Nyolcéves rekord dőlt meg lakásépítésben

2018-ban több mint 20 százalékkal több új építésű lakást adtak át Magyarországon, mint egy évvel korábban. A lakás-áfa szabályozása körüli bizonytalanságok azonban enyhe visszaesést eredményeztek a tavaly kiadott új építési engedélyek számában.

A KSH ma közölt, a 2018-as évet lezáró adatai alapján tavaly nyolcéves rekord dőlt meg lakásépítésben országosan. A 17,7 ezer megépült lakás egy év alatt 23%-os növekedést jelent; utoljára 2010-ben adtak át többet, 20,8 ezret. Ugyanakkor a tavaly kiadott 36,7 ezer új építési engedély 3%-os visszaesést jelent 2017-hez képest, ám ebben már komoly regionális eltérések adódnak – közölte az OTP Ingatlanpont a statisztikai hivatal adatai alapján.

„A számok jól leképezik az értékesítési céllal épített lakások áfa-terhe körüli bizonytalanságot, ami a tavalyi év nagy részében uralta a piacot” – értékeli a számokat Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Először bejelentették, hogy nem tervezik meghosszabbítani az eredetileg 2019 végéig hatályos 5 %-os áfa-kulcsot, hanem 2019 után visszaáll az eredeti, 27%-os forgalmi adó. A kezdeti felbolydulást azután ideiglenes megnyugvás követhette, mivel egy év végi döntés alapján, átmeneti megoldásként azon ingatlanok esetében, amelyek 2018. november 1-je előtt jogerős építési engedélyt kaptak, 2023 végéig még alkalmazható a kedvezményes áfa-kulcs.

Kép: Pixabay

A társasházépítők bizonytalansága látszik tehát a számokon. Mivel Budapesten az új kínálat legnagyobb része társasházi lakás, a kiadott építési engedélyek száma itt 18%-kal csökkent. A családi házak építése ugyanakkor továbbra is lendületben van, így vidéken ennek köszönhetően nőtt a kiadott új engedélyek száma, a legnagyobb arányban (+10%) a községekben.

Történelmi rekordot ért el az építőipar
A múlt évet 22 százalékos növekedéssel zárta az építőipar, ez a 2017-es jó teljesítmény miatt is kiugró eredményt jelent. Az ágazat termelési értéke pedig történelmi csúcsot döntött, miután 3 ezer milliárd forint fölé került.
A használatba vételi engedélyek száma (azaz lényegében a megépült lakások száma) minden településtípus esetében nőtt. A legnagyobb mértékben, 40%-kal Budapesten, a legkevésbé, 10%-kal a megyei jogú városokban.

„A tavaly november előtt építési engedélyt kapott projektek beruházói egyértelműen előnyös helyzetben vannak, hiszen várhatóan olcsóbban és kapkodás nélkül építkezhetnek. Emellett, mivel az ilyen lakások száma véges lesz a piacon, biztos, hogy továbbra is élénkebb érdeklődés várható irántuk a 27%-os áfa-tartalommal kínált ingatlanokhoz képest” – vélekedik Valkó Dávid. A kereslet intenzitását mutatja, hogy a legfrissebb OTP Budapesti Újlakás Értéktérkép adatai alapján, az idén a fővárosban átadni tervezett 13,4 ezer társasházi lakásból januári állapot szerint közel tízezer már tulajdonosra talált, s a jövőre megépülő ingatlanok fele ugyancsak elkelt már. Kérdés azonban, hogy a 27% áfa-tartalom mellett mennyire esik majd vissza a piac. Szinte biztos, hogy szűkülő kínálattal és kereslettel kell majd számolni, ám ennek pontos mértéke még nem látható.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo