Munkaidő cikkek
Így ellenőrzik a munkaidő-nyilvántartást
A munkaügyi ellenőrzésről szóló törvény rendelkezései alapján a hatósági ellenőrzés kiterjed a munka- és pihenőidőre a munkaviszonyra vonatkozó szabályban előírt rendelkezésekre. Ezért érdemes átfutni a szabályokat, hogy ne fussunk bele egy méretes büntetésbe.
Nyári szabadság: miben dönt a munkáltató?
Nyakunkon a kánikula és a strandszezon, kinek van kedve dolgozni? Legszívesebben az egész cég egyszerre menne nyaralni. De ahhoz, hogy szabadságra küldjük dolgozóinkat, nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, mit mond a jogszabály. Íme a legfontosabb előírások.
3 dolog, ami mindenképp legyen benne a munkaszerződésben
Egy munkaszerződés annyit ér, amennyit betartanak belőle – mondta egy mikrovállalkozás újdonsült alkalmazottja, miközben olvasás nélkül, aláírta a dokumentumot. A hozzáértők többsége úgy tartja, inkább az a fontos, hogy a munkáltató mennyit tud betartatni a leírtakból. Az alábbiakban összefoglaltunk néhány olyan tartalmi elemet, amelyet feltétlenül érdemes rögzíteni az alkalmazottak munkaszerződésében.
Nap mint nap meglopják és észre sem veszi?
Ha valaki ellopja a pénztárcáját, hogy aztán a tartalma nélkül adja vissza, biztosan tolvajt kiált. Ha arra ér haza, hogy a lakás fenekestül felforgatva áll, és minden értékes hiányzik, minden bizonnyal a rendőröket hívja rablás miatt. De vajon miért nem veszi észre, ha valaki az idejét rabolja, ami az üzletben értékesebb minden aranyékszernél és hitelkártyánál?
Nem igaz már a nyolc óra munka nyolc óra pihenés
A munkavállaló fiatal felnőttek hétköznapokon átlagosan 9 és fél órát dolgoznak, 8 és fél órát alszanak, pihennek és mindemellett 6 órát szabadon, saját belátásuk szerint töltenek el - - ezek a legfontosabb megállapításai annak a közvélemény-kutatásnak, amelyet az elmúlt 3 hónapban készített az Ipsos, a 15-25 év közöttieket reprezentáló 500 fő személyes módon történő megkérdezésével.
3 taktika, amivel hatékonyabb lesz a munka
Divat lett arra panaszkodni, mennyi dolga van az embernek. És miközben megy a felesleges erőfitogtatás, kinek is van kevesebb szabadideje, elhanyagoljuk barátainkat, családunkat, ráadásul a munkánk hatékonysága is fokozatosan csökken. Mi a megoldás? Okos munkavégzés a sok túlóra helyett.
Kötetlen munkaidő? Majd ha a munkáltató engedi!
Jövő év január 1-től visszatér a régi szabály, miszerint csak akkor beszélhetünk majd kötetlen munkarendről, ha a munkáltató a teljes munkaidő beosztásának jogát átengedi a munkavállaló részére.
Ennyit dolgozunk jövőre
Jövőre több ünnepnap úgy esik, hogy a karácsonyi hosszabb szünetet is beleszámítva öt hosszú hétvége lesz, az ünnepek körüli szabadnapokat az eddigi gyakorlatnak megfelelően szombaton kell ledolgozni.
Rugalmas munkaidő: mikor járunk jól vele?
A munkaidő rugalmas és költségkímélő beosztása és felhasználása elengedhetetlen a sikerhez. Nem mindegy ugyanakkor, hogy hogyan szabályozzuk, egy rossz struktúrával ugyanis sok szükségtelen kiadás jelentkezhet, legyen az akár feleslegesen kifizetett pótlék, vagy esetleg munkaügyi bírság.
A feketemunkát és a pihenőidőket vizsgálja majd a munkaügyi ellenőr
Idén először a szolgáltatást támogató tevékenységet folytató munkáltatók számíthatnak munkaügyi ellenőrzésre, nyáron a feketefoglalkoztatás kerül előtérbe. Az év második felében a középpontba a kereskedelmi szektor és pihenőidő betartása kerül.
"Mit csinál már megint a főnök?"
A vezérigazgatók munkaidejük harmadrészében meetingeken ülnek derült ki egy friss kutatás eredményeiből. A vállalati hierarchiában felfelé haladva - mivel a feladatok jellege is változik - eltér, hogy a vezetők mivel foglalkoznak és hogyan töltik az idejüket. Szakemberek szerint érdemes a pénz szót időre cserélni, amikor arról van szó, miként tervezzék meg a hetüket.
Rugalmas vagy eldobható legyen a munkaerő?
Kiszolgáltatott lett a munkavállaló vagy csak rugalmasabb a piac? Lehetne csökkenteni a folyamatosan túl magas munkanélküliségi rátát? A hazai foglalkoztatási helyzetről és benne elsődlegesen a kkv-k és az állam szerepéről vitatkoztak szakemberek az Ökopolisz Alapítvány Munka -Monster? című vitaestjén.
A magyarok dolgoznak a legkevesebbet
Az EU 27 tagállamában az emberek átlagosan 34,5 évet töltenek munkával az életükből, a svédek dolgoznak a leghosszabb ideig, 40,1 évig, míg a magyarok a legkevesebb, 29,3 évig - a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kimutatása szerint, amely az Eurostat DWL (a munkával töltött élethossz) mutatója alapján készült.
Kinek jó az új munkatörvénykönyv?
A munkaadók üdvözölték, hogy az új munkatörvénykönyv-tervezet szerkezeti felépítése egyszerűbb, és hogy alapvetően a vállalkozások érdekeit szolgálja: csökkenti az esetenként túlzott munkavállalói kedvezményeket, és kellő rugalmasságot tesz lehetővé a foglalkoztatóknak. Bár a szakszervezetek követeléseinek hatására némileg puhult a júliusban megjelent munkaanyag, de még így is ad mozgásteret a munkáltatóknak, ami különösen a kisebb cégek munkaerő-gazdálkodása szempontjából lehet jó hír.
Munkaidő: európai csúcstartók lehetnek a magyarok
A magyarok a harmadik legtöbbet dolgozók az Európai Unióban, de ha a készülő új Munka Törvénykönyve 300-ra emeli a lehetséges túlórák számát, akkor az élre kerülhetnek - állapítja meg a Policy Solutions politikai elemző és politikai kommunikációs tanácsadó intézet legfrissebb elemzésében.
Lesz-e megegyezés a munkaidőről?
A szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek még ősz előtt megkezdhetik az egyeztetéseket a munkaidőről szóló uniós irányelvről, bár a legfőbb ellentét a szabályozás hatálya miatt van. Az európai parlamenti képviselők továbbra is pesszimisták és úgy vélik, a két oldal soha nem fog tudni megegyezni egymással.
Négynapos munkahét: százezreket érinthet
A közszférában bevezetendő négynapos munkahét is szerepel a kabinet takarékossági javaslatai között - értesült a Világgazdaság. A gazdasági napilap pénteki számában megjelent cikk szerint az egyelőre nem világos, hogy ezt a költségvetési szférában dolgozó - a legfrissebb adatok szerint - mintegy 707 ezer főt hogyan érintené, hiszen többek között a tanárok vagy a rendőrök esetében abszurditás lenne a heti négy munkanap felvetése.
Aki sokat dolgozik, hamar elhülyül?
Az American Journal of Epidemiology című folyóiratban megjelent finn tanulmány készítői 2214 brit közalkalmazottat vizsgáltak, s megállapították, hogy a keményen dolgozóknak a rövid távú memóriájuk és a szófelidézés terén problémájuk akadt.