A vizsgálat párhuzamosan két helyszínen zajlott. Az üzemre előzetes adatgyűjtés alapján figyelt fel az élelmiszerbiztonsági hatóság kiemelt ügyeket vizsgáló csoportja. A vállalat egyik telephelyén 1 köbméteres jelöletlen tartályokból végeztek étolaj kiszerelést. Az üzem nem felelt meg semmilyen vonatkozó jogszabálynak (higiénia, HACCP, nyomonkövetés, egészségügyi könyv stb.).
Az ellenőrzés idején a helyszínen épp 7000 liter jelöletlen, ismeretlen eredetű étolaj kiszerelése zajlott, további 1500 liter pedig már kiszerelt állapotban volt. Emellett a szennyezett, visszagyűjtött 20 literes kannák külső mosását Nátron lúggal végezték, a folyadékot az erdőbe szivattyúzták, belső mosás nem történt, hanem a kannákban lévő maradékra töltötték rá az olajat.
A helyszínen elérhető adatok alapján nagyjából 1100 vendéglátóhelyre szállították az étolajat az ország teljes területén.
A NÉBIH szakemberei – az üzem tevékenységének felfüggesztése mellett – a tételek azonnali visszahívását rendelték el. A helyszínre kiérkező környezetvédelmi hatóság is megkezdte eljárását, melynek során a teljes étolaj készletet lefoglalták, mint veszélyes hulladékot. Nem ez az első eset, hogy a hazai élelmiszeripari cégek a szabályok figyelmen kívül hagyásával veszélyeztetik a lakosságot: nemrégiben több tonna vegyszerrel szennyezett gerslit kellett megsemmisíteni, korábban pedig egy nagy élelmiszerláncban árult sajtféléről derült ki, hogy származása enyhén szólva is gyanús.
Tavaly 1,2 milliárd bírság
A múlt évben a szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzések során mintegy 1,2 milliárd forint bírságot szabtak ki – mondta Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár. A kiszabott bírságok mellett azonban az is megállapítható, hogy egyre felkészültebbek az élelmiszer-ellátási lánc szereplői. Az államtitkár közölte: 2012-ben 76 747 ellenőrzést végeztek az előző évi 78 859 után. Az ellenőrzések mintegy 5,8 százalékában, 4499 esetben állapított meg a hatóság olyan jogsértést, amely valamilyen szankciót vont maga után. Az ellenőrök 2019 esetben figyelmeztették az ellenőrzött vállalkozókat, bírságot 3994 esetben szabtak ki. A bírság összege 1,178 milliárd forint volt. Az élelmiszer-előállítói,-forgalmazói tevékenység részleges vagy teljes korlátozására 505 esetben volt szükség. Tavaly élelmiszer eredetű megbetegedés gyanúját 77 esetben – ez összesen 1327 megbetegedés volt – jelentették. Ebből az azonnali helyszíni és laboratóriumi vizsgálatok 31 esetben igazolták, hogy a betegség élelmiszertől ered. A betegek száma összesen 790 volt, közülük 119-en kerültek kórházba. A tömeges méretű megbetegedések – egyidejűleg 30 személyt meghaladó – száma 11 volt, megegyezően az előző évivel – közölte az államtitkár.