Adózás cikkek

Adóváltozások: sok kicsivel sokra megyünk
A nagyobb hangsúlyt kapott változások mellett, mint a reklámadó vagy az áfa csökkentése, a jövő évre érvényes adótörvény-módosítás tervek között számos más, az ügymenetet és a könyvelést komolyan érintő változást találhatunk. Ezeket gyűjtöttük csokorba a Deloitte szakértőjének segítségével.

Cafeteria: túl sok jóra ne számítsunk
Továbbra sem számíthatnak sok jóra a munkavállalók. Tízből mindössze négy kkv tervezi béren kívüli juttatással támogatni dolgozóit, elsősorban étkezési hozzájárulással, közlekedési költségtérítéssel és pénzbeli jutalommal” – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Cégméret szerint jelentős különbségek vannak, leginkább a középvállalkozásoknál dolgozók számíthatnak béren kívüli juttatásra.

Így lesz EKÁER-köteles a kisteher
A kormányzat a 2017 január elsejétől érvényes adótörvényekben a fuvarozókat és termelőket komolyan érintő változást tervez. Eszerint ha a gépjármű össztömege a felrakodást követően meghaladja a 3,5 tonnát, EKÁER-köteles lesz.

Gyorsan fogy a cégek ideje
Május 31-ig adhatják be a 2016. évi felügyeleti díj bevallást az élelmiszerlánc szereplői. A bevallást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) honlapjának elektronikus ügyintézés felületén kell feltölteni. A díj első részletének befizetési határideje 2016. július 31-e.

Csak PR-fogás az áfacsökkentés
A kormányzat valószínűleg hibát követett el a tej áfájának csökkentésével, az intézkedés ugyanis csak a friss tejre vonatkozik, a hőkezelt tejekre nem, így a vásárlók nem sokat fognak érezni belőle, a magyar termelőknek pedig nem segít, inkább árt az intézkedés – vélekedett a MOSZ főtitkár-helyettese a Népszabadságnak.

Így választ ki ellenőrzésre a NAV
Sok eszközt kapott a NAV az elmúlt években a kereskedelmi szektor fehérítésére, a kereskedőket leginkább az EKÁER és az online kassza bevezetése érintette érzékenyen. A rendszerek működnek, az Adóhatóság - dr. Horváth Gábor, a NAV főosztályveztő helyettese szerint - minden folyamatnál ott van. De mire figyelnek az említett rendszerek használata során? Mi az, ami "kiszúrja az ellenőrök szemét"?

Milliárdos bírsággal fenyeget az új reklámadó
A jövő évre bemutatott adócsomag keretein belül a kormány a reklámadóról szóló törvényt is módosítja, méghozzá komoly bírságtételekkel sújtva a bejelentési kötelezettségeket elmulasztókat. A Piac & Profitnak nyilatkozó szakértők szerint a módosítás abban lehet a NAV segítségére, hogy behajtsa az olyan multinacionális reklám-közzétevőkön az adó összegét, mint a Google.

Drágítja az albérleteket az új adószabály
Az új - még el nem fogadott szabályokat tartalmazó - adócsomag érinti a bérelt lakások akár 100 milliárd forintos nagyságrendű piacát: a lakóhelyüktől távol dolgozó alkalmazottaknak adott lakhatási támogatás adómentes lehet, emellett a munkáltató adókedvezményt is kaphat. A javaslat fehérítheti az albérletpiacot, valamint drágulást is hozhat, mindezt úgy, hogy a bérlők által fizetett összeg nem feltétlenül növekszik. A lakást bérbeadó magánszemélyek is választhatnák az átalányadózást, azonban ennek mértéke egyelőre nem ismert.

Mit kezdjen a cég a „mikuláscsomaggal”?
Hiába fizetős sok helyen a parkolás, mivel – főként a belvárosban – kevés a parkolóhely, könnyen előfordulhat, hogy a nagy sietségben olyan helyen sikerül megállni a céges autóval, ahol nem lehetne. Ilyenkor a gépjármű üzembentartóját parkolási bírsággal sújthatják, amelynek egyes esetekben az elszámolása nem is olyan egyszerű. A következőben a parkolási bírságok megfizetésének potenciális adókövetkezményeit tekintjük át az ATB Treuhand könyvvizsgáló, tanácsadó cég szakértőinek segítségével.

Buszjegy, lakáshitel: változások a cafeteriában
Kedden a törvényhozás elé került az új adótörvény javaslat, mely néhány fontos változást is hoz a juttatások terén. Nagyobb lesz az utazási költségtérítés adómentes része, változik a lakhatási támogatás szabályozása és jön az albérlet támogatás.
Így lehet nagy baj a mulasztásból
Május végéig kell leadni a céges beszámolókat. Ha valaki mulaszt nagyon megütheti a bokáját: kényszertörlési eljárást indul, ha a társaság a kétszeri felhívás ellenére nem tesz eleget a beszámoló letétbe helyezési és közzétételi kötelezettségének – hívta fel a figyelmet szakértőnk.
Jön a határidő, most már ne hibázzunk a bevallásban
Közeledik május 20-a, a vállalkozási tevékenységet nem folytató és áfa fizetésre sem kötelezett magánszemélyek szja bevallási határideje. Mivel sokan a hajrában készítik el bevallásukat, még egyszer összefoglaljuk a legtipikusabb hibákat, amiket az adózók vétenek.
Itt az új adócsomag: mi lesz olcsóbb jövőre?
Benyújtották a jövő évi adótörvényeket az Országgyűlés elé, eszerint csökken több élelmiszer áfája, viszont emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója, és az üzemanyagok árán is többet akar fogni majd a kormány. Elvégezte az adózók minősítését is a NAV: összesen 70 darab kockázatos céget találtak.
Hatékony volt a bírsággal fenyegetés
Az elmúlt évek statisztikái alapján a cégek csupán kétharmada szokta a határidőig beadni a mérlegeket, röviddel a határidő lejárta után alakul ki a 90 százalékos beadási hajlandóság. Idén ez a trend megváltozhat köszönhetően a kilátásba helyezett súlyos büntetésnek.
Behajtási költségátalány: van válasz a kérdésekre
A behajtási költségátalány márciusban módosult szabályaival kapcsolatban több kérdés is felmerült, amelyeket az adóhatóság most egy részletes útmutatóval válaszolt. Az RSM-DTM szakértőjének segítségével kerestük a választ a legfontosabb kérdésekre.
Sokan szívhatják a fogukat az új szabály miatt
Az idei adóbevallásukban már nem vonhatják le a teljes bevételükből az eladott áruk beszerzési értékét és a közvetített szolgáltatásokat a cégek, ezért számítaniuk kell arra, hogy jelentősen emelkedni fog a kötelező legkisebb adóalapjuk mértéke. A törvénymódosítás elsősorban a kereskedelmi szektort érinti negatívan, hívja fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Baker Tilly Hungária.
Tudta, csak nem sejtette? A NAV-ot nem hatja meg
A legátláthatóbban működő vállalkozás is komoly slamasztikába ugorhat bele, ha nem kezeli megfelelő óvatossággal üzleti partnereit. Főleg, mióta a NAV figyelmeztet ha kockázatos adóssal üzletelünk, mert már a jóhiszeműség sem menedék.
Először figyelmeztet a NAV
Januártól változott az adóhatóság hátralékkezelési-végrehajtási filozófiája. A kis összegű tartozás miatt először minden esetben fizetési felszólítást küld az adóhivatal, és csak ezt követően kerülhet sor – amennyiben az adós az esedékes határidőig nem egyenlíti ki tartozását – a végrehajtásra.
Minden offshore-tulaj rosszban sántikál?
Adócsalás. Panama. Offshore. Korrupció. Ciprus. Ezek a fogalmak egymás szinonimájaként kerülnek említésre. És valószínűleg nem is alaptalanul – vélekedik Jalsovszky Pál, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda alapítója, aki szerint a szigorú, egyértelmű szabályozással sokat lehetne javítani a helyzeten.
Oszd meg és adózd le
Uber-sofőrök ellen tüntető taxisok az utcán, a szállodákat és hagyományos szállásnyújtókat tömörítő civil szervezetek aggodalmairól szóló újságcikkek az elektronikus újságok hasábjain és még sorolni lehetne, hogy ez az új és félelmetes gyorsasággal terjeszkedő gazdasági szegmens milyen mélységben szántotta fel a korábbi piaci szereplők lába alatt az addig biztos talajnak látszó alapzatot.
Gond lehet, ha megszakad a KOMA-ság a NAV-al
Nem nehéz kikerülni a köztartozásmentes adatbázisból, hiszen a köztartozások köre a legkülönfélébb hatóságok és állami szervek kivetette járulékokra és díjakra is kiterjed. És a kikerülés a KOMA-ból komoly következményekkel is járhat.
Idén ne feledkezzünk meg az egy százalékról
A tapasztalatok szerint minden csak második ember ajánlja fel adójának egy százalékát abból a mintegy négy és félmillióból, aki Magyarországon személyi jövedelemadót fizet. Az szja 1+1 százalékáról idén is, csakúgy, mint az elmúlt években, május 20-áig lehet rendelkezni, szja-bevallási formától függetlenül.
Áfacsökkentés sok kérdőjellel
A múlt héten bejelentett áfacsökkentés sok fogyasztó és vállalkozás számára jelenthet pozitív változást, de mivel még csak a tervek léteznek, így a részletek ismerete nélkül szinte több a kérdés, mint a válasz. Ezekből gyűjtöttünk össze néhányat az RSM-DTM szakértőjének segítségével.
Nem lesz Airbnb-adó, de nem ússzuk meg ingyen
A kormányzat nem tervez különadót kivetni az Airbnb-szolgáltatókra. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a lakáskiadással foglalkozóknak nem kell adót fizetniük a tevékenységük után. Mutatjuk, hogyan és mennyit.
Itt az ideje befizetni a termékdíjat
Április huszadikáig kell befizetnie a negyedéves környezetvédelmi termékdíj részletet a vállalkozásoknak. Aki idén vált kötelezetté, annak erről bejelentést is kell tennie az adóhatóságnak – hívta fel a figyelmet a Saldo Zrt.
Tetemre hívja a multikat Brüsszel
A nagyvállalatok adózásának nyilvános átláthatóságát megteremtő jogszabályokra tett javaslatot az Európai Bizottság. Ezentúl minden nagyvállalatnak országokra lebontva nyilvánosságra kellene hoznia, mennyi nyereséget termelt és mennyi adót fizetett.
Behajtási költségátalány: csak ha tényleg kérik
A behajtási költségátalány új szabályozása lehetővé teszi a korábbi, még el nem könyvelt tételek törlését, de a nagy kérdés, hogyan járjanak el azok a vállalkozások, amelyek a törvény kihirdetése előtt már lekönyvelték a tavalyi tételeket.
Fontos határidő közeleg a cafeteriában
Ha egy munkáltató tavaly adott lakáshitel támogatást a munkatársainak, akkor az erre vonatkozó rendelet szerint 2016. április 15-ig (munkáltató saját döntése alapján legkésőbb május 31-ig) kell összegyűjteni az ehhez kapcsolódó teljes dokumentációt.
Online kasszák: régi adósságot törleszt a kormány
Nemcsak több vállalkozás lesz kötelezett az online kasszák használatára, hanem a szabályozást is pontosította a kormány. A jogalkotó a jelenlegi módosításokkal egyidejűleg számos, olyan fogalmat tisztázott, mellyel már az eredeti szabályozás hatályba lépése óta adós volt. Az RSM-DTM szakértőjének segítségével összeszedtük a legfontosabbakat.
Mire figyeljünk az elektronikus beszámoló leadásakor?
Lassan itt az ideje a vállalkozásoknak, hogy leadják az elektronikus beszámolójukat, csakhogy a kötelezettség teljesítésénél van néhány dolog, amelyekre fontos ügyelni. Összeszedtük a legfontosabbakat.
Nálunk csak a jéghegy csúcsa az offshore-botrány
Közel 700 vállalkozás működik ma Magyarországon egyértelmű panamai tulajdonosi háttérrel, és további ötezer hazai cég köthető hasonló egzotikus hátterű offshore országokhoz – hívja fel a figyelmet az Opten céginformációs szolgáltató.
36 ezer cégnek küld levelet a NAV
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megkezdte a vámhatóság által vezetett vám- és adófolyószámlákról készült egyenlegközlők és pótlékértesítők kiküldését. Április elején – a korábbi évektől eltérően korábban – 36 ezren kapnak értesítést a NAV-tól.
Újragondolja a kormány a jövedéki szabályokat
A kormány a jövedéki adózás szabályainak módosítását tervezi, az egységesítés, az adminisztráció csökkentése és az adóbeszedés hatékonyságának növelése érdekében. A legnagyobb változások a jövedéki eljárások menetében lesznek.
Adónak érezzük a kamarai regisztrációt
A legtöbb adótanácsadónak és könyvvizsgálónak nincs szüksége a kamarai szolgáltatásokra, a kötelező kamarai díjat adónak érzik. A kamarai nyilvántartást megbízhatatlannak tartják, és még a fizetős adatbázisokat is gyakrabban használják.
Tizennégyezer cégvezető törheti a fejét
Újabb mérföldkőhöz érkezett a szürkegazdaság elleni harc, hamarosan több mint 14 ezer cég pénztárgépe kerülhet online kapcsolatba az adóhatósággal – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató felméréséből.
Végre megoldódik a 40 eurós mizéria
Március végétől részlegesen visszamenő hatállyal, megváltoztak a behajtási költségátalány elszámolásának szabályai. A törvény értelmében ezentúl a kötelezettnek csak akkor kell könyvelnie a behajtási költségátalány összegét, ha arra a jogosult igényt tart. Szakértőnk segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat!
Online kassza bővítés: nagy pénzre mennek
Két ütemben terjesztik ki az online pénztárgépek használatának kötelezettségét - jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A várakozásokkal szemben nem a fodrászok hanem például a plasztikai sebészek és motorszerelők jönnek a következő körben.
Aki késik, duplán fizet
Érdemes még ezen a héten rendezni az 5000 Ft összegű kamarai díjakat, egyébként a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tényleges végrehajtási eljárásban szedi be az összeg dupláját. 2016. március 31-ig kiegyenlítetlen kamarai hozzájárulás köztartozásnak minősül, így azt mérlegelés nélkül, adók módjára hajtja be NAV.
Együtt mennek neki a Google-nak a visegrádi országok
Ősszel kerülhet a brüsszeli döntéshozók asztalára a visegrádi négyek (V4) javaslata a nagy nemzetközi internetes cégek adóelkerülésének megszüntetéséről - mondta Deutsch Tamás az Inforádió Aréna című műsorában.
Az egész áfát csökkenteni kellene
A sertésáfa csökkentése kapcsán újra napvilágra került a magyar adórendszer legnagyobb gondja: a túl magas áfakulcs. Európa legmagasabb forgalmi adója ugyanis adóelkerülésre ösztönzi a vállalatokat, a feketegazdaságban eltűnő pénz mennyisége több százmilliárd forintra tehető.
Megfizetünk a környezetvédelemért: na de így?!
Az emberiség néhány ezer éves történelme során alapvető változásokat idézett elő a környezetében. Ahhoz, hogy ezek a hatások ne eredményezzenek számunkra végzetes körülményeket, modern kifejezéssel: törekednünk kell a fenntarthatóságra, ennek érdekében pedig az adók megfelelő alkalmazása is eredményes lehet. Furcsaságok persze ezen a területen is előfordulnak, az olyan adófajták, mint az esővíz-adó vagy a tehénszellentés adója minimum magyarázatra szorulnak.
Különadók: most már látszik, hogy nem volt jó ötlet
Az elmúlt években sorra bevezetett különadókból jelenleg 15 féle van a magyar adórendszerben. Az Orbán-kormány adózási csodafegyvere csökkenti az ország versenyképességét, fölöslegesen bonyolítja az adórendszert és hosszú távon mindenképpen káros a gazdaságnak.
Cafeteria: rosszul járnánk Orbán ötletével
A cafeteria készpénzesítésének ötlete hatalmas bizonytalanságot keltett a munkáltatók és a munkavállalók között is. Amiben egyetértenek a szakértők, hogy egy ilyen lépésnek számtalan káros következménye lenne. Munkahelyek ezreibe kerülhet ez a gazdaságnak és a munkavállalóknak is vékonyabb lehet a boríték.
Még mindig sok a simlis Magyarországon
Több mint 500 milliárd forintos adóhiányt tártak fel a NAV tavalyi ellenőrzései során a cégeknél és a magánszemélyeknél, a vizsgált vállalkozások fele próbálkozott trükközéssel. Most már viszont különösen fontos, hogy csak megbízható partnerrel üzleteljünk, mert az idén már nem fog minket megvédeni a jóhiszeműség.
Adózói minősítés: tehetünk érte
Újdonságot jelentenek az adóhatóság gyakorlatában az adózói minősítések mentén elváló vizsgálatok: a megbízható adózóknál megelőző jellegű ellenőrzések, a kockázatos adózók esetében visszatartó és kényszerítő jellegű vizsgálatok várhatók – hívta fel a figyelmet a MAZARS.
Több ezer magyar cég kerülhet bajba Romániában
Csaknem 10 ezer magyar-román vegyesvállalatot büntethet meg a román adóhatóság az OECD új Transzferár Irányelve alapján, amennyiben elmulasztják benyújtani a transzferár dokumentációjukat a hatóság felé, mutat rá a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Baker Tilly Hungária. A bírság mértéke akár az egymillió forintnak megfelelő összeget is elérheti.
Tök felesleges az adók nagy része
A Jalsovszky Ügyvédi Iroda számításai szerint jelenleg 60 adófajta létezik Magyarországon. Az általános forgalmi adó (ÁFA) 25 százalékban, a személyi jövedelemadó pedig 13 százalékban járul hozzá a központi adóbevételekhez, ugyanakkor az adók döntő többsége 1%-nál kisebb mértékű bevételt generál.
Nehéz világ jön a trükközőkre
Egyre nagyobb hangsúlyt fektet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal az eltitkolt bevételek felderítésére – és ehhez most már az eszközei is megvannak, az online kasszákkal, az EKAER-el és az adózói kockázatelemzéssel. Vannak azonban kiemelt területek, amelyek az idén nagyobb figyelmet élveznek – ezek közül mutatjuk be a legfontosabbakat.