Európa cikkek
Forint és euróleértékelés - A dráma elkerülhetetlen
Elkerülhetetlennek látszik elemzők szerint, hogy Görögországgal meginduljon az eurózóna szétesése. Jeremy Siegel szerint az egyetlen megoldás az euró (és a forint) leértékelése, a közgazdász szerint azonban ezután Magyarország vonzó és kiugróan versenyképes befektetési célpont lehet. Paul Krugman arra figyelmeztetett a BBC műsorában, hogy Athén örök időkre adósságcsapdában maradhat.
Zéró növekedés idénre
A Európai Unió huszonhét tagállamában átlagosan zéró növekedést, vagyis stagnálást vár ez évben az Európai Bizottság, míg az euróövezetben mínusz 0,3 százalékot jelzett előre időszakos prognózisának keretében - közölte csütörtökön Brüsszelben Olli Rehn, az unió végrehajtó testületének gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke. Magyarország számára az első negyedév után ugyan már növekedési tendenciát jósol a most kiadott legfrissebb előrejelzés, ám az éves növekedési szint a jelentés szerint mínusz 0,1 százalékos lesz.
Szétesik az eurózóna?
Londoni pénzügyi elemzők prognózisa szerint "99 százalék", hogy a valutaunió előbb-utóbb szétesik, és a folyamat nagy valószínűséggel az idén megkezdődik.
Segélycsomagok helyett
Az adósságválság az eurózóna magvát is sújtja, ez ügyben ne legyenek illúziók - jelentette ki Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke Brüsszelben. A Financial Times internetes kiadásában megjelent cikk szerint elkészült az a tanulmány, amely az eurókötvények kibocsátásának lehetséges forgatókönyveit tartalmazza. A pillanatnyilag leginkább célravezető megoldásról még meg kell győzni Németországot is.
A szegény szegényebbé, a gazdag gazdagabbá válik
A világszerte terjedő Occupy Wall Street-mozgalom, mely Budapestet is elérte, nemcsak a bankok szorítása, hanem a vészes társadalmi egyenlőtlenségek ellen is tiltakozik. Mennyire súlyos a helyzet? A számadatok siralmasak.
Nem csak a szegények aggódhatnak
A Coface adatai szerint mind Európában, mind az Egyesült Államokban romlott a vállalatok pozíciója, a nemzetközi hitelbiztosító nyolc fejlett ország minősítését helyezte negatív megfigyelési listára, vagy fosztotta meg pozitív kilátástól. Görögország és Ciprus kockázati besorolását pedig egy egész fokozattal leminősítette.
Új Európát akarnak a magyar környezetvédők
Magyar környezetvédők „Új Európát!" címmel mozgalmat hirdetnek a fosszilis és nukleáris energiáktól, valamint az azok használatára alapozott gazdaságpolitikától való megszabadulás programjával - közölte 8 magyar környezetvédő szervezet.
"Európának rendszerszintű problémával kell megküzdenie"
Az Írország számára felajánlott mentőcsomag nem tudta megállítani az eladási hullámot az európai államkötvény piacokon - Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint az uniós országokban tapasztalható hozamemelkedések azt jelzik, az EU-nak rendszerszintű problémával kell megküzdenie. Amennyiben azonban sikerül csendes intervencióval megnyugtatnia a piacokat, úgy az európai adósságválság hullámai újra elsimulhatnak egy időre. A Concorde helyzetképe.
Devizahitelesek 267-271 forintos euróval számolhatnak
Hétfőn a közép-kelet-európai valuták viszonylag jól tartották magukat, hála a nagyrészt jó nemzetközi befektetői hangulatnak. A forintot továbbra is támogatja az állampapírok óriási kereslete.
Egyelőre zuhanórepülésben halad Európa
A gazdasági közérzetnek viszonylag jó lázmérője a fogyasztói közhangulat, így nem meglepő, hogy a magyarországi fogyasztói közhangulat további gyors romlásáról számolt be a Nielsen piackutató cég. A német autóipartól a román gazdaságig mindenki visszaeséssel számol.
Hazánk nem kap gázt Ukrajnából!
Kedden 15.30 órakor leállt Ukrajnából az orosz földgáz szállítása Magyarország felé - jelentette be Molnár Csaba energiaügyi miniszter és Zsuga János, az FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója kedden a földgázellátási krízisbizottság ülése után. Ausztria felől, a szerződés szerinti mennyiség mintegy fele, 3 millió köbméter földgáz érkezik. A Balkán felé, például a Bulgáriába irányuló gázszállítás már reggel leállt.
Egyre meredekebben zuhannak a tőzsdék
Péntek reggel a nyugat-európai részvénypiacok ismét meredekebb lejtőre kerültek, a gyenge vállalati eredmények miatt. A Volvo az első órában 18 százalékkal zuhant, a várttól és a tavalytól messze elmaradó harmadik negyedévi eredményei miatt. Továbbra is rosszak a bankok és az olajtársaságok, 5-10 százalék közötti, illetve 5-7 százalék közötti veszteségekkel.
25 milliárd eurót spórolhatnánk klímavédelemmel
Évente akár 25 milliárd eurónyi egészségügyi költségmegtakarítást is jelenthetne Európában az, ha az Európai Unió késedelem nélkül vállalná a szigorúbb klímavédelmi célok teljesítését - állítja egy szakértői tanulmány, amelyet nemzetközi környezetvédelmi szervezetek ismertettek csütörtökön Brüsszelben.