Kiberbiztonság cikkek


Kiborgok miatt aggódik a jövő Európája?

Kiborgok miatt aggódik a jövő Európája? 

Az európai felnőttek csaknem fele (46,5 százaléka) úgy véli, hogy az embereknek meg kell adni a szabad választás lehetőségét a testük embertökéletesítési technológiák segítségével való fejlesztésére, ugyanakkor sokan aggódnak az ilyen technológiák hosszú távú társadalmi hatásai miatt.
Zsarolóvírusok és más kibertámadások éve lesz 2021

Zsarolóvírusok és más kibertámadások éve lesz 2021 

Melyek voltak az elmúlt 12 hónap fenyegetései? A trendek milyen hatással lehetnek a digitális biztonságra 2021-ben? Ezekre a kérdéskre ad választ egy most meglent elemzés.
Digitalizáció, zsarolás és egy jövedelmező vakcina: milyen fenyegetésekre kell készülni 2021-ben?

Digitalizáció, zsarolás és egy jövedelmező vakcina: milyen fenyegetésekre kell készülni 2021-ben? 

A Kaspersky szakemberei minden év decemberében visszatekintenek az elmúlt 12 hónap jelentősebb kiberbiztonsági fejleményeire. Ebben az évben sem történt ez másképp.
Itt van a legveszélyesebb országok listája

Itt van a legveszélyesebb országok listája 

Számos olyan ország szerepel a rosszindulatú IT támadások szempontjából legkevésbé biztonságos államok friss rangsorán, ahol magyar cégeknek is élénk üzleti kapcsolataik lehetnek. Azoknak a társaságoknak, amelyeknek alkalmazottai az itt található vállalatokkal, partnerekkel a közös munka miatt rendszeres kapcsolatban vannak érdemes nagy hangsúlyt fektetniük védelmi megoldásaikra. Ellenkező esetben könnyen a hazai működésük is veszélybe kerülhet.   
Hurrá, nyaralunk! Mire kell figyelni, hogy ekkor sem váljunk a bűnözők prédájává?

Hurrá, nyaralunk! Mire kell figyelni, hogy ekkor sem váljunk a bűnözők prédájává? 

A Sophos kiberbiztonság tanácsadó adott öt tippet, hogy elkerüljük a bajt, ha külföldön, nyaralás alatt dolgoznánk a számítógépünkön vagy mobilunkon.
Kiberjárvány: olcsóbb megelőzni, mint gyógyítani!

Kiberjárvány: olcsóbb megelőzni, mint gyógyítani! 

2018-ban az Amerikai Egyesült Államokban az összes IT-biztonsági esemény 41 százalékát tették ki az egészségügyi szervezeteket ért támadások. 2019-ben az ágazat szereplői már körülbelül négymilliárd dollárt költöttek az adatlopások és zsarolóvírusok miatt.
Nem lehetünk elég kicsik

Nem lehetünk elég kicsik 

A közhiedelemmel ellentétben a kisvállalkozások abszolút nem suhannak radar alatt, nincs olyan, hogy egy hacker ne hajoljon le az apróért. Pláne, hogy ezek a célpontok sokkal könnyebben kizsebelhetők, mint a nagyvállalatok. Hol fenyegeti a kkv-kat a legnagyobb kiberveszély?
Durván megugrott a cégek elleni támadások száma

Durván megugrott a cégek elleni támadások száma 

Csaknem másfélszeresére emelkedett az elmúlt két évben a vállalatokat érintő kiberincidensek.
Nem minden szállásfoglaló az, aminek látszik

Nem minden szállásfoglaló az, aminek látszik 

Turisták veszélyben: adathalászok és spammerek bújnak meg több ezer hamis kedvezményes szállás- és repülőjegy ajánlat mögött. A támadók például olyan népszerű szállásokat kínáló weboldalnak álcázták magukat, mint az Airbnb.
Megéri a kiberbiztonságba fektetni

Megéri a kiberbiztonságba fektetni 

Azok a vállalatok, amelyek a kiberbiztonságot beépítik üzleti stratégiájukba, jobban teljesítenek a versenytársaiknál. A globális felmérés válaszadóinak legfelső 25 százaléka nemcsak a kiberbiztonságban jár élen, hanem ezáltal értékteremtésben és üzletileg is eredményesebbek.

Kevesen használják a tévés és internetes gyerekzárakat 

A szabályozás megfelelő, de még mindig csak kevés szülő veszi igénybe a gyerekzár-funkciókat a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának hatósági vizsgálata szerint.

Ezzel a zsarolóvírussal most szerencsénk volt 

A Sophos szerint a MegaCortex egy viszonylag keveset észlelt zsarolóvírus volt, azonban az észlelések száma május 1-jén hirtelen megugrott.  Támadások történtek az USA-ban, Kanadában, Argentínában, Olaszországban, Hollandiában, Franciaországban, Írországban, Hongkongban, Indonéziában és Ausztráliában. Úgy tűnik, hogy a zsarolóvírus eddig megkímélte a magyar vállalatokat. A vírus mögött álló támadók szofisztikált módszerekkel választják ki a célországot, és Magyarország nem szerepel ezek között.

Túl sok az adat, túl kevés a szakember 

Az ön cégét érte kibertámadás tavaly? Ha nem, akkor a szerencsés 22 százalékba tartozik. A nagyvállalatok egyre több fenyegetéssel szembesülnek, a védekezést pedig hátráltatja a szakemberhiány és az óriási mennyiségű, elemzésre váró adat.

A kamionforgalmat is leállíthatta volna a szemfüles hekker 

Egy amerikai hekker könnyen bejutott két nagy, a kamionok forgalmát ellenőrző elektronikus rendszerbe s még azt is megtehette volna, hogy leállítja a kocsik motorját. A rendszereket működtető kínai vállalatok tagadták a súlyos hibát – de gyorsan jelszavaik megváltoztatására hívták fel ügyfeleiket.

Biztonsági kockázatot jelenthet, akinek a hűtőjében kupleráj van 

A vállalkozások adatainak biztonságos tárolását sokszor megnehezítik azok az alkalmazottak, akik észre sem veszik, hogy digitális rendetlenséget okoznak, azaz egyre több és több digitális dokumentumot, illetve fájlt halmoznak fel a biztonsági következmények végiggondolása nélkül.

Működésben a hekkerek svájci bicskája 

Új, minden korábbinál sokrétűbb kémszoftvert fedezett fel a Kaspersky, a számítógépeket védő rendszereket készítő ismert orosz cég.

Nem kellene szőnyeg alá söpörni a kiberbiztonságot 

Globális szinten a legnagyobb értékben elkövetett bűncselekmények az illegális digitális adatszerzéshez, informatikai rendszerek feltöréséhez köthetőek. Éppen ezért megkerülhetetlen a vállalatok információbiztonsági kockázattűrő képességének növelése. A cégek széles körében azonban a megoldást nyújtó kiberbiztonsági szolgáltatások és az „etikus” hackelés keretei nem tisztázottak, pedig hatósági előírások és ajánlások vannak érvényben.

Nyakunkon az 5G, létünk függ a biztonságtól 

Az Európai Bizottság közös európai megközelítést javasol az 5G hálózatok biztonságára vonatkozóan. A választások is egyre inkább támaszkodnak a digitális infrastruktúrára és az 5G hálózatokra, ami még sürgetőbbé teszi az odafigyelést.

Így járhat, ha megspórolja a biztonság árát 

Egyre több adathalász-támadás, növekvő lakossági anyagi veszteségek és információvédelmi pánik a szervezeteknél: kihívásokkal teli évnek ígérkezik 2019 kiberbiztonság szempontjából – véli a szakértő.

Kevesen ismerik fel a külső és belső ellenségeket 

A legtöbb szervezetnél tisztában vannak vele, hogy a kiemelt, rendszergazdai jogosultságokkal csínján kell bánni, azt azonban már kevesebben látják át, milyen sok szinten jelenthet kockázatot egy ilyen „privilégium”, és hogyan minimalizálhatják a hozzá kapcsolódó rizikófaktorokat. A Micro Focus szakértői szerint mind a külső és belső ellenségek megfékezéséhez, mind a compliance feltételek teljesítéséhez szükség van a privilegizált hozzáférések alapos felügyeletére, méghozzá dedikált eszközökkel.

Fogalmunk sincs róla, mire használhatók ellopott adataink 

Bár már sokan hallottunk az adat- és/vagy személyazonosság-lopással járó kiber-bűncselekményekről, vagy talán áldozatul is estünk ilyennek, a jelek szerint mégis viszonylag kevesen vagyunk tisztában a tőlünk ellopott információ értékével.

Visszatért az áramszolgáltatást megbénító hackercsoport 

Az ESET felfedezte a BlackEnergy APT-csoport utódját. A kiberbiztonsági cég által GreyEnergy névre keresztelt csoport fő tevékenysége a kémkedés és felderítés, amely feltehetően egy későbbi nagyszabású szabotázsakció előkészítésére szolgál.

Digitális gyermekvédelem: „egészséges paranoia” ajánlott 

Az általános iskolás gyerekek 90 százaléka gondolja úgy, hogy jobban ért az internethez, mint a szülei - és az esetek többségében igazuk van. Azonban az interneten leselkedő veszélyektől a szülő felelőssége megvédeni a gyereket.

Informatikai problémákat okozhat az óraátállítás eltörlése 

Egy uniós javaslat eltörölné a téli óraátállítást, azonban elképzelhető, hogy az egységes fennakadásokat okozhat egyes informatikai rendszerekben – írja a NETLOCK elektronikus aláírás- és időbélyeg-szolgáltató.

Hackergyanú miatt zárolták Elon Musk Twitterét 

A Twitter ideiglenesen zárolta Elon Musk fiókját, a Tesla-vezető elmondása szerint azért, mert úgy tűnt, valaki feltörte a fiókját.

A kkv-k többségénél nem megfelelő az IT-biztonság 

Az EU-ban október a kiberbiztonság hónapjának lett kijelölve, javítandó a kiberbiztonsági tudatosságot. A Bitport által idézett tanulmány szerint van is min javítani.

Ne nyissa meg ezt az OTP nevében küldött üzenetet! 

Adathalász leveleket küldenek valakik az OTP nevében.

Hamis chat-alkalmazással törtek fel okostelefonokat 

A Telegram nevű instant üzenetküldő program hamisított változatával terjedt az Octopus nevű kémprogram, aminek diplomáciai szervezetek eszközei felett is átvették hackerek az irányítást.

Nagy kihívás a jog számára az internetes zaklatás 

Az internet alapjaiban változtatta meg az emberi, szakmai és családi kapcsolatokat a felbecsülhetetlen mennyiségű információhoz való hozzájutás lehetőségével. Dr. Szöőr Anna pszichológus-jogász szerint ma már nemcsak az internetes zaklatás áldozata, hanem az állítólagos zaklató is súlyos veszélynek van kitéve.

Új fegyverrel támadnak az orosz hackerek 

Az ESET kutatói felfedeztek egy újfajta kibertámadást, amely az UEFI (Universal Extensible Firmware Interface, a BIOS utódja) rootkitet használta az áldozatok számítógépére való beférkőzéshez.

Mikrochippel kémkedhetett a kínai titkosszolgálat amerikai techcégeknél 

30 nagy tech-céget, köztük az Apple-t és az Amazont hackelték meg egy mákszem méretű chippel a Bloomberg riportja szerint. Az amerikai történelem legnagyobb ipari kémkedési ügyére derülhetett fény.

Vállalatbiztonsági központ nyílik Budapesten 

Vállalatbiztonsági kompetenciaközpontot hoz létre a Micro Focus Budapesten. A vállalatokat egyre több és szervezettebb kibertámadás éri, miközben Magyarországon IT-biztonsági szakemberekből az egyik legnagyobb a hiány.

Egyre átláthatatlanabbak a vállalati hálózatok 

A vállalati hálózatok bővülésével párhuzamosan egyre nagyobb kihívást jelent hatékony kezelésük – mutat rá az Oracle Communications által közzétett új tanulmány.

Nem biztos, hogy a havi kötelező jelszócsere a legbiztonságosabb 

Napjainkban a legtöbb cégnél a nagyobb biztonság érdekében néhány havonta cserélnek jelszót – azonban az embereknek egyre kevesebb az idejük és a kapacitásuk új kódok kitalálására és megjegyzésére, ezért a szigorú jelszóhasználati szabályok ellenkező hatást érhetnek el.

USB-eszközökkel támadnak az illegális bányászok 

Az USB-eszközök, amelyek leginkább arról ismertek, hogy rosszindulatú programokat terjesztenek az egymással kapcsolatban nem álló számítógépek között, egy ideje már hatékony és állandó terjesztőeszközt jelentenek a kibertámadók számára a rosszindulatú kriptobányász programok terjesztéséhez.

Okostelefonon sem úszhatjuk meg a vírusvédelmet 

A Kaspersky Lab IoT riportja szerint 2018 első félévében az IoT eszközöket több mint 120.000 kártevő szoftver-változat támadta meg. Ez több mint háromszor annyi, mint 2017-ben egész évben.

Új böngésző-alapú vírusokra kell figyelni 

Azt gondolhatnánk, hogy a vírusok elkerüléséhez elegendő okosan használni a számítógépet. Ha nem látogatunk erotikus oldalakat, nem töltünk le ismeretlen programokat, akkor soha nem fog megfertőződni a gép. A G DATA friss vírusstatisztikája egyértelműen cáfolja ezt az elképzelést.

Hol tároljuk a vállalati fájlokat? 

Az adatok növekvő mennyisége, a külső, nem üzleti célra szánt fájlmegosztók használata, valamint a GDPR előírások teljesítése miatt fő leginkább a vállalati informatikai vezetők feje napjainkban. Létezik azonban hatékony megoldás ezekre a problémákra.

Ezekre kerestek rá a gyerekek a nyári szünet alatt 

Mit csináltak a gyerekeink a nyáron az interneten? A Kaspersky Lab szülői felügyeleti alkalmazásából gyűjtött adatokból kiderül, mit néztek, hallgattak, vásároltak vagy éppen mire kerestek rá a legfiatalabbak.

Hatalmas és nemcsak bűnözésre való a deep web 

Óriási, nagyrészt feltérképezetlen adattömeget jelent a deep web. Az internet sötét oldalát azonban ma már kevésbé használják a bűnözők, és szerepet játszik az internetes cenzúra kikerülésében is.

Hogyan kerüljük el, hogy a rendszergazda visszaéljen a jogával? 

Egy friss tanulmány szerint ugyanis a vállalatoknál évente átlagosan közel öt alkalommal történik belülről induló támadás vagy visszaélés az adatokkal. A Micro Focus szakértői bemutatják, hogyan lehet biztonságosan kezelni és ellenőrizni a rendszergazai fiókokat.

Berlin leválna az amerikai technológiáról 

Németország nem akar függésben maradni az amerikai technológiától infrastruktúrájának biztosításában, ezért kockázati tőkével is támogatja a kíberbiztonsági kutatásokat.

Itt az ősz, megint jönnek a zsarolóvírusok 

Bár vannak olyan kibertámadási módszerek, amelyek során az elkövetők felhasználói közreműködés nélkül, szoftversérülékenységek és konfigurációs hiányosságok kihasználásával juttatnak kártevőket (zsarolóvírusokat, trójaikat, férgeket, kémszoftvereket, stb.) egy rendszerbe, az esetek jelentős részében mégis sokkal egyszerűbb magukat a célszemélyeket rávenni a betöréshez és fertőzéshez szükséges műveletek elvégzésére - írja a Makay.net kiberbiztonsági cég.

A szülők felelőssége, hova kattint, mit oszt meg a gyerek az interneten 

Technikailag felkészültebbek, mégis kevésbé körültekintőek az online világ veszélyeivel kapcsolatban a tinédzserek, azaz nem fordítanak elég figyelmet az adataik, magánéletük védelmére, kártevőkre és a netes átverésekre – írja az ESET.

Nincs feltörhetetlen titkosítás, mégis érdemes védeni a céges levelezést 

Nincs tökéletes védelem, ha valaki nagyon belemélyed, szinte bármelyik rendszerben talál gyenge pontokat – írja a Bitport. Igaz ez a titkosítási megoldásokra is. Ez azonban nem érv a titkosítás használata ellen, hiszen már az is elrettentő lehet, ha egy információhoz csak túlságosan nagy erőfeszítés árán lehet hozzáférni. Ha valaki fél, hogy lehallgatják a levelezését, érdemes valamilyen titkosító eszközt használnia.

Legszívesebben ujjlenyomattal lépünk be 

Az ujjlenyomat-olvasó a legnépszerűbb és legbiztonságosabbnak tartott képernyő-feloldási mód a magyar okostelefon-tulajdonosok körében – ez derült ki a Huawei több mint 7 ezer fő részvételével végzett online felméréséből.

Erre figyeljen, ha meg akarja védeni cégét 

Egyre több a közintézményeket, vállalatokat érintő kiberfenyegetés, amely veszélybe sodorja működésüket és sikerességüket. A QUADRON Kibervédelmi Kft. szakértője összeszedte a 10 leggyakoribb kiberveszélyt, amellyel a cégeknek, intézményeknek nap mint nap szembe kell nézniük, valamint gyakorlati tanácsokat is ad azok elkerülésére.

Ipari cégeket támadnak adathalász emailekkel 

Mintegy 400 vállalat ellen indult adathalász támadás, többségében Oroszországban, írja a Kapsersky Lab. Alkalmazottak email-címére küldtek üzleti titkok megszerzésére alkalmas emaileket.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon

Durván felpörgött az elektromos autók eladása Magyarországon  

Magyarországon nőtt a második legnagyobb arányban a tisztán elektromos autók értékesítése márciusban.

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Cégblog

Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest

Fontos mutatóban van lemaradásban Magyarország a régióhoz képest  

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo