A munka törvénykönyve alapján részmunkaidős foglalkoztatás esetén ugyanannyi szabadság illeti meg a munkavállalót, mint teljes munkaidős munkaviszony esetén –
írja a HRPortál olvasói kérdésre válaszolva. Gondolhatnánk, hogy egy 4 órás állásban a szabadság a teljes munkaidőre járó szabadság fele, vagyis egy négyórás munkanapra kiadott szabadnap esetén egy, egy 8 órás műszak idején kiadott szabadnap után két napot kell levonni az éves szabadságból. Valójában a rendes évi szabadság részmunkaidőben is teljes mértékben jár.
A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni, tehát olyan napra nem lehet, amelyen a beosztása alapján eleve nem végezne munkát. (A munkaszüneti napokra és a heti pihenőnapokra értelemszerűen egyébként sem lehet a szabadságot kiadni.)
Ha például valaki egy szakrendelőben heti 20 órában dolgozik másodállásban, szerdán és csütörtök 8, pénteken 4 órát, a szerdai és csütörtöki szabadnap ugyanúgy egy napnak számít, mintha pénteken venné ki a szabadságot. A szabadság kiadása a beosztástól függ: ha például az illető egy hétre elmegy nyaralni, az három szabadnapot jelent, mivel hétfő és kedd eleve nem munkanap számára, így az nem is vonható le az éves szabadságból.
Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében.
Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.