Nébih cikkek

Nem kell félni az útszéli árustól
Biztonsággal fogyaszthatók az út mentén árult zöldségek és gyümölcsök; a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) forgalmas közutak mellett árult terményeket ellenőrzött, és a laboratóriumi vizsgálatok szerint azok nem, vagy csak alig tartalmaztak a forgalomból származó szennyeződéseket.

Az állatok se bírják a hőséget
Nem csak magunkra és a kollégákra kell kiemelten figyelni a hőségben, de a gazdálkodóknak az állataikról is máshogy kell gondoskodnia. A kutyák bírják a legrosszabbul a meleget.

3 tennivaló, ami nélkül ne zárja le az évet
Hiába nyakunkon az ünnepek, van pár határidő, amiről nem szabad megfeledkeznie egy cégvezetőnek. Különben nehezen indul majd a január...

Ezt kell tennünk, ha nincs FELIR-kódunk
Január 1-jétől csak a FELIR azonosítóval rendelkező vállalkozóktól lehet majd a 2008. évi XLVI. törvény hatálya alá eső termékeket vásárolni, illetve további értékesítésre, szállításra és tárolásra átvenni. A nyilvántartásba vételt tanúsító FELIR számot - a zökkenőmentes átállás érdekében - már idén januártól elérhetővé teszi weboldalán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). Mi az a FELIR-kód? Mi történik, ha nincs ilyen kódunk januártól? Íme a legfontosabb tudnivalók!

Május 31. a következő bevallási határidő!
Az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási határideje ez év május 31-e - tájékoztatta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztosági Hivatal (Nébih) kedden az MTI-t. Ez az élelmiszerlánc valamennyi szereplőjét érintő kötelezettség.

Finomat és táplálót 420 forintból?
Országos KözÉtkeztetői Szakácsverseny (OKÉS) címmel hirdetett versenyt közétkeztető cégeknek az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete és a Nemzeti Élelmiszerlánc- biztonsági Hivatal (NÉBIH). A kétfordulós vetélkedőre kétfős csapatok nevezését várják. A cél, hogy bebizonyítsák, kis odafigyeléssel – nettó 420 Forintból is lehet – tápláló és finom ebédet készíteni nagyüzemi körülmények között.

Ezer étterembe is kerülhetett a veszélyes étolajból
Egyetlen vonatkozó jogszabálynak sem felelt meg az az étolaj csomagoló üzem, amelyre ma a kora reggeli órákban csaptak le a NÉBIH munkatársai. Az üzem 1100 vendéglátóhelyre szállíthatott potenciálisan veszélyes étolajat.

Itt az utolsó határidő a felügyeleti díj befizetésére!
2013. július 31. a befizetési határideje az idén esedékes élelmiszerlánc-felügyeleti díj első részletének. A fizetési értesítő a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) honlapjának bevallási felületén érhető el. Az eddigi tapasztalatok alapján különösen fontos, hogy utalás előtt ellenőrizzék a bankszámlaszámot.

Kiskultúrás növényvédő szereket engedélyezett a NÉBIH
Egy gyomirtó, egy gombaölő és egy rovarölő szerre adta ki az első három hatósági kiskultúrás engedélykiterjesztést a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága.

Mivel „etetjük” növényeinket?
A forgalomban lévő műtrágyák, komposztok, talajjavító anyagok többségét megfelelőnek találták a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) által koordinált 2012. évi vizsgálatok során. Tételzárolásra összesen 95 esetben került sor, s mintegy 18,5 millió forint bírságot szabtak a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai.
A luk igazi volt, a sajt hamis
Több hetes vizsgálat eredményeként negyven tonna hamis sajtot vontak ki a forgalomból az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság szakemberei.
Újabb veszélyes kártevő érkezett hazánkba
Ázsiai eredetű muslicafaj után nyomoz a NÉBIH, amelynek első példányait már megtalálták Magyarországon. A kártevő a hazai fajokkal ellentétben az egészséges gyümölcsöt támadja meg.
Súlyos higiéniai szabálytalanságok: 30 tonna sertéshúst zároltak
30 tonna fagyasztott sertéshús forgalmazását tiltotta meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Kiemelt Ügyek Igazgatóságának (KÜI) akciócsoportja egy budapesti nagykereskedelmi raktárban tartott ellenőrzés során
Kosz és rágcsálók: illegális húsraktárra bukkantak
Lakossági bejelentés alapján illegális kereskedelmi tevékenységet lepleztek le egy közös ellenőrzés során a Nemzeti Adó- és Vámhivatal és a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóság munkatársai 2013. január 29-én Kecskeméten. Az ellenőrzés során a hatóság 2,7 tonna húskészítmény, sertészsír és tepertő megsemmisítését rendelte el illegális raktározás, valamint alapvető tárolási és higiéniai hiányosságok miatt.
Kínai kajára utaztak az ellenőrök
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Kiemelt Ügyek Igazgatósága (KÜI) szakemberei 2013. január 30-án – két, egymástól független akció során – 5000 kg távol-keleti élelmiszer, valamint 72 000 liter növényvédő-szer forgalmazását tiltották be. Az élelmiszereknél a termékek eredete nem volt nyomonkövethető, míg a növényvédő-szer esetében a gyártási időt nem tűntették fel.
Vállalkozások! Egy héten belül be kell fizetni a NÉBIH felügyeleti díját!
2013. január 31. a befizetési határideje a 2012. évi élelmiszerlánc-felügyeleti díj második részletének. A fizetési értesítő a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) honlapjának bevallási felületén érhető el. Az eddigi tapasztalatok alapján különösen fontos, hogy utalás előtt ellenőrizzék a bankszámlaszámot, valamint, hogy a 2013. évre vonatkozó díj bevallására csak áprilistól lesz lehetőség.
Karácsonykor is szemmel tartják a piacokat
Mintegy 3700 ellenőrzést végzett és 4,3 millió forint bírságot szabott ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) a téli élelmiszer-ellenőrzés első szakaszában. A vizsgálatok december végéig folytatódnakBudapesten. A kiterjedt vizsgálatok célja, hogy az ünnepek előtti, megnövekedett forgalom mellett is minőségi és az élelmiszer-biztonságnak megfelelő áruk kerüljenek a fogyasztók kosarába.
Cukrot és étolajat foglaltak le a hatóságok
Több mint 250 ezer liter külföldről behozott étolajat és több mint 70 ezer kg kristálycukrot vont ki a forgalomból – nem bejelentett élelmiszer-kereskedelmi tevékenység miatt – a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH).
Súlyos kockázatra figyelmeztet a Nébih
Hatástalan fertőtlenítőszereket talált a NÉBIH: az élelmiszerek előkészítésével, forgalmazásával foglalkozó vállalkozásokat arra hívja fel a hivatal, hogy legyenek óvatosak a beszerzéseknél.
Veszélyes kártevő faj érkezhetett Magyarországra
Újabb inváziós faj jelent meg Magyarországon, ezúttal a gesztenyefélékre jelent veszedelmet az nem-honos kártevő, a szelídgesztenye-gubacsdarázs.
Újabb veszély fenyegeti a diótermesztőket
A fehér medvelepke után újabb kártevő jelent meg Magyarországon: a NÉBIH most igazolta az elsősorban diófákra veszélyes nyugati dióburok-fúrólégy hazai jelenlétét.
Szalmonella - a hőség egyik nagy veszélye
A nyári melegben különösen nagy az élelmiszer eredetű megbetegedések kockázata, ám a legtöbb problémát kétségtelenül a szalmonella baktérium okozza.
Gazdálkodók figyelem! Még egy hétig elkerülhető az ötmilliós bírság
A földtulajdonosok, földhasználók június 30-ig végezhetik el a parlagfű-mentesítést bírság és egyéb szankció nélkül - mondta Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) növény-, talaj- és erdővédelmi elnökhelyettese csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten. Hozzátette: ha június 30-át követően a hatóság parlagfüvet talál a földterületen, bírságolhat, közérdekű védekezést, kényszerkaszálást rendelhet el. A bírság összege alapesetben 15 ezer forint és 5 millió forint között lehet, ismétlődéskor növekedhet.
„Az vagy, amit megeszel…” Mutasd, mi vagy!
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) játékot hirdet közösségi oldalán, melynek során élelmiszer alapanyagokat ábrázoló fotó montázsokat vár. A hatóság célja, hogy megismerje, milyen összetevőket találnak biztonságosnak, minőséginek a fogyasztók. A NÉBIH olyan összeállításokra számít, amelyek elsősorban hazai kötődésű élelmiszer alapanyagokat ábrázolnak.
Új csúcshivatal jött létre
Az élelmiszerbiztonság területén hozott létre csúcshivatalt a kormány. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) kezeli majd a fogyasztói panaszokat és ellenőrzéseket folytat.