A lakáshitel kamatok emelkedése miatt Budapesten már nem elég az átlagbér a lakásvásárláshoz

Ha valaki lakáshitelt akar felvenni, akkor a törlesztőrészlet nem haladhatja meg nettó fizetésének a felét. Ez a fővárosban 175 ezer forint körül van. Ilyen törlesztőrészlettel 23,6 milliós lakás vásárolható a fővárosban. Eddig az összeghatárig mindössze 157 olyan lakást hirdetnek Budapesten, amelyek nagysága eléri a 40 négyzetmétert.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a megyék kezdenek felzárkózni, továbbra is messze a fővárosban a legmagasabbak a nettó fizetések. A budapesti átlagbérrel jelenleg 43 százalékkal nagyobb összegű lakásra elég hitelt lehet felvenni a hitelfék szabályok kimaxolásával, mint egy szabolcsival.

Fordult a trend, eddig egyre nagyobb lakásokat nézhettünk, most már egyre kisebbeket. Fotó: archív

Ugyanakkor, ha csak a szeptembertől meglépett jegybanki kamatemelések beépülnek a lakáshitelkamatokba, 20 százalékkal kisebb értékű lakásra lesz elég az átlagbér – ekkor a budapesti átlagkereset már nem lesz elég egy kisebb fővárosi lakásra sem - olvashato a money.hu elemzésében.

Hatalmas különbségek az átlagbérben

Érdekes részletek láthatóak a legfrissebb, hivatalos megyékre bontott fizetési listából, amelyek 2021 harmadik negyedévéből érkeztek. Az részletes - megyékre bontott - bérstatisztika élén bérelt helye van Budapestnek, messze a fővárosban a legmagasabbak a fizetések. Így volt ez a múlt év harmadik negyedében is. A fővárosban majdnem 351 ezer forintot tett ki a kedvezmények nélkül számított átlagbér. Ez jóval meghaladja a 285 ezres országos átlagot.

A fővárosi bérek statisztika torzító hatását a legplasztikusabban az mutatja be, hogy Budapesten felül mindössze Győr-Moson-Sopron megye tudott az átlag fölé kerülni, ahol most először emelkedett 300 ezer forint fölé az átlagbér. A többi megyében 198-282 ezer forint között volt a havi nettó kereset – a legnagyobb bajban Szabolcs-Szatmár megye van, ahol még mindig 200 ezer forint alatt van a nettó átlagkereset.

Lassú felzárkózás

Bár a bérek tekintetében toronymagasan vezet a főváros, ám a felzárkózás folyamatos. Miközben ugyanis Budapesten csak 7,4 százalékkal emelkedett a nettó fizetés, az ország összes többi része ennél gyorsabb ütemet tud felmutatni – az országos átlag 8,51 százalék. Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Veszprém, Vas és Nógrád megyében például két számjegyű volt a fizetések emelkedése. A nettó hazavitt összeg emelkedésében csak Győr-Moson-Sopron megyének sikerült beérnie a fővárost: ott 28 947 forinttal érkezett átlagosan több bér a számlákra 2020-hoz képest a tavalyi év III. negyedévében, miközben a budapesti bérek átlagos növekedése 24 173 forint volt. Ez utóbbi adatból is jól látszik, hogy bár a megyék gyorsabb növekedése örömteli, a felzárkózás hosszú folyamat lesz.

A bankok a nettó összeget nézik

A nettó fizetések összegének kiemelt szerepe van a lakáshitelezésben, hiszen a magasabb jövedelem nagyobb összegű hitelre jogosíthatja az kölcsönfelvevőket. A meglévő hitelek esetében pedig a bérnövekedés kompenzálhatja a kamatemelési ciklus miatt dráguló hitelekből adódó komolyabb terheket.

A bankok nem tesznek különbséget országrészek között, ők elsősorban az adott igénylő nettó fizetését, meglévő hiteltörlesztéseit és ingatlanának értékét veszik figyelembe, amikor döntenek egy-egy lakáshitelről. A bérkülönbségeket persze jórészt kompenzálja, hogy a lakóingatlanok árában is jelentős eltérések vannak az országon belül.

Őszig mindent elfedett a béremelés

A money.hu számításai szerint az átlagbér emelkedés tavaly szeptemberig bőven ellensúlyozta az akkor még szerény mértékű kamatemelkedést. Így az országos átlagbérrel rendelkező polgár a hitelfék szabályokat figyelembevéve (20% önerő, a nettó kereset 50 százalékát kitevő törlesztőrészlet) 29,4 millió forintos értékű házra, lakásra tudott alkudni a szeptemberi átlagos 4 százalékos hitelkamat mellett felvett 20 éves, 10 évre fixált hitel felhasználásával. Hiába volt 2020. végén 3,87 ezen hitelek átlagkamata, a kisebb nettó fizetés miatt csak 27,4 milliós lakás fért bele az átlagkeresetbe.

Húsz százalékkal kisebb lakásra lesz elég az átlagbér

A hitelkamatok drágulása miatt ugyanakkor számottevően lejjebb kell adni az igényeket. Azt feltételezve, hogy dolgozónk szeptember óta nem kapott fizetésemelést, azt láthatjuk, hogy a money.hu kalkulátora szerint a piacon jelenleg elérhető legalacsonyabb, 4,48 százalékos kamat mellett is ma már 4,5 százalékkal kisebb, 28,1 milliós lakásra elég az átlagkeresetből történő hitelfelvétel. Ha viszont azzal a kamatkülönbséggel számolunk, amely a szeptemberi 1,65 százalékos alapkamat és a jelenlegi 4,3 százalékos irányadó kamat között van, akkor az átlagkereset ma már csak alig 23,6 milliós lakás megvásárlására elég, azaz szeptemberhez képest 20 százalékkal olcsóbb lakásra alkudhatunk.

Budapesten átlagfizetésből nehéz lakást venni

Budapesten a helyi átlagkereset 2020. szeptemberében 27,4 milliós lakás megvásárlását tette lehetővé. Tavaly szeptemberben az egy év alatt 24 ezer forinttal emelkedő átlagbér és a mindössze 13 bázisponttal dráguló átlagkamat kombója miatt 29,4 milliós lakás megvételében gondolkodhatott egy fővárosi. Ma a legkedvezőbb banki jelzáloghitel ajánlat igénybevétele esetén a money.hu kalkulációi szerint ennél 1,3 millió forinttal kisebb értékű lakásra elegendő a jövedelem. Ha a hitelkamatokba beépül a jegybanki szigorítás, akkor bizony az átlagkeresettel bíró kiírja magát a fővárosi lakáspiacról, mert 23,6 millió forintért nem igazán lehet ma Budapesten megfelelő lakást találni. Az ingatlan.com adatbázisában a fenti összeghatárig 157, legalább 40 négyzetméteres lakás elérhető jelenleg. Összehasonlításképp: a piacvezető ingatlan portálon jelenleg 24 268 ajánlat van, amely 40 négyzetméternél nagyobb lakást kínál eladásra.

Ahol segít az alacsony ingatlan ár

Az ország legszegényebb megyéjében, Szabolcs-Szatmárban a 2020. szeptemberi átlagkereset 18,9 milliós lakás megvásárlására volt elég. Tavaly szeptemberben már 20,2 millió forint fölé emelkedett az alkuképessége egy ottani átlagbérrel bíró vevőnek. Jelenleg a tavaly szeptemberi átlagbérrel a legjobb banki ajánlattal 19,5 milliós lakást lehet megvenni. Azonban a hitelek további drágulása esetén már csak 16,25 millió forintra lesz elég az átlagbérre kapott hitelösszeg. Mégis itt lehet a legoptimistább egy vevő. Miközben ugyanis a lakásra fordítható kerete 43 százalékkal alacsonyabb, mint egy budapesti átlagbérrel bírónak, az átlagos négyzetméter ár tekintetében a szabolcsi árak 59 százalékkal múlják alul a fővárosiakét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo