Átmeneti időszakra vonatkozó megállapodást vár a kormánytól a legnagyobb brit vállalatvezetői szövetség

Átmeneti időszakra vonatkozó megállapodást vár a kormánytól a legnagyobb brit vállalatvezetői szövetség a Brexittel kapcsolatban.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az Institute of Directors (IoD) pénteken felszólította a kabinetet, álljon elő javaslattal arra, hogy miként lehetne áthidalni a szigetország Európai Unióból való várható kilépése és a remélt új kereskedelmi megállapodások bevezetése közötti időszakot - írja az MTI.

Kép:Fotolia

A vállalatvezetői szövetség szerint az erről szóló menetrend és a "zökkenőmentes" átmenet híján rövid távon kaotikus helyzet várhat a cégekre. A szervezet bírálta Theresa May konzervatív kormányát, amiért "spekulatív" vélemények sorát hangoztatja az átmenetről. Az elmúlt időszakban a kabinet tagjai egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek arról, hogy lesz-e átmeneti időszak, meddig tarthat és mit foglal majd magában.

Az IoD szerint az Európai Unióból való brit kilépést szakpolitikai keretek között kellene kezelnie a kormánynak, ezáltal mérsékelni lehetne a Brexitet kísérő egyre nagyobb bizonytalanságot.

A szövetség óva intette a kormányt attól, hogy a "sziklafal szélén" táncoljon a Brexit ügyében. A "cliff edge" kifejezés azt a Brexit-változatot jelöli, amelynek alapján a brit EU-tagság a kilépési feltételek fokozatos életbe léptetésére szolgáló átmeneti időszak nélkül szűnne meg, sőt akár úgy, hogy nem születik megállapodás az Európai Unióval.

Ezzel kapcsolatban a kiváláspárti közgazdászokat tömörítő Economists for Brexit csoport vezéralakja, Gerard Lyons viszont azt hangoztatta, hogy a "cliff edge" változat ugyanúgy riogatás, mint az ezredforduló idején volt az Y2K-probléma.

Nagy bajba kerülhet a brit gazdaság
A brit gazdaság több ágazatát súlyosan érintené, ha a brit EU-tagság megszűnéséig London nem tudna átfogó megállapodásra jutni az Európai Unióval a további kapcsolatrendszerről, és ebben az esetben nem lehet kizárni a recesszió lehetőségét sem - áll a Moody's Investors Service kedden Londonban bemutatott átfogó szektorelemzésében.
Allie Renison, az IoD Európai Unióval és kereskedelempolitikával foglalkozó részlegének vezetője igazat adott a pénzügyminiszternek, aki a közelmúltban aggodalmának adott hangot a befektetések lassulása miatt. Philip Hammond szerint sok vállalkozás kivár, míg nem válik világosabbá, milyen megállapodás születik a kilépésről. Renison a Brexit üzleti szempontból legfontosabb vonatkozásai között említette még a költözést, vagyis azt, hogy cégek át akarják helyezni tevékenységük - legalább - egy részét más európai országokba. Különösen érvényes ez szerinte a szövetség észak-írországi tagjaira.

A legnagyobb brit vállalatvezetői szövetség javaslatai között szerepel többek közt az elvileg 2019 márciusában lezáruló kilépési tárgyalások meghosszabbítása, illetve az, hogy az Egyesült Királyság csatlakozzon az Európai Gazdasági Térséghez. Elképzelhetőnek tartják azt is, hogy az ország a tervezettnél tovább maradjon az európai uniós jogszabályok hatálya alatt, vagy éppen azt, hogy az európai vámunióhoz hasonló, átmeneti vámegyezményt fogadjanak el. 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo