromfisok

Támogatáshoz juthatnak a baromfisok  

A baromfi állatjóléti programban résztvevő víziszárnyas-tartók még az idei évben közel 1,5 milliárd forint egyszeri és kiegészítő jellegű többlettámogatásban részesülnek.

Jogi kisokos

Így ne legyen lehúzás a karácsonyi vásárlásokból

Így ne legyen lehúzás a karácsonyi vásárlásokból  

A vásárlásainkat tudatosan és körültekintően végezzük, miközben tisztában vagyunk fogyasztói jogainkkal is.

Cégblog

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére

Tőzsdei mentorprogram indul a kis- és középvállalkozások részére 

Nem mindennapi megoldással rukkolt elő az MBH Bank és a Budapesti Értéktőzsde a kis- és középvállalkozások részére.

Klímablog

Mihez kezdjünk a céges rendezvények üres palackjaival?

Mihez kezdjünk a céges rendezvények üres palackjaival?  

A karácsonyi időszakban sok cég szervez rendezvényeket üzleti partnereinek, munkavállalóinak.

Gazdaság

Nem mindig a fegyver és az olaj lesz a nyerő befektetés – interjú

Nem mindig a fegyver és az olaj lesz a nyerő befektetés – interjú 

Sok szó esik a fenntarthatóságról, az ESG-ről, de milyen előnyöket jelentenek ezek a befektetők számára? Jobb lesz-e a fenntarthatósági alapok hozama? Interjú.

Infokom

Ne ész nélkül vegyünk mobiltelefont az ünnepi rohamban!

Ne ész nélkül vegyünk mobiltelefont az ünnepi rohamban! 

Összeszedték, mit érdemes mérlegelnünk, ha hűségidős szerződéssel vásárolnánk mobil eszközt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo