Panelreneszánsz a lakáspiacon

Az OTP adatai szerint a lakótelepek népszerűsége továbbra is szárnyal mind a költözni vágyók, mind a befektetők körében. Az országban található több száz lakótelep között jó néhány olyan is van, ahol több mint duplájára nőttek az átlagos négyzetméterárak csupán három év alatt. Az árnövekedési rangsor végén sem találni sok olyan helyszínt, ahol 40 százalék alatti a drágulás. Az áremelkedés nem áll meg, a lakótelepi lakás továbbra is kiváló befektetés lehet.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aki 3-4 évvel ezelőtt lakótelepi lakást vásárolt, az nagyon jól járt, akár lakhatási, akár befektetési szándékkal vette. Aki például a XI. kerületi Lágymányosi lakótelepen vett magának lakást 2015-ben, négyzetméterenként 300 ezer forint alatti átlagáron, annak ma több mint dupla annyit ér az otthona: a remek elhelyezkedésű területen átlagosan 587 ezer forintba kerül egy négyzetméter, és ezzel a legdrágább magyarországi lakótelepnek számít – derült ki az OTP Lakótelepi Értéktérképének adataiból.

Vidéki nagyvárosokban is lehetett igen előnyös vételekhez jutni: a tatabányai Dózsakerti lakótelepen például három évvel ezelőtt az átlagos négyzetméterár épp csak átlépte a 100 ezer forintot, ma már 223 ezer forintot kell fizetni ugyanezért. Ezzel Magyarország legnagyobb arányú árnövekedését produkáló kiterjedtebb lakótelepe lett.

Kép: SXC

A budapesti és főváros környéki városok mellett a legnagyobb értéknövekedés azokban a vidéki nagyvárosokban tapasztalható, amelyek az elmúlt évek nagyberuházásai és a számos munkalehetőség miatt váltak igen népszerűvé a beköltözők körében. Tatabánya, Debrecen, illetve Kecskemét egyes lakótelepei bőven 80 százalék fölött drágultak az elmúlt három évben. Egerben az ugyanilyen mértékű áremelkedés inkább a korábbi nagyon alacsony ár miatt mehetett végbe.

„Aki korán felismerte a lakótelepek adta remek befektetési lehetőségeket, ma nagyon boldog lehet, hiszen sok esetben az elmúlt három év alatt megduplázódott a lakása értéke. Aki a válság mélypontján vett jó helyen lakótelepi lakást, az elmúlt pár évben ennek árából – minimális hitellel vagy csok-kal kiegészítve – akár már egy külvárosi vagy agglomerációs kertes családi házba is költözhetett – fogalmazott Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője, majd hozzátette: – Természetesen egyáltalán nem mindegy, melyik lakótelepet szemelik ki az érdeklődők, hiszen van, ahol egyáltalán nem térül meg ilyen gyorsan a befektetés. Ezért aki befektetésben gondolkodik, mindenképp forduljon ingatlanszakértőhöz, aki tisztában van a piaci lehetőségekkel!”

A lakótelepi ingatlanárakban továbbra is növekedés várható, bár a drágulás üteme mára lassult. Jelenleg a jól megválasztott lakásvásárlással és kiadással elérhető nettó bérleti hozamok bár csökkennek, a 4-6 százalékos szint még bőven vonzó lehet a potenciális vásárlók számára.

Úgy veszik a balatoni nyaralókat, mintha nem lenne holnap
Két évtized Csipkerózsika-álom után, a pénzügyi válság lecsengését követően mára a Balaton minden szegletében magához tért az ingatlanpiac. A turizmus is élénkül, és egyre színvonalasabb vendéglátóhelyek, szállodák várják a kikapcsolódni vágyókat. Az új ingatlanfejlesztések igyekeznek kitolni az egyébként rövid nyári szezont – fedett medencékkel, wellnessközpontokkal egész évben jól kihasználhatóak az ingatlanok.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo