Brexit cikkek


2019-ben megszűnik az EU-ból érkező munkavállalók szabad áramlása

2019-ben megszűnik az EU-ból érkező munkavállalók szabad áramlása 

2019 márciusában megszűnik az Európai Unióból érkező munkavállalók szabad beáramlása Nagy-Britanniába - nyomatékosította hétfőn a szigetország kormányfőjének hivatala.
Nagy bajba kerülhet a brit gazdaság

Nagy bajba kerülhet a brit gazdaság 

A brit gazdaság több ágazatát súlyosan érintené, ha a brit EU-tagság megszűnéséig London nem tudna átfogó megállapodásra jutni az Európai Unióval a további kapcsolatrendszerről, és ebben az esetben nem lehet kizárni a recesszió lehetőségét sem - áll a Moody's Investors Service kedden Londonban bemutatott átfogó szektorelemzésében.
Megvan, mennyi magyar dolgozik Nagy-Britanniában

Megvan, mennyi magyar dolgozik Nagy-Britanniában 

A brit statisztikai hivatal (ONS) legújabb, visszatekintő becslése szerint az évtized közepén 1,3 millió közép- és kelet-európai EU-állampolgár tartózkodott életvitelszerűen Nagy-Britanniában, és közülük a mintegy 80 ezernyi magyar foglalkoztatottsági rátája volt a legmagasabb.
Visszacsinálnák a Brexitet?

Visszacsinálnák a Brexitet? 

A brit Liberális Demokraták vezetőjelöltje elképzelhetőnek tartja, hogy az egyre nyilvánvalóbbá váló gazdasági problémák miatt Nagy-Britannia végül mégsem lép ki az Európai Unióból.
Még a Brexit előtt elhagyná a diplomás munkavállalók fele az Egyesült Királyságot

Még a Brexit előtt elhagyná a diplomás munkavállalók fele az Egyesült Királyságot 

A nagyvállalatok magasan képzett dolgozóinak 56 százaléka még az EU-ból való kilépés előtt elhagyná az Egyesült Királyságot – derül ki a Baker McKenzie 250, diplomás, az Egyesült Királyságban dolgozó, de azon kívüli uniós állampolgár munkavállaló megkérdezésén alapuló kutatásából. Az agyelszívás különösen érzékenyen érintheti az egészségügyi, technológiai, telekommunikációs és pénzügyi szolgáltatási iparágat, illetve a médiát.
Brexit: kilépés után is maradhatnak az uniós munkavállalók

Brexit: kilépés után is maradhatnak az uniós munkavállalók 

Theresa May brit kormányfő megígérte, hogy az Egyesült Királyság kilépése után is az országban maradhatnak azok az uniós állampolgárok, akik még a kiválás előtt érkeztek - közölték brit kormányzati források az uniós vezetők csütörtöki brüsszeli találkozóján.
Brexit: hétfőn megkezdődnek a kilépési tárgyalások

Brexit: hétfőn megkezdődnek a kilépési tárgyalások 

Azt követően, hogy Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója és David Davis, a Brexit-tárgyalások irányítására létrehozott brit minisztérium vezetője megállapodott az időpontban, hétfőn Brüsszelben megkezdődnek a Lisszaboni Szerződés 50. cikke szerinti tárgyalások az Egyesült Királyság EU-ból való kilépéséről - jelentette be Mina Andreeva, az uniós bizottság egyik szóvivője pénteken.
A Brexit se fog az angol humoron

A Brexit se fog az angol humoron 

A Brexit, vagyis Nagy-Britannia kiválás az Európai Unióból sok szempontból megrengette a világot. Ha sok minden változik is, úgy néz ki, az angol humor nem.
Cash flow problémákat hozhat a Brexit

Cash flow problémákat hozhat a Brexit 

A magyar vállalkozásoknak is végig kell gondolniuk, mennyire lehetnek érintettek a Brexit okozta kereskedelmi, gazdasági változásokban – hívja fel a figyelmet a Mazars. Az ismét bonyolultabbá váló vámeljárások az adminisztratív terheket növelik majd meg; az import során megfizetett áfa nehézkesebb visszaigénylése pedig cash flow problémákat okozhat. Egyes cégek számára a vámeljárások terén megoldást jelenthet az engedélyezett gazdálkodói státus (AEO) engedély megszerzése.
Átcsábítaná Frankfurt a londoni bankokat

Átcsábítaná Frankfurt a londoni bankokat 

Frankfurt az éllovas a londoni City pénzügyi szolgáltatási központjában honos bankok átcsábításáért folyó versenyben a Financial Times szerdai körképe szerint.

Rendkívüli csúcstalálkozót tartanak az EU-ban maradó tagállamok vezetői 

Rendkívüli csúcstalálkozót tartanak április 29-én az Európai Unióban maradó tagállamok vezetői, hogy a brit kiválási tárgyalások előkészítéséről egyeztessenek - jelentette be kedden Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.

Az EU készen áll a Brexitre 

Jövő szerdán indítja el hivatalosan a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalássorozatot Theresa May brit miniszterelnök a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválásával - közölte hétfőn a Downing Street. Ezután nem sokkal Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság (EB) szóvivője közölte: minden készen áll az Európai Unió részéről az Egyesült Királyság kilépéséről szóló tárgyalások megkezdésére .

Juncker: a több sebesség semmiképpen nem új "vasfüggöny" lenne 

A több sebességgel működő Európai Unió nem jelentené azt, hogy új "vasfüggöny" ereszkedik le a kontinens nyugati és keleti fele között - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az uniós tagállamok vezetőinek csúcstalálkozóját követően.

Szijjártó: új világrend alakult ki 

Minden nemzetnek joga van saját magát tenni az első helyre, mondta Szijjártó Péter külügyminiszter, aki szerint ugyanakkor szükség van a szoros kapcsolatra Nagy-Britanniával a brexit után is, ahogy a schengeni zóna túlélése nélkülözhetetlen az európai gazdaságnak.

Bár sok minden változik, nincs könnyű hátraarc 

Az amerikai elnökválasztás mellett a Brexit – hogy csak a két leglátványosabb megnyilvánulást említsük – arra mutat, hogy az emberek a közös felelősség helyett mostanában a bezárkózást és a protekcionizmust részesítik előnyben. A változásokkal a globális felelősségvállalás is lekerülhet a divatos témák listájáról. Mégse valószínű a teljes hátraarc a vállalatok részéről.

Komoly veszély a Brexit az európai cégeknek 

A Brexit az egységes piac miatt nem csupán a brit cégeket érinti kedvezőtlenül, de minden olyan európai társaságot is, amelynek üzleti terveit és működését a változás befolyásolja az RSM Hungary szakértője szerint.

Vissza kéne vonni a Brexitet Tony Blair szerint 

Tony Blair szerint az EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazáson a választók anélkül szavaztak a kilépésre, hogy tudták volna, mivel jár majd a Brexit, ezért joguk van ahhoz, hogy meggondolják magukat.

Magyarországnak fontos a békés Brexit 

Magyarország számára is fontos, hogy a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről folytatandó tárgyalássorozat ne büntető jellegű, hanem gyakorlatias, minden érintett számára megfelelő megállapodáscsomag elérésével záruljon, és Nagy-Britannia ebben számíthat a magyar kormány támogatására – mondta Londonban Szabó László, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) parlamenti államtitkára.

Már a bőrükön érzik a Brexitet a cégek 

A legnagyobb brit vállalatok zöme már érzi a Brexit negatív következményeit, és nagy többségük az üzleti környezet további romlására számít a hétfőn közzétett legfrissebb felmérés szerint. A brit vállalati szektor kockázatvállalási hajlama csak a 2008-2009-es pénzügyi válság idején volt gyengébb, mint most.

Az EU üzeni Trumpnak: nálunk lesz pénz klímavédelemre 

A következő 5 évben 100 milliárd dollárt fognak költeni a klímaváltozást megfékező projektekre - jelentette be az Európai Befektetési Bank elnöke, kifejezetten Donald Trumpnak üzenve. A pénzintézet megőrzi pozícióját, mint a klímatudatos beruházások egyik fő hitelezője.

Ezért nem hallott arról, hogy túl vagyunk az idei davosi fórumon 

Idén mintha kevesebbet szerepelt volna a szalagcímekben a davosi Világgazdasági Fórum. Vagy túl sokan vetették vigyázó szemüket Washingtonra, ahol Trump éppen a fórum utolsó napján átvette a hatalmat? Netán eljárt az idő felette? Mindhárom igaz. Sajnos az utóbbit is egyre többen vallják. A populizmus térnyerése a világpolitikában erős pofon a davosi elitnek.

Kemény Brexit: vissza a jövőbe? 

Mivel a britek a jelek szerint arra törekszenek, hogy kiválásuk az Európai Unióból minél teljesebb legyen, így ha kilépnek a vámunióból is, akkor a magyar gazdálkodókra vonatkozó vámszabályok is megváltoznak. Az RSM Hungary szakértőjének segítségével rávilágítunk arra, hogy mivel járhat ez a helyzet.

Brexit: a skótokat megkérdezni nem kell félnetek 

A brit legfelsőbb bíróság kedden kihirdetett döntése szerint a kormánynak a brit parlament előzetes jóváhagyását kell kérnie a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindításához. Azt is kimondták, hogy nem kell előzetesen konzultálni a skót, a walesi és az észak-írországi parlamentekkel.

Ez akkora Brexit lesz, hogy a fal adja a másikat 

A brit parlamenté lesz a végső döntés a brit kormány és az Európai Unió közötti kilépési tárgyalások eredményeként megszülető majdani megállapodásról Theresa May brit miniszterelnök szerint . A brit politikus beszéde alapján kemény lesz Nagy-Britannia kiválása az Unióból.

Európának nem kellenek Trump tanácsai 

Francois Hollande hétfő este válaszolt Donald Trump megválasztott amerikai elnök éles bírálatára, amellyel az Európai Uniót illette. A francia elnök szerint az EU-nak nincs szüksége olyan külső tanácsokra, amelyek megmondják, hogy mit tegyen.

2017: Brexiten innen, Trumpon túl 

A jövő év igazán izgalmas lesz a befektetők számára, mivel az alacsony kamatkörnyezetben egyre nagyobb inflációs nyomással kell számolni. Aki hozamot akar elérni, annak kétszer meg kell majd néznie, milyen piacra fektet be, de nem kevésbé lesz fontos a megtakarítási forma sem, hiszen az adókedvezmények és adójóváírások egyre meghatározóbbak – vélekednek a K&H szakemberei.

A Brexit és Trump az igazi veszély 

Továbbra is érdemes lehet a fejlődő piaci eszközökbe fektetni, miután az előttünk álló időszakban is folytatódhatnak a kedvező trendek – hangzott el az Aegon Prémium Üzletág rendezvényén. Ezt alátámasztja, hogy az elmúlt hónapokban a befektetők ismét vásárolni kezdték ezeket az eszközöket.

A startupok a Brexit nagy nyertesei 

A Deloitte kockázati tőke bizalmi felmérése szerint a Brexit egyértelműen csorbította a befektetői bizalmat, azonban az elkövetkező időszak befektetői piaca növekvő tranzakciókkal és új ügyletekkel tud tovább erősödni. A kis megingás „győzteseinek” befektetői szempontból egyértelműen a startupok bizonyulnak.

A légkörnek is árt a Brexit 

Eláraszthatják az energiapazarló dömpingtermékek Angliát, ha az EU-ból kilépve az ország nem tartja magát az emissziócsökkentési vállalásaihoz, amelyeket már most is képtelen teljesíteni. A gazdasági szereplők is veszítenének, ha az infrastruktúrák zöldítésének tempója csökken.

Még mindig London a lehetőségek városa 

London 2014 után újra megszerezte a vezető helyet a világ harminc fő üzleti központját összehasonlító elemzés szerint, ami alapján a város számos területen jó eséllyel nézhet szembe a Brexitet követően előálló versenyhelyzettel. A PwC Cities of Opportunity rangsorában Szingapúr a második, Toronto a harmadik helyen végzett, az első öt közé Párizs és Amszterdam került még fel. Összességében az első tízből négy helyen szerepelnek európai városok.

Semmi jó nem néz ki jövőre 

Az Atradius régiós elemzése szerint Magyarország hitelbiztosítási szempontból a közepesen kockázatos országok közé tartozik, és a magyar gazdaság teljesítménye elmarad a térségbeli országokétól. A piacvezető hitelbiztosító elemzői fokozott kockázatnak tartják a közép-európai exportkitettséget és a járműipartól való függést. A térségben Lengyelországot érintheti a leginkább a Brexit, vagyis Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból.

Akkor sincs pánik, ha Trump győz 

Miközben a közvélemény-kutatók egyre másra ontják ránk a legfrissebb adatokat az amerikai elnökválasztás lehetséges kimeneteléről, úgy tűnik, a piacokat egyelőre hidegen hagyja a Clinton–Trump párharc. A látható érdektelenség mögött vajon az áll, hogy a piacok már hozzászoktak a kockázatokhoz, vagy a Brexithez hasonlóan a befektetők alulárazzák a kisebb valószínűségű eredmény bekövetkeztét? – teszik fel a kérdést a K&H Alapkezelő szakemberei.

Mennyibe kerül a magyar cégeknek a Brexit? 

A 2016. június 23-ai, brit uniós tagságról szóló referendum óta számos gazdasági előrejelzés látott napvilágot, azonban ezek mellett mindenképpen figyelmet érdemelnek a felmerülő adózási kérdések is. A PwC Magyarország Brexit-szakértői csapata a kilépésből eredően már több potenciális adózási nehézséget, változást azonosított, például a járulékfizetéssel, az AEO-engedélyekkel (engedélyezett gazdálkodó) és az importáfa-fizetéssel kapcsolatban. A Brexitet körülvevő bizonytalanságból fakadó kérdések közül az egyik legfontosabb, mindenkit foglalkoztató alapkérdés, hogy az adóváltozások többletköltséget eredményeznek-e a cégeknek.

Visszajön a roaming a Brexittel? 

A Brexit utáni általános bizonytalanság jellemzi a brit telekommunikációs szektort is. Az Ofcom telekommunikációs felügyeleti szerv már korábban elindította az ország digitális kommunikációra irányuló fejlesztéseinek stratégiai felülvizsgálatát, amit most a Brexit feltételeinek tükrében folytatnak tovább.

Válás brit módra 

A Brexit gazdasági katasztrófa Nagy-Britannia, és politikai katasztrófa az Európai Unió számára – vélik egyes hazai szakértők. De vajon milyen hatással lesz a britek kilépése a magyar gazdaságra, a szigetországban munkát vállaló magyarokra és az itthoni vállalkozásokra?

Módosuló áfaszabályokat hozhat a Brexit 

A 2016. június 23-i referendum eredményeképp az Egyesült Királyság szavazói lerakták a voksukat amellett, hogy kilépnének az EU kötelékéből. Várhatóan 2020-ig nem történik változás az áfa rendszerében ennek hatására, de már most érdemes a következményeket számba venni.

Jövőre kinéz a visszaesés 

A BUSINESSEUROPE előrejelzése szerint 2016-ban uniós szinten 2,0%-os GDP növekedés várható, de csökkenhet a kontinens versenyképessége 2017-ben. A fő gond a munkanélküliség és a politikai kockázatok.

Lesújtott minket a Brexit 

Az Ipsos 16 országban végzett felmérése bepillantást nyújt abba, miként reagáltak a Brexit-re más országok, s hogy mi következik most Nagy-Britannia és az EU számára. Mi, magyarok gondoljuk leginkább, hogy negatívan érinti a Brexit az Európai Uniót.

Brexit: minden eshetőségre fel kell készülni 

Miután az Egyesült Királyság népszavazás útján úgy döntött, hogy kilép az Európai Unióból, gazdaságának rövidtávon várhatóan kihívásokkal kell majd szembenéznie: a nagymértékű bizonytalanság a befektetői kedv csökkenéséhez és alacsonyabb GDP-növekedéshez vezethet.

Dollár lehet a menedék 

A jelenlegi, bizonytalan piaci környezet és a biztató amerikai makro kilátások miatt itthon is folyamatosan növekszik az érdeklődés a dollár alapú befektetési lehetőségek iránt. A CIB Alapkezelő szerint, ha számba vesszük az előttünk álló kockázatokat, a dollár jelenheti az egyik eszközt a befektetői kockázatok megosztására és a vagyon értékének megőrzésére.

Ránk 2024-ben kerül sor 

Észtország veszi át a 2017 második félévében esedékes soros uniós elnökséget a kilépni készülő Egyesült Királyságtól, miután a londoni kormány úgy döntött, hogy lemond az elnökségről - erősítette meg kedd este az EU-tagállamok kormányait tömörítő tanács sajtószolgálata.

Túl rövid a befektetők memóriája? 

A jegybankok védőszárnyai alatt hamar túljutottak a befektetők a Brexit-sokkon: a részvénypiacok már ledolgozták az esést, miközben a kötvénypiaci hozamok továbbra is mélyponton vannak. A közeledő amerikai elnökválasztás és a geopolitikai feszültségek azonban okozhatnak még meglepetéseket, amik jelenleg nincsenek beárazva, ezért a következő hónapokban inkább a hosszú távú befektetési stratégiát érdemes szem előtt tartani.

A Brexit befékezte az ingatlanpiacot 

A kereskedelmi ingatlanbefektetési piac meglehetősen aktív volt 2016 második negyedévében: ezek az ingatlanok mintegy 54 milliárd euróért cseréltek gazdát Európában, ehhez képest a Brexit miatt Nagy-Britannia gyengébben teljesített.

Nagy-Britannia lemondta a jövő évi brit EU-elnökséget 

A brit kormány nem kívánja betöltetni az Európai Unió soros elnöki tisztségét - közölte szerdán a Downing Street. Nagy-Britannia az eredeti menetrend szerint 2017 második felétől látta volna el ezt a fél évre szóló tisztséget.

Ha az Uniónak rossz, nekünk is rossz a Brexit 

Közvetlenül nem vár súlyos hatást a kelet-európai gazdaságokban a Moody's a Brexit következményeként, de a keleti EU-gazdaságok azt már megszenvednék, ha a Brexit rontaná az Európai Unió növekedési kilátásait.

Közép-Kelet-Európát is fékezi a Brexit 

Közép- és Kelet-Európa gazdaságára is hatással van áttételesen a Brexit, az elemzők lassabb növekedést várnak. Főként az export sínyli meg a változást.

Egyre több politikus hagyja el a süllyedő hajót 

Egyre több brit politikus hagyja el a süllyedő hajót. Múlt héten Boris Johnson jelentette be, hogy nem indul a miniszterelnökségért, tegnap pedig Nigel Farage mondott le a pártelnökségről. Ezzel pedig immáron a második vezető Brexit párti politikus vonult a háttérbe. Ebből is látszik, hogy mennyire kellemetlen feladat lesz a britek kiléptetése az EU-ból.

Maradhatnak a magyarok a britek többsége szerint 

A brit választók nagy többségének nincs kifogása az ellen, hogy a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok az országban maradhassanak a brit EU-tagság megszűnése után is - ez derül ki egy friss, helyi kutatásból.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Pénzszerzés

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban 

Január elsejével lép hatályba a kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Cégblog

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB

Félrevezették a befektetőket, bírságolt az MNB  

Az MNB 250 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Banus Port Zrt.-re.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo