Az Európát sújtó válság Dél-Afrikát is súlyosan érintette, Európa gazdasági lassulása 18 év után először recesszióba taszította az országot. Így nem meglepő, hogy az európai országok adósságban úszó válságos helyzetét látva Dél-Afrika most ismét a hatalmas növekedési potenciállal bíró, szegény afrikai országok felé fordul.
Az apartheid idején a fehér kisebbség vezette állam leépítette kapcsolatait Fekete-Afrika országaival, Európára fókuszálva a külkereskedelmét - írja a Reuters. Ez a folyamat most fordulat előtt áll. Fel kell készülnünk egy esetleges gazdasági visszaesésre, vagy elhúzódó stagnálásra azért, hogy ne érintsen bennünket olyan súlyosan, mint legutóbb. Egy kidolgozott stratégiára van szükség - mondta Lionel October, a Dél-Afrikai Kereskedelmi és Ipari Minisztérium főigazgatója a Reutersnek.
A környező országokon túl Nigéria és Egyiptom a célpont
Áprilisban a teljes dél-afrikai export 23 százaléka irányult Európába az egy évvel korábbi 28 százalék helyett. A sokszor 5 százalékkal, vagy ennél is gyorsabban növekvő afrikai gazdaságok jó célpontként kínálkoznak a visszaeső európai kereskedelmi volumen átvételére. Ezt mutatja a regionális kereskedelem 2 százalékpontos bővülése: áprilisban a kereskedelem előző évi 15 százaléka helyett 17 százaléka irányult a régió országai felé.
Simon Freemantle, a Standard Bank elemzője szerint még jócskán van kiaknázatlan lehetőség az afrikai kulcsgazdaságokkal, azaz Egyiptommal és Nigériával való kereskedelemben. Nigéria a második legnagyobb afrikai gazdaság, 150 milliós népességével potenciális piacként kínálkozik, de a két ország kapcsolatát beárnyékolja, hogy a 2009-es District 9 című Dél-Afrikában forgatott mozifilmben kannibálként ábrázoltak nigériaiakat, negatívan befolyásolva az ország imázsát.
Habár Dél-Afrika Afrikán belüli kereskedelme 2001 óta megháromszorozódott, még így is jócskán lemarad Kínától saját kontinensén belül, hiszen Kína Afrikába irányuló kereskedelme a tizenhatszorosára nőtt ebben az időszakban. Dawie Roodt, az Efficient Group vezető közgazdásza a Reuters hírügynökségnek elmondta: Dél-Afrika előnye Indiával és Kínával szemben a szofisztikált pénzügyi rendszerben rejlik. "Ezek a távoli országok sohasem fogják úgy megérteni Afrikát, ahogyan mi" - véli a szakember.