Néhány európai város – London, Párizs és Amszterdam – kiemelkedő helyezést ért el a PwC kétévente végzett felmérésében. A főbb mérőszámok között a gazdasági erő, az üzleti környezet minősége, az oktatás, a technológiai felkészültség, valamint az elhelyezkedés és megközelíthetőség szerepeltek. London helyezése kiemeli a város erősségeit, egyúttal rávilágít azokra a területekre, amelyeken a város a Brexit után versenytársakra számíthat. A felmérés a városok kockázattűrő képességét és adózási profilját is figyelembe vette.
A Cities of Opportunities felmérés eredményei alapján London, Párizs, Szingapúr és New York rendre az első tíz helyezett között szerepel, ami azt mutatja, hogy a sikerük kulcsa nem egyedül a gazdaság területén keresendő. A jó életminőség alapvető szerepet játszik abban, hogy ezek a városok magukhoz tudják vonzani és meg tudják tartani a számukra fontos, világszinten mobilis, tehetséges munkavállalókat. A városok tartós versenyképességének hátterében a várost építő vállalkozások, döntéshozók és városlakók folyamatos együttműködése áll.
„Tapasztalatunk szerint kiemelten fontos, hogy egy település mennyire tud együttműködni érintettjeivel. Egy hatékony, okos város folyamatos párbeszédet folytat az ott lakó emberekkel, az ott működő vállalkozásokkal, odafigyel az ott élők igényeire, teret enged az ötleteiknek, gondolkodó közösséget gerjeszt. A lakosságot, a vállalkozói szférát nemcsak monetáris szempontból tekinti forrásnak, hanem valóban bevonja őket a település jövőjéről való gondolkodásba, annak megvalósításába, illetve a város üzemeltetésébe is" – hangsúlyozza Radványi László, a PwC Magyarország városi és önkormányzati szektorért felelős cégtársa.