Szabadság cikkek
A munkavállalók negyedének nincs pénze nyaralásra
A minimálbér-irányelvet november közepéig át kell venni.
Az utazás szabadsága szorosan összefügg egy ország gazdasági fejlettségével
A határok nyitottsága ösztönzi a gazdasági integrációt, a befektetéseket és a tehetségcserét.
A családok több mint 40 százaléka nem engedhet meg magának évente egy hét nyaralást
Luxembourg, Norvégia, Svájc az élen.
Ezer magyarra 6-8 modern rabszolga jut
Bár a rabszolgaságot már régóta eltörölték a világ szinte minden országában, egyes helyeken valójában még mindig létezik, kényszermunka, kényszerházasság, adósságszolgálat formájában.
Fontos változás jöhet a pótszabadságoknál
A parlament előtt vannak a részletszabályok.
Hogy áll a gazdasági szabadság index?
A gazdaságilag legszabadabb országok rendelkeznek a legmagasabb egy főre jutó GDP-vel.
Magyarországon csökkennek a szabadságjogok
Itthon az ellenzék folyamatosan tiltakozik a szabadságjogok rendszeres korlátozása miatt, ugyanakkor nyugati kutatások is alátámasztják félelmeiket.
Térségünkben az utolsó helyre kerültünk a szabadságjogokat tekintve
Nagy Feró és a magyar szabadságjogok.
Sokan örülhetnek: változnak a szabadságok
A Technológiai és Ipari Minisztérium benyújtotta a foglalkoztatási tárgyú jogszabályok módosítását célzó törvényjavaslatát az Országgyűlésnek.
Visszahívhatja-e a főnök a beosztottat a szabadságáról?
A rendszeres fizetett szabadsághoz való jog a munka világában a pihenéshez való jog megvalósulását szolgálja, célja a munkavégzés során elhasznált erőforrások, a fizikai és szellemi energia pótlásának, valamint a munkavállalók regenerálódásának biztosítása – ismertette dr. Brózmann Attila, az act Bán & Karika Ügyvédi Társulás szakértője.
Plusz 5 fizetett szabadnap járna az apáknak
Egy 2019-ben született uniós irányelv szerint a jelenleginél több fizetett szabadnap járna az apáknak a gyerek születése után.
Hogyan zárjuk le 2021-et? Közelednek az évzárási és újévi munkaügyi feladatok
A 2021-es év végéig még 17 munkanap van hátra, ezért a Grant Thornton Consulting Kft. tanácsadói összeszedték azokat a legfontosabb munkáltatói feladatokat, amelyeket minden Magyarországon működő vállalkozás vezetőinek hasznos áttekintenie. Az alábbi összefoglaló a 2021-es év zárására, a 2022-es év indítására vonatkozó pontokat és az ezzel kapcsolatos teendőket összegzi.
Még a szabadság alatt is dolgoznak a magyarok
A munkavállalók többsége nyáron használja fel szabadnapjai jelentős részét, hogy a jó idő beköszöntével a hűtőberendezések helyett az árnyas vízparton töltődhessen fel. Kérdés, hogy mennyire tudjuk ilyenkor magunk mögött hagyni munkahelyi feladatainkat és megélni a vakáció minden percét? Bár egyre kevésbé jellemző, hogy a kollégák vagy a felettesek megzavarnák a nyaralást, a magyar munkavállalók harmada alkalmanként, 9 százaléka pedig rendszeresen még mindig dolgozik a szabadsága alatt is.
Szabadság járvány alatt: mit tehet és mit nem a munkavállaló és a munkáltató?
Az elkövetkező hetekben számos munkavállaló megy szabadságra, és lesznek közöttük, akik ezt az időt külföldön fogják eltölteni. 2020. július 15-től a kormány olyan járványügyi intézkedéseket rendelt el, amelyek a most szabadságra menő munkavállalókat is érinteni fogják, ennek megfelelően közvetett módon kihatnak a munkáltató működésére is.
A kkv soha nem nyaral
A hazai vállalkozásokra szinte egyáltalán nem jellemző az időszakos leállás. Ha mégis beiktatnak egy kis szünetet, az jellemzően maximum egy hétig tart, és többnyire az egész céget érinti.
Ki dönti el, mikor mehetünk szabadságra?
Még van pár hét a nyárból, de az idő egyre fogy. Augusztus ide vagy oda, nem mehet mindenki egyszerre szabadságra. Ki dönti el, hogy mikor mehetünk szabadságra?
Sokan még mindig csak papíron mennek szabadságra
Még mindig nem fordítunk elég időt a feltöltődésre – ez a következtetés vonható le a Profession.hu reprezentatív online kutatásából. Sokan panaszkodtak amiatt, hogy főnökeik nem engedik meg kivenni a választott napokat vagy visszavonják az engedélyezett szabadságot.
Táborban vagy a nagyinál? Hol legyen a gyerek a szünetben?
Egy hét családi nyaralás, két hét a nagyinál, három hét tábor – így telik a vakáció a gyerekek nagy részének. A legtöbb szülő 11-15 nap szabadságot vesz ki a nyári időszakban.
A legtöbben nyáron mennek szabadságra
A munkaerőhiány miatt a vállalatoknak figyelniük kell a szabadságok tervezésére. Célszerű a nyári időszakban legalább az időarányos szabadságot kiadniuk – figyelmeztet a Trenkwalder.
5 tévhit a szabadsággal kapcsolatban
Itt a nyaralási főszezon, mindenki igyekszik minél távolabb lenni a munkahelyétől. Milyen szabályok vonatkoznak a szabadság kiadására és mik a leggyakoribb tévhitek. Ezeket gyűjtötte össze Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.
Éppen róla nem gondoltam volna... Ki lop a cégtől?
Az emberek 75 százaléka lopott már a vállalkozástól, ahol dolgozik. A legnagyobb károkat a már sok-sok éve a cégnél lévő kollégák okozzák, mert ők tudnak a legtöbbet a céges folyamatokról, és bennük gyülemlett fel a legtöbb sérelem, tudtuk meg a Piac & Profit Ügyviteli trendek című konferenciáján.
Lehet áthozni szabadságot 2019-re?
A munkaáltatók és a munkavállalók sokszor csak az új év kezdetén szembesülnek azzal, hogy az előző évre járó szabadságot nem használták fel teljes egészében. Ilyen esetben felmerül a kérdés, hogy átvihető-e és milyen mértékben a tárgyévben ki nem adott szabadság a következő évre?
Itt az év vége, most mi lesz a bennragadt szabimmal?
Az év vége közeledtével számos cégvezető szembesül azzal a problémával, hogy az egyes munkavállalók részére ki nem adott szabadság mértéke megközelíti vagy – ad absurdum – meg is haladja az évből hátralévő munkanapok számát. Van lehetőség a szabadnapok „átcsúsztatására” a 2019-es naptári évre? Mit mond a kérdésről a hazai szabályozás? Ezeket a kérdéseket jártuk körbe dr. Nyitrai Tiborral, az act legal | Bán és Karika Ügyvédi Társulás szakértőjével.
Ha nem megy a dolgozó magától szabadságra, akkor küldeni kell
Minden munkavállalónak ki kell adni az év vége előtt minden szabadságot. Ha ez elmarad, főszabály szerint akkor is jogszabálysértésnek minősülhet, ha a munkavállaló sem akart szabadságra menni.
Ezentúl dolgozhatsz évi 400 órával többet
Megszavazta a parlament szerdán a munka törvénykönyvének módosítását, amely tartalmazza egyebek mellett a munkaidőbeosztás önkéntes megváltoztatásának és az önként vállalt túlmunkának a lehetőségét.
Van, aki Szenteste is a téglát faragja karácsonyfa helyett
Az építőipari szakemberek fele tervezi, hogy szabadságra megy az év végén. Addig viszont még hétvégén is dolgozik többségük, sokan még szenteste és szilveszterkor is – derül ki 300 szakember, a Mapei Kft. körkérdésére adott válaszából.
Nyaralva dolgozni? Igen, lehet
Munka és szabadság általában szigorúan elkülönül egymástól. Egy újfajta munkamodell azonban ötvözi a kettőt: ez a „workation”. Magyarul „munkanyaralás”.
Öt munkanapból csak három telik el hasznosan
Életünk során közel 10,5 évet töltünk munkával, azonban az időnk maximum 60 százalékát használjuk ki produktívan, ami azt is jelenti, hogy az 5 munkanapból mindössze 3 telik igazán hasznosan - derül ki a Samsung kutatásából.
Csak az apák 15 százaléka meg GYES-re
Az apák fele több időt töltene gyermekével az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványának felmérése szerint, azonban még mindig kevés azok száma, akik az anyák helyett maradnak otthon GYES-en.
Szabadság alatt is zaklat minket a főnök
A válaszadók több mint fele ránéz munkahelyi levelezésére nyaralás alatt, sokakat pedig a főnök is keresi nyaralás alatt – derül ki a Szallas.hu legfrissebb felméréséből.
A nyaralás után nagyon nincs kedvünk visszamenni a munkába
A nyaralás alatt sok dolgozó ismeri fel, hogy már nem motivált és nem akar hosszú távon tervezni a munkahelyén. Ebben segít a munkaerőhiány, mert viszonylag könnyen el tudnak helyezkedni, ha a felmondás mellett döntenek.
Veszélyes, ha ellustulunk a nyaralás alatt
Ne hagyjunk fel a mozgással szabadság alatt sem: ez veszélyes az egészségre, különösen, ha nem vagyunk már fiatalok. Építsük be a sportolást akkor is a napirendünkbe, hogy egészségesek maradhassunk - tanácsolják szakemberek.
Ez lehet a megoldás, hogy ne a repülőtéren töltse a szabadságát
Nincs elegendő számú nagy repülőgépe? Béreljen egyet, teljes személyzettel és mentse ki azzal az üdülőhelyen rekedt utasait. Terjed az újfajta megoldás a mind nagyobb forgalommal, egyúttal akadályokkal küzdő légitársaságoknál.
Nem kell, hogy a cégnél rémálom legyen a nyári szabadság
Még ma is jellemző, hogy a szabadságát töltő munkatárs, a pihenés előtti hetekben túlórázva gondosan előkészít mindent, hogy a munkatársak el tudják látni nélküle is a feladatokat, majd visszatérve legalább két hét, mire behozza a lemaradást. Emberi és üzleti szempontból ez a legkevésbé kifizetődő, a folytonos üzletmenethez az kell, hogy mindenki helyettesíthető legyen egy bizonyos szinten.
Az üzlet nem mehet szabadságra
E-aláírást használva néhány kattintással okoseszközön is aláírhatók a cég jövőjét befolyásoló dokumentumok, késedelem nélkül, akár a tengerparti nyaralás alatt is.
Hogyan készüljünk fel a munkaügyi ellenőrzésre?
Munkaügyi ellenőrzést bármikor, bármelyik ágazatban tevékenykedő cég kaphat, a mikrovállalkozásoktól kezdve egészen a nagyvállalatokig. A HRPortál összefoglalta, mit és hogyan ellenőriz ilyenkor a munkaügyi felügyelő hivatal.
Ne hagyjuk, hogy bennragadjon a szabadságunk
Az első félév végéhez közeledve a tapasztalatok szerint főleg a kisebb cégek elmaradnak a szabadságok időarányos kiadásával. Mivel jogszabálysértésnek számít, ha a munkáltató nem adja ki az adott évre járó szabadságot, a nyári időszakban nem csupán az elmaradások pótlásáról célszerű intézkedni, hanem lehetőség szerint az éves szabadságkeretek minél nagyobb mértékű további csökkentéséről is – figyelmeztet a Trenkwalder.
Hogyan menjünk szabira vállalkozóként?
A vállalkozói lét – főleg az első években – gyakran jár együtt éjszakázással, hétvégi munkával. Állandó a rohanás, sokszor még arra sincs idő, hogy a barátokkal beülj meginni egy italt, vagy elmenj a családi ebédre. Egy többnapos kikapcsolódás elérhetetlen luxusnak tűnik, egy hosszabb szabadság pedig az álom kategória. Ez azonban nincs rendjén. A BudapestLab segítségével adunk néhány tanácsot, hogyan mehet el egy vállalkozói is szabadságra.
Hány szabadnap jár részmunkaidős beosztottaknak?
Sok cégvezető és munkavállaló nincs tisztában azzal, hány szabadnap adható vagy vehető ki részmunkaidős foglalkoztatásban. A válasz valójában egyszerűbb, mint sokan gondolják: egy szabadnap egy szabad napot jelent, függetlenül attól, hogy hány órás beosztásban dolgozik az illető.
Így használd ki a szabadságot vagy a hétvégét
Ha megfogadunk pár tanácsot, akkor a nyaralás alatt valóban kipihenhetjük magunkat, és kihozhatjuk a szabadságunkból a maximumot, így hosszú távon a munkában is eredményesebben teljesíthetünk.
Vonzerő a szabadság: munkát keresünk, nem állást
A mai szakemberek egyre jelentősebb része munkát akar, nem állást. A szabadúszók gazdasága (angolul „freelancers”, vagy „gig economy”) arra épül, hogy egyre többen választják szabad döntésként az alkalmazotti lét helyett a projektalapú munkavállalást hosszú távon, életformaként – írja a Budapest LAB.
A szabadság hajt minket - csak mobil kell hozzá
Oszkár, Uber, Airbnb, Yumber, Miutcánk, Dogsurf – csak pár azokból az applikációkból, amelyek a sharing economyt, vagyis a közösségi gazdaságot századunk egyik legjelentősebb közgazdaságtani fogalmává tették.
A telefonunkkal kelünk és fekszünk
A telefonunkkal a kezünkben kezdődik és ér véget minden hétköznapunk, mégis mindössze a magyarok 29 százaléka tartja magát telefonfüggőnek – derül ki a Huawei megbízásából 12 európai országban, köztük Magyarországon készített kutatásból. Az Ipsos által végzett felmérés szerint a magyarok több mint fele a vécére is gyakran az okoskütyüjével megy.
Van, ahol csendes, van ahol pörgős a karácsony
A karácsony közeledtével változik a cégben az élet is. Attól függően, hogy mit csinál a vállalkozás, vagy irdatlan pörgés lesz vagy csend és nyugalom. Nyilvánvalóan az utóbbi a könnyebb és kényelmesebb útja az évvégének, azonban vannak olyan vállalkozások, amelyek bevételük jelentős részét a karácsonyi időszakban termelik meg. Nem könnyű az évvégéből kihozni a maximumot, különösen, ha kis cég vagyunk.
Szabi után munka: így éld túl az első hetet
„Egy kicsit kimerültél, ez látszik a szemeden, de kipihened majd a munkahelyeden” – a találó Rapülők-idézet mindig eszünkbe jut, amikor a nyaralás vagy éppen a gyerekek nyári vakációja után visszatérünk a mókuskerékbe. llyenkor különösen nehezünkre esik felfedezni a pozitívumokat, de van remény! A 3M összeszedett pár tippet a visszarázódáshoz.
Kedvére szívathat az ellenőr
A BKK ellenőrei „jegyellenőrzés céljából” nem csak az utast, de a járművet is megállíthatják, illetve feltartóztathatják – akár két megálló között is. A közlekedési társaság erre feljogosított alkalmazottai és megbízottai átmeneti időre, fizikai kényszerrel is korlátozhatják az utazók szabad mozgását. Egységes bírósági álláspont szerint a szabadság korlátozása csak átmenetileg érinti az utas alapvető jogait.
Így megy szabira a magyar: a leginkább sehogy
Az amerikaiaknak kevés, a skandinávoknak sok, a magyaroknak átlagos mennyiségű szabadnap jár. A statisztikák szerint, bár átlagosan 20 napot pihenhetnénk évente, sokan nem akarják, vagy nem tudják kihasználni a pihenőidőt…
Háromszorosára nőhet a munkaidőkeret
Ma tárgyalhatja az Országgyűlés azt a törvényjavaslatot, mely átfogóan módosítaná a munka törvénykönyve munka- és pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseit. Tekintettel arra, hogy a kormánypárti törvényjavaslat elfogadása valószínűsíthető, valamint, hogy a tervezett módosítások július 1. napjával hatályba fognak lépni, célszerű e változásokra előzetesen felkészülni. Az alábbiakban a legfontosabb változásokat mutatja be szakértőnk.