Ingatlanpiac cikkek


Tavaly még hatmillióért is lehetett kapni lakást Budapesten

Tavaly még hatmillióért is lehetett kapni lakást Budapesten 

A 2018-as év is bővelkedett különlegesebbnél-különlegesebb ingatlanokban, amelyből a Duna House összeválogatta a „legeket”, legyen szó akár a legolcsóbb, akár a legdrágább, legkisebb vagy épp a legnagyobb otthonról, amelyet 2018-ban értékesítettek.
Úgy veszik a balatoni nyaralókat, mintha nem lenne holnap

Úgy veszik a balatoni nyaralókat, mintha nem lenne holnap 

Két évtized Csipkerózsika-álom után, a pénzügyi válság lecsengését követően mára a Balaton minden szegletében magához tért az ingatlanpiac. A turizmus is élénkül, és egyre színvonalasabb vendéglátóhelyek, szállodák várják a kikapcsolódni vágyókat. Az új ingatlanfejlesztések igyekeznek kitolni az egyébként rövid nyári szezont – fedett medencékkel, wellnessközpontokkal egész évben jól kihasználhatóak az ingatlanok.
Órák alatt elkeltek a lakások 2018-ban

Órák alatt elkeltek a lakások 2018-ban 

A tavalyi év legdrágább ingatlanaiért legalább 1,7-2,8 milliárd forintot kértek az eladók. Köztük van egy Baranya megyei kastély, egy balatonfüredi ex-szálloda és egy budai villa. 2018 legkapósabb ingatlanai órákon belül gazdára találtak, és több mint 1000 olyan lakás és ház került be a kínálatba, amit a tulajdonosok 3 napon értékesíteni tudtak.
Egyre gyorsabban kapkodják el a panellakásokat

Egyre gyorsabban kapkodják el a panellakásokat 

A panellakások évek óta sokkal hamarabb gazdára találnak, mint a téglaépítésű társaik, az elmúlt egy évben több városban még gyorsabban ment az eladásuk. Budapesten a panellakások az idén átlagosan 48 nap alatt elkeltek, egy héttel rövidebb idő alatt, mint 2017-ben. A székesfehérvári panellakásokra pedig 36 nap alatt akadt vevő, míg tavaly hét héttel több kellett ehhez. A kisebb panellakások átlagos négyzetméterára Budapesten december elején 623 ezer forint volt a kínálati piacon, a 40-80 négyzetmétereseké pedig 490 ezer forintnál járt.
Hatvanmillióért palotát vehetsz, vagy egy garzont

Hatvanmillióért palotát vehetsz, vagy egy garzont 

Ötven-hatvan millió forintból már Budapest külső kerületeiben is kifejezetten igényes otthont lehet vásárolni, vidéken pedig akár szép családi házat is. Az OTP Ingatlanpont sorozatának harmadik részében arra keresi a választ, hogy mi mindenre futja annak, aki 60 millió forintért keres otthont magának.
Mire elég most 30 millió a lakáspiacon?

Mire elég most 30 millió a lakáspiacon? 

Harminc millió forintból Budapesten és a nyugat-magyarországi nagyvárosokban legfeljebb csak egy közepes méretű lakást, Kelet-Magyarországon viszont már takaros családi házat is lehet vásárolni. Az OTP Ingatlanpont sorozatának második részében arra keresi a választ, hogy milyen lehetőségei vannak a legfeljebb 30 millió forinttal rendelkező vásárlóknak.
Megindult az elvándorlás a Belvárosból

Megindult az elvándorlás a Belvárosból 

A fővároson belüli költözések célpontja tavaly a külső kerületek voltak: a legtöbben a XVIII. kerületbe mentek, a második és harmadik helyen pedig a XVI. és a XVII. kerület áll.  A legtöbben pedig a lakáspiaci drágulásban elsőként érintett belső kerületekből (V., VI., VII., VIII. IX.) költöztek el.
Mire elég 20 millió a lakáspiacon?

Mire elég 20 millió a lakáspiacon? 

Míg Budapesten átlagosan 40 négyzetméteres lakást lehet vásárolni 20 millió forintból, megyeszékhelyeken akár már kétszer ekkorát. Kisebb településeken pedig már családi házakra is bőségesen elegendő ez az összeg. Az OTP Ingatlanpont legújabb sorozatának első részében azt veszi górcső alá, hogy milyen lehetőségei vannak a 20 millió forint alatti ingatlant kereső vásárlóknak.
Miért bérel inkább az Y-generáció lakásvásárlás helyett?

Miért bérel inkább az Y-generáció lakásvásárlás helyett? 

Minden fiatal életében elérkezik az idő, amikor el kell döntenie: bérlakásban él majd vagy inkább saját ingatlant vásárol. Miért dönt az Y generáció a lakásbérlés mellett? Vendégszerzőnk, Sujbert Vivien cikkében erre a kérdésre keresünk választ.
Több tízezer lakás kerülhet a piacra

Több tízezer lakás kerülhet a piacra 

Több mint 30 ezer lakás válhat újra piacképessé és háztartások tízezrei kaphatnak tiszta lapot, ha az eszközkezelős lakóingatlanokat az egykori devizahitelesek kedvezményesen visszavásárolhatják. Az ingatlan.com becslése szerint a jelenlegi kínálati árak alapján 480-720 milliárd forintra rúghat az érintett lakások összértéke. Egy-egy lakás pedig a bekerülési értékének a sokszorosát érheti.

Csúszni fog az új építésű lakások átadása 

Az új építésű lakás vásárlásának számtalan előnye mellett vannak olyan tényezők, amelyekkel számolni kell, mielőtt belevágunk új otthonunk kiválasztásába. Kiemelten fontos ez a mostani hazai környezetben, hiszen az új építésű ingatlanok és ezzel együtt a várható csúszások száma is fokozatosan emelkedik. Érdemes megvizsgálni, mi a helyzet az új építésű és használt lakások piacán, ha az átadási vagy eladási időintervallumokat nézzük.

Lakásárak: mutatjuk melyik a legolcsóbb megyeszékhely 

A magyarországi ingatlanpiacon 2018-ban a tavalyi értéket is meghaladva közel 155 ezer tranzakció várható országosan. Vidéki megyeszékhelyek közül a legmagasabb négyzetméterárral továbbra is Győrött, Sopronban és Debrecenben kell számolni: a téglalakások négyzetméterára átlagosan 350 ezer forint, míg a panellakások esetében 300 ezer forintos négyzetméterár a jellemző érték.

Három bő esztendőt zártunk az ingatlanpiacon 

A magyar ingatlanpiac legtermékenyebb három évét zártuk, ilyen hosszú ideig, ilyen magas volumen még nem volt tapasztalható a befektetési piacon. Ezzel Magyarország felzárkózott a közép-európai régióban második helyezett cseh piachoz a forgalom alapján

Egy-két hét alatt is találsz albérletet, ha szemfüles vagy 

Három havi bérleti díjjal a zsebünkben akár egy-két héten belül megtalálhatjuk a számunkra legtökéletesebb albérletet, ha elég gyorsak és szemfülesek vagyunk. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint ennek ellenére érdemes hónapokkal hamarabb elkezdeni a keresgélést és aláírni a szerződést, mert ha szorítja a határidő, akkor a bérlő kénytelen lesz mélyebben a zsebébe nyúlni.

Ingatlanpiac 2019: hová mennek a befektetések? 

Az európai ingatlanbefektetéseket a biztonságos és tartós hozamok elérése iránti igény mozgatja, miközben az ágazat igyekszik fedezni az esetleges kamatemelések és a bizonytalan geopolitikai háttér kockázatait –derült ki a PwC és az Urban Land Institute elemzéséből.

Meddig tart a lakásárak száguldása? 

Semmi jele annak, hogy hanyatlásnak indulna a lakáspiac – derült ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből. A válság kitörése óta 45 százalékkal nőtt a lakások négyzetméterára, de mégis egyre kevesebbet kell dolgoznunk egy lakásért.

Tarolnak a biztonságos lakáshitelek 

Továbbra is lendületesen bővül a lakáshitelpiac: szeptember végéig közel 642 milliárd forint lakáshitelre kötöttek szerződést a bankok, ami 36 százalékos emelkedést jelent.  Látványos bővülés történt az 5-10 évre fix törlesztést garantáló lakáshiteleknél: a közel 200 milliárdos összeg duplája a tavalyinak. Közben a legrizikósabbnak tartott, változó kamatozású lakáshitelek iránti igény jelentősen, 36 százalékkal visszaesett.

Fellendülőben a budapesti garázspiac 

Fellendült a garázsok és gépkocsibeállók piaca a válság óta eltelt időszakban, a jó elhelyezkedésű parkolóhelyeket gyakorlatilag elkapkodják a vevők, az árak vidéken 1 millió, míg Budapesten 2 millió forintnál kezdődnek – derül ki az Otthon Centrum friss piaci kitekintéséből.

Megtalálták a külső kerületeket az ingatlanbefektetők 

Továbbra is tart a drágulás és a forgalomélénkülés az ingatlanpiacon. A vevők ehhez alkalmazkodnak, emiatt az olcsóbb, kevésbé frekventált városrészekben lévő lakások iránt megnőtt a kereslet. Budapesten például az ingatlan.com legfrissebb adatai szerint októberben az egy lakáshirdetésre jutó érdeklődések száma a XXII., XXI., XX., XVII., és a XV. kerületekben volt a legmagasabb.

Folytatódik az ingatlanpiaci fellendülés 

Tovább száguld a fővárosi lakáspiac, a budapesti ingatlapiaci index 11 ponttal nőtt októberben. Jövőre emelkedhet az irodák és raktárak ára, bérleti díja is – áll a GKI ingatlanpiaci elemzésében.

Már Kőbányán is drágulnak az ingatlanok 

Míg a XVII. kerületben az árak stagnálása jellemző, addig a sok panellakást kínáló Kőbányán még némi áremelkedéssel szembesülhettek idén a vevők – olvasható a Balla Ingatlan közleményében.

Két hónap alatt elkel egy panellakás 

Átlagosan akár másfél-két hónappal rövidebb idő alatt lehet eladni az ingatlanokat most Magyarországon, mint 2013-ban, így egy panellakást átlagosan 2, míg egy társasházi téglalakást akár 3 hónap alatt is lehet értékesíteni - közölte az Otthon Centrum. 

Lakásáfa: 5 százalékos eladói illetéket szeretnének a fejlesztők 

Bizonytalanság várható a lakáspiacon, a lakásáfa emelése után méltányos eladói illeték bevezetését javasolják az ingatlanfejlesztők.

Nem csökken az ingatlanhitelezési hajlandóság 

Változatlan az ingatlanhitelezési hajlandóság az európai piacokon az elmúlt időszakban – derül ki a KPMG nemzetközi Ingatlanhitelezési Barométer kutatásából. A 14 európai országára kiterjedő, ingatlanhitelezési trendeket kutató felmérésben közel 70 banki vezetőt kérdeztek meg az aktuális hitelezési trendekről és a várható jövőről.

Mi éri meg jobban? Albérlet vagy saját lakás? 

Az ingatlanok vételára 2018 második negyedévében 10,4 százalékkal növekedett az Eurostat legújabb statisztikái szerint.  2017-ben a KSH adatai azt mutatták, hogy az ingatlanvásárlások 48 százaléka során vett fel hitelt a lakosság. Ez az arány 2018-as évben valószínűsíthetően nőni fog. Kérdés, hogy pénzügyi szempontból megéri-e saját lakást venni, vagy jobban járunk, ha bérlünk inkább. Erről Szendrei Ádám pénzügyi tanácsadót kérdeztük meg.

Mire elég a CSOK, ha lakást veszel? 

Egy szobával nagyobb lakást vehetnek az újlakás-vásárlók Budapesten, de használt lakásra a vidéki városokban is csak egy extra félszobát is kapnak a CSOK-támogatás összegéért.

Lakásárak: sokat számít, milyen a fűtés 

Sokat számít az árban, hogy milyen fűtéstípussal rendelkezik az adott ingatlan: országos átlagban a távfűtéses lakások a legolcsóbbak, míg a megújuló energiás fűtésrendszerekkel bíró, jellemzően új építésű ingatlanok a legdrágábbak – derül ki az Otthon Centrum elemzéséből.

Jól mennek a dél-budai ingatlanok 

Egyre nő a dél-budai ingatlanok ára, a kereslet a panellakások irányába mozdul – derül ki a Balla Ingatlan elemzéséből.

Már nem hitelre költjük a lakástakarékot 

Az utóbbi évek lakástakarék-pénztári megtakarításainak felhasználását vizsgálva megfigyelhető, hogy nőtt a lakás-előtakarékoskodók pénzügyi mozgástere: kevesebben fordítják Lakástakarék megtakarításukat korábban felvett lakáscélú hiteleik kiváltására, és jóval többen lakásvásárlásra, építésre.

Kevesebb gond van az új lakásokkal 

Kevesebb gond van velük, jobb minőségűek, nem kell a felújítással bajlódni – többek között ezeket a tényezőket emelték ki a Jófogás és a GKI Digital közös felmérésében megkérdezett internetezők az új ingatlanok előnyeivel kapcsán. A már most is új házban vagy lakásban élők egyértelműen pozitív tapasztalatokat gyűjtöttek, azonban sokaknak nem tetszik az üres telkek beépítése.

Lakás, telek panzió: újra lehet licitálni visszavett ingatlanokra 

Száznál is több ingatlan eredményes árverése után a CIB Csoport visszavett ingatlanok értékesítésével foglalkozó leányvállalata, a Recovery Zrt. immár hetedik alkalommal szervez online aukciót. Ezúttal közel ötven kereskedelmi és lakóingatlanra lehet licitálni.

Budapesten kívül is van élet az ingatlanpiacon 

Budapesten és legnagyobb vidéki városokban zajlott a hazai ingatlanpiac tranzakciók közel 40 százaléka a tavalyi évben, derül ki a Duna House és a KSH lakóingatlanpiaci tranzakciószámadatait vizsgálva. A vidéki nagyvárosokban mérsékelten, a kisebb városokban jelentősen emelkedett az adás-vételek száma, amely így országosan folyamatosan növekvő tranzakciószámot biztosított. Tavaly országosan 153 770 ingatlan cserélt tulajdonost, idén a szakemberek 160-180 ezer körüli tranzakciót várnak.

Rakétaként szállnak el a délbudai lakásárak 

A Budai Egészségügyi Centrum - vagy közkeletű nevén az új szuperkórház – telkéhez közel hatalmas ingatlanfejlesztések indultak Dél-Budán. Az OTP Ingatlanpont tavalyi elemzésében már felhívta a figyelmet arra, hogy a városrészben az ingatlanárak meredek emelkedésére lehet számítni. Az előrejelzés bevált: Újbudán egy év alatt 16 százalékkal növekedtek a lakásárak.

Utólag mit lehet tenni, ha túl olcsón adtam el az ingatlant? 

Előfordulhat, hogy valaki a valós forgalmi értékénél jelentősen alacsonyabb áron adta el ingatlanát vagy egyéb vagyontárgyát, és ez csak utóbb derül ki számára. Felmerül, hogy ebben az esetben van-e bármilyen lehetősége az eladónak a szerződés érvénytelenítésére vagy a vételár különbözet követelésére?

Nem lesznek eladhatatlanok az elővásárlási jogos ingatlanok 

Az elmúlt hónapokban állami elővásárlási jogot jegyeztettek be 80 147 ingatlanra a világörökségi helyszíneken. Szakértőket kérdeztünk arról, hogyan érintheti ez az ingatlapiacot.

Már kevesen engedhetnek meg maguknak balatoni nyaralót 

Egekbe szöktek az ingatlanárak a magyar tengernél, luxuscikké vált a balatoni nyaraló. A vásárlók ugyanakkor tudatosabbak, és nem vásárolnak hirtelen felindulásból vízparti ingatlant, holott ez jellemző volt korábban.

Száz hónap szakadatlan munka kell ötven négyzetméterhez 

Hiába a fővárosban a legmagasabb a nettó fizetés, mégis itt kell a legtöbbet dolgozni egy 50 négyzetméteres lakásért: 113 havi, azaz közel 10 évi fizetésre van szükség. Győr-Moson-Sopron megyében egy városi lakásra elég 84 havi nettó megyei átlagbér – derült ki az ingatlan.com összeállításából. Ezzel szemben Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Tolna megyében vannak olyan községek, ahol egy 100 négyzetméteres ház 3 évi fizetésből kijöhet.

Állami támogatás a szaletlire? 

Kertes házban lakni megfizethetetlen élmény, ugyanakkor a kerti grill, a garázs, vagy a szaletli a forintban mérhető költségei is hasonlóak lehetnek. Habár kevesen számolnak vele, például egy szaletli és nyári konyha felépítéséhez – a házfelújításhoz hasonlóan – állami támogatás is igénybe vehető.

Ingatlanvásárlás: egy döntés, ahol a méret is számít 

Az ár mellett a környék és a ház vagy lakás mérete számít leginkább, amikor ingatlant keresünk– derül ki a Jófogás és  a GKI Digital közös felméréséből. Az otthonkeresés főleg online felületeken történik, átlagosan 3 platformon kutatunk új otthon után.

Jönnek az egymilliós négyzetméterárak a Belvárosban 

2020-ra egymillió forint feletti négyzetméterárakkal kell a belvárosban, elsősorban az V. kerületben számolni, amennyiben a jelenlegi ütemben drágulnak tovább az ingatlanok – derül ki a Duna House legújabb elemzéséből.

Budán egyszerűen már nincs 15 millió alatt lakás 

Budapesten alig pár tucat ilyen ingatlan akadt, azok többsége is a külső pesti kerületben. Vidéken ezzel szemben az 50 ezer főnél kisebb településeken értékesített ingatlanok legalább kétharmadát 15 millió forint alatt adták el ebben az évben az Otthon Centrum adatai alapján.

Amerikai az álom, de magyar a realitás 

A magyarok 80 százaléka legszívesebben egy amerikai stílusú kertes házba költözne, azonban közeledve a tényleges lakásvásárláshoz 41 százalékuk már egy panellakással is kiegyezne – derül ki az OTP Bank első alkalommal elkészített Hello Otthon kutatásából. A lakásvásárlók dolgát a szárnyaló ingatlanárak sem könnyítik meg, és napról-napra nehezebbnek tűnik jó vételnek számító lakáshoz jutni.

Túl a lélektani határon: fékeződhet az őrült drágulás a lakáspiacon? 

A korábbi évekhez képest konszolidálódott tavaly a magyarországi lakáspiac: 2017-ben adásvételek száma csak 2,2 százalékkal nőhetett, szemben az egy évvel korábbi 9 százalékkal. Budapesten a használt lakásoknál a 30 millió forint volt a lélektani határ, a megyeszékhelyeken ugyanez 15,5 millió, a vidéki városokban pedig 14,5 millió forintnál húzódik.

Hogyan lett Budapest belvárosa az ingatlanbefektetők Mekkája? 

Budapest turisztikai és ingatlanbefektetési szempontból továbbra is az egyik legjobb választás Európa szinten. A szárnyaló ingatlanárak tekintetében az előrejelzés szerint, továbbra is növekvő tendenciára számíthatunk. De hogyan lett Budapest belvárosa nemzetközi ingatlanbefektetési célpont?

Egy fél szobával több lett... maradhat? 

A lakásvásárlóknak fontosabb a lakószobák száma, mint a lakás alapterülete. Sőt, amióta az egekbe szöktek a lakásárak, a vásárlók minél több szobát szeretnének belezsúfolni minél kisebb alapterületbe. Ezt az igényt az építők is igyekeznek kielégíteni – gyakran áthágva a vonatkozó előírásokat is. Pedig nem árt odafigyelni a szobák szabályoknak megfelelő méretére: a túlságosan kicsire méretezett lakótér ugyanis számos kényelmetlenséget jelenthet a későbbiekben.

Telket, jó áron, Budapesten? Felejtsd el 

Egyre nehezebb jó áron építési telket találni Budapesten, vagy a környékén. Vannak akik jól jártak ha korábban a peremkerületeken, vagy az agglomerációban vettek nyaralót és később lakóövezetté sorolták át ezeket. De nem mindenkinek jött be ez az üzlet.

Mutatjuk, hol éri meg lakást venni 

Ismét jó befektetés a lakásvásárlás. Hosszú távú bérbeadásnál a megtérülés szempontjából azok a kerületek és városok a legvonzóbbak, ahol magas albérleti díjak és értéknövekedés mellett lehet kedvező áron lakást venni. Ilyen Budapesten többek között az V., VI., VII., VIII. és IX. kerület, míg vidéken Debrecen, Kecskemét és Sopron mellett Szolnok és Tatabánya is versenyképes hozammal kecsegteti a lakásbefektetőket.

Könnyebben kaphatsz állami pénzt a lakáshoz 

Könnyebbé vált a CSOK-os támogatás igénylése március 15-től. A konstrukció népszerűségét jelzi, hogy az indulás óta 11,2 milliárd forint értékben folyósított támogatást a K&H. Az igénylések több mint negyede Budapestről és Pest megyéből érkezett, a harmadik helyen Bács-Kiskun megye áll, a legkevesebb kérelmet pedig Nógrád megyeiek adták be. A legtöbben még mindig használt lakás vásárlására kérik a támogatást.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Akár 80 ezer forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén

Akár 80 ezer forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén 

A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40 ezer forintján felül további 40 ezer forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál.
A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport

A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport 

Közzétette éves jelentését a BioTechUSA-cégcsoport.

Költségkímélés

Hízott a bankok fetekelistája

Hízott a bankok fetekelistája 

Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.

Pénzszerzés

Vigyázat, zseniális szélhámos tűnt fel a lakossági szolgáltatás piacon, százezreket bukhat

Vigyázat, zseniális szélhámos tűnt fel a lakossági szolgáltatás piacon, százezreket bukhat 

Nagyon érdemes megnézni milyen szolgáltatót hívunk, ha elromlik valami az otthonunkban.

Adózás

Retteghetnek a simlis cégek, belendül a NAV húsvét előtt

Retteghetnek a simlis cégek, belendül a NAV húsvét előtt  

Az adóellenőrök országszerte ellenőrzik a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó termékek árusítóit az üzletekben, piacokon, kitelepüléseken és az online térben.

Jogi kisokos

Vége a munkahelyi titkolózásnak: nemsokára megtudhatja, mennyit keresnek kollégái

Vége a munkahelyi titkolózásnak: nemsokára megtudhatja, mennyit keresnek kollégái 

A cégeknek nyilvánossá kell tenniük az új pozícióikhoz tartozó fizetési információikat, a meglévő munkavállalóknak is nyilvánosnak kell majd lenniük.

Klímablog

Mi lesz a fosszilis energiahordozókkal?

Mi lesz a fosszilis energiahordozókkal? 

Gyorsuló ütemben növekednek a beruházások az energiaátmeneti eszközökbe – így látja a területen befektetők csaknem háromnegyede.

Gazdaság

Vámháború: mekkora ütést kapnak a magyar cégek?

Vámháború: mekkora ütést kapnak a magyar cégek? 

A Jalsovszky Ügyvédi iroda körbejárta, hogy miként érintheti Európát és benne a magyar vállalkozásokat Trump vámháborúja.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo