Melyik szó sértőbb a ficsúr, vagy a bohóc?

Minden idők legsúlyosabb büntetését kapta Jakab Péter a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke, mert a parlamentben ficsúrnak nevezte a kormánypárti képviselőket. Orbán Viktor miniszterelnök válaszában viszont bohócként aposztrofálta politikai ellenfelét és ezért nem járt semmilyen szankció.

Jakab Péter 9 millió 686 ezer 400 forintos büntetést kapott a ficsúr szó használatáért a parlamentben Kövér Lászlótól.

Jakab Péter szerint ficsúrok ülnek a parlamentben. (Fotó: Bánkuti András)

A házelnök súlyosbító körülményként értékelte, hogy a Jobbik elnöke visszaesőként követte el tettét.

Jakab Pétert korábban, az Országgyűlés 2021. április 26-i ülésnapján szóban már figyelmeztettem, hogy az Országgyűlés üléstermében e konkrét kifejezés használata a házszabályi rendelkezések értelmében nem megengedett. Jelen esetben a képviselő ennek tudatában, a korábbi figyelmeztetés ellenére használta ismét a kirívóan sértő megszólítást képviselőtársai és az ülést vezető elnök vonatkozásában is.
Orbán Viktor viszont szó szerint bohócnak nevezte Jakab Péter és ezért egyetlen fillér büntetést sem szabott ki a miniszterelnökre párttársa Kövér László, az országgyűlés elnöke.
Egyedül Jakab Péternek van fölmentése ez alól (Derültség a kormánypártok soraiból.), aminek az az egyetlen oka, hogy róla mindenki tudja, az egész ország tudja, hogy bohóckodni jár a parlamentbe, és egy bohóc, amit mond, azt nem kell komolyan venni.
Jakab Péter azért kapta a büntetését, mert a törvény szerint a parlamenti képviselőknek nem szabad kirívóan sértő szavakat használniuk másokra.
Az Ogytv. 46/D. §-a és 47. §-a alapján a házelnök a valamely személyt, csoportot kirívóan sértő kifejezést használó képviselő kitiltását, illetve tiszteletdíjának csökkentését rendelheti el a törvényben meghatározott mértékben.
Ezek után nagy kérdés, hogy melyik szó a sértőbb? A bohóc, vagy a ficsúr? Sőt a házelnök szerint a bohóc egyáltalán nem is sértő szó, míg a ficsúr kirívóan az.

SZAVAZZON ÖN IS

Nézzük tehát mit jelent a ficsúr.

A ficsúr szó jelentése feltűnő öltözetű, piperkőc, bájgúnár férfi. A kifejezés a román fecior (kiejtve: fecsor) szóból származik, aminek eredeti jelentése fiú, legény. A ficsúrnak tehát semmi köze a magyar úr szóhoz, mai alakja ennek belehallása folytán alakult ki, miután a magyarok átvették a szót Erdélyből. Sőt valószínűleg épp az úriaskodás, az előkelősködés beleérzése miatt ruházták fel azzal a többletjelentéssel, hogy rosszindulatúan célozzanak arra, aki ki van cicomázva, majmolja a divatot, kivagyi módon viselkedik.
Elismerjük, a kérdés nem könnyű, hiszen a lexikon szerint is a ficsúr egy rosszindulatú kifejezés. A bohóc szóval viszont az a probléma, hogy megkérdőjelezi a másik ember komolyságát, beszámíthatóságát. Abban viszont nem vagyunk biztosak, hogy Kövér László értékelése helyes, miszerint a bohóc egyáltalán nem sértő, míg a ficsúr kirívóan az.

SZAVAZZON ÖN IS

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo