Az új szabályozással szemben a legtöbb kérdés azonban a 3,5 tonnát meghaladó össztömegű gépjárművel történő fuvarozás EKÁER kötelezettsége kapcsán merül fel. Elsőre azt gondolnánk, hogy a józan paraszti ész és logika alapján keressük a választ kérdéseinkre, de a vonatkozó jogszabályok szövege sokkal szigorúbb előírásokat határoz meg, mint azt elsőre gondolnánk – figyelmeztet szakértő partnerünk, a Saldo Pénzügyi Tanácsadó és Informatikai Zrt.
Az adózás rendjéről szóló törvény (továbbiakban: Art.) 2016. augusztus 1-től módosított, valamint az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről szóló NGM rendelet 2016. augusztus 1-től hatályos szövegének együttes értelmezése szerint, amennyiben egy nem útdíjköteles járművel az EKÁER rendeletben meghatározott relációban szállítás történik és szállító gépjármű össztömege meghaladja a 3,5 tonnát, EKÁER köteles lesz, függetlenül a szállított áru mennyiségétől és értékétől.
Az Art. szerint 3,5 tonna össztömeget meghaladó gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó, e törvény végrehajtására kiadott miniszteri rendeletben meghatározott termékértékesítést, termékbeszerzést, egyéb célú termékmozgatást kizárólag érvényes EKÁER számmal rendelkező adózó folytathat. Az EKÁER rendelet a fenti szabály alól különféle mentességeket ad, melyek közül kettő ad mentességet a szállított árú súlya illetve értéke alapján.
- ugyanazon feladótól ugyanazon címzett részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek, ha azok együttes bruttó tömege a 2500 kg-ot és azok együttes adó nélküli értéke az 5 millió forintot nem haladja meg,
- ugyanazon feladótól ugyanazon címzett részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó kockázatos termékek, ha azok együttes bruttó tömege az 500 kg-ot és azok együttes adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot nem haladja meg,
Fentiekre tekintettel, mivel az Art. EKÁER kötelezettséget rendel a nem útdíjköteles, de 3,5 tonnát meghaladó össztömegű gépjárművel történő közúti fuvarozás esetére és erre vonatkozóan az EKÁER rendelet nem ad mentesítő szabályt, így minden olyan fuvarozás esetén EKÁER számot kell kérni, melynek iránya megegyezik az EKÁER rendelet 3. § (1) bekezdésében szabályozottakkal, függetlenül annak értékétől, az áruk súlyától és attól, hogy egy fuvaron belül hány eladótól hány vevőnek történik a szállítás. Külön érdekesség, hogy ilyen esetben az EKÁER bejelentésre kötelezett gyakorlatilag az EKÁER szám igénylésekor egyúttal jelzi a hatóságnál, hogy ő vagy a megbízott fuvarozó véteni fog a közúti közlekedési jogszabályok ellen.