A közhangulat pesszimistává válását mutatja, hogy a Nielsen fogyasztói bizalmi indexe a februári, rendkívül alacsony 45 pontról 37 pontra csökkent márciusban: a 0-200 pont közötti skálán mozgó mutató 2008 második félévében még 71 ponton állt, 2005 első felében pedig 90 ponton is járt.
A társaság márciusi felmérése szerint a magyarországi munkalehetőségeket a megkérdezettek 63 százaléka tartja rossznak, saját pénzügyi kilátásait a válaszadók 51 százaléka tartja kedvezőtlennek, a devizahitelek visszafizetése az érintettek 64 százalékának jelent komoly problémát.
A január-februári külkereskedelmi adat is magán hordozza a válság jeleit, hiszen a kivitel értéke euróban számolva 30 százalékkal, míg a behozatalé 31 százalékkal csökkent az idei első két hónapban az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ugyanakkor a külkereskedelmi mérleg az első két hónapban az előzetes adatok szerint 85 millió eurós aktívumot mutatott, ami az egyenleg 17 millió eurós javulását jelenti a 2008. január-februári 68 millió eurós aktívumhoz viszonyítva.
Egész Európa megsínyli a válságot...
A világgazdaságból, pontosabban az Európai Unióból érkező gazdasági jelzések továbbra is a válságról tudósítanak. Törökország ipari termelése februárban 23,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, jelentették a török statisztikai hivatalban szerdán. Januárban 21,3 százalékos volt az éves visszaesés.
A román ipar kibocsátása februárban 0,6 százalékkal kisebb volt a januárinál, és 12,0 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, közölték a román statisztikai hivatalban, szezonális és naptári kiigazítással. Januárban 12,1 százalékos volt az éves visszaesés. Csehországban márciusban 7,7 százalékra nőtt az állástalanok aránya a februári 7,4 százalékról, közölték a cseh munkaügyi minisztériumban szerdán. Tavaly márciusban 5,6 százalékos volt a munkanélküliség.
...ahogy az autóipar is
Az autóipar egyik zászlóshajója, a német Daimler jelentős veszteséget hozott össze az első negyedévben. A Mercedeseket gyártó járműipari csoport a beszámolót e hónap végén adja közre. Megerősítették viszont, hogy a szükséges takarékosság miatt sem fogják vissza fontos kutatási és fejlesztési beruházásaikat. A Daimler vezetése e körben időről időre - legutóbb egy hónapja - megismétli azt is, hogy a Kecskemétre tervezett, 2011-től termelésbe álló Mercedes-üzem beruházását sem fenyegeti veszély.
A csoport szerdai közleménye szerint a bevétel egész évben bizonyára "jelentősen el fog maradni a tavalytól, és ez a csoport eredményeit továbbra is számottevően megterheli", habár az év során "az eredményhelyzet fokozatosan javulhat". A Daimler becslése szerint "az autópiacok legkorábban ez év második feléig nem jutnak túl a visszaesés legrosszabbján".