A Brexit és Trump az igazi veszély

Továbbra is érdemes lehet a fejlődő piaci eszközökbe fektetni, miután az előttünk álló időszakban is folytatódhatnak a kedvező trendek – hangzott el az Aegon Prémium Üzletág rendezvényén. Ezt alátámasztja, hogy az elmúlt hónapokban a befektetők ismét vásárolni kezdték ezeket az eszközöket.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A fejlődő piaci befektetések továbbra is kedvező alternatívát jelentenek a jelenlegi, alacsony kamatkörnyezetben, így kijelenthető, hogy még mindig nem késő felszállni erre a vonatra - vélekdett Tajti Imre, az Aberdeen Asset Management Hungary befektetési igazgatója. Annak ellenére, hogy a fejlődő piaci kötvények és részvények 15 százalék környéki növekedése jelentősen felülmúlta a csak magyar eszközöket tartalmazó MAX index 6% körüli és a fejlett piaci részvények hozzávetőleg 2,5%-os idei hozamát, a felülteljesítés akár tovább folytatódhat.

Kockázati tényezőkkel persze – hangsúlyozta Tajti Imre – most is számolni kell, elég csak a brit uniós kilépésre, az amerikai elnökválasztásra, vagy a kínai gazdaság állapotával kapcsolatos bizonytalanságokra gondolni. Biztató ugyanakkor, hogy a brit kilépés hírére higgadtan reagáltak a befektetők, emellett az amerikai elnökválasztás kimenetele is várhatóan kedvező lesz a piaci hangulat szempontjából.

Az is egyértelmű, hogy továbbra is a jegybankok határozzák meg alapvetően, hogy mi történik a piacokon, miközben az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed döntéshozói egyre alacsonyabb kamatra számítanak az emelési ciklus végén. A fejlett gazdaságok pedig felszálló ágban vannak, ami arra utal, hogy jól reagálnának egy esetleges kisebb jegybanki szigorításra is. Ami pedig a kínai gazdaság kilátásait illeti: bár a bővülés üteme várhatóan csökken, úgy tűnik, hogy a hitelélénkítés hatása jobban elhúzódik a vártnál, és a növekedési ciklus kitarthat akár a jövő év végéig is.

Még mindig London a lehetőségek városa
London 2014 után újra megszerezte a vezető helyet a világ harminc fő üzleti központját összehasonlító elemzés szerint, ami alapján a város számos területen jó eséllyel nézhet szembe a Brexitet követően előálló versenyhelyzettel. A PwC Cities of Opportunity rangsorában Szingapúr a második, Toronto a harmadik helyen végzett, az első öt közé Párizs és Amszterdam került még fel. Összességében az első tízből négy helyen szerepelnek európai városok.
Figyelemre méltó emellett – emelte ki Tajti Imre -, hogy az elmúlt három év tőkekivonása után ismét megjelentek a befektetők a feltörekvő piacokon, miközben a nyersanyagok ára is – reálértéken – történelmi mélyponton van. A kötvényeknél a feltörekvő piaci hozamok még mindig vonzóak – ez alól viszont Magyarország már kivételt jelent -, miközben az infláció újbóli megjelenésével is számolni kell, elsősorban az óriási bérnyomás miatt. (Utóbbira kitűnő példa Románia, de várhatóan hasonló folyamat játszódik le az előttünk álló időszakban Magyarországon is.) A feltörekvő piaci vállalatok profitjai is estek az elmúlt években, úgy, hogy az elemzők rendre felülbecsülték az eredményeket: ez viszont mára megváltozott, hiszen egyrészt a cégek alkalmazkodni tudtak a megváltozott körülményekhez, és fokozatosan javuló eredményeket produkálnak, másrészt látványosan csökken a különbség az elemzői előrejelzések és a tényadatok között.

Cserháti András, az Aberdeen Asset Management Hungary kelet-közép-európai régióért felelős üzletfejlesztési igazgatója felhívta a figyelmet: a latin-amerikai térség már három negyedéve felülteljesít a többi feltörekvő térséghez képest, és mind a politikai-gazdasági helyzet, mind a vállalatok javuló teljesítménye arra enged következtetni, hogy a jó teljesítmény a jövőben is fennmaradhat

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo