Kiskultúrás növényvédő szereket engedélyezett a NÉBIH

Egy gyomirtó, egy gombaölő és egy rovarölő szerre adta ki az első három hatósági kiskultúrás engedélykiterjesztést a NÉBIH Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A növényvédő szerek hozzáférhetősége a felhasználók számára egyre gyakoribb probléma olyan kultúrákban, amelyeket kis területen termesztenek, vagy olyan esetekben, amikor csak kis mennyiségű szerre van igény. A gyártó cégek – minimális eladás esetén – nem szívesen vállalják az engedélyezéshez szükséges költséges vizsgálatokat. Emiatt azonban nagyon értékes növénykultúrák (pl. szamóca, ribiszke, spárga, torma, olajtök, dísznövények, gyógynövények stb.) megfelelő védelem nélkül maradhatnak. A probléma súlyát jelzi, hogy az Európai Bizottság külön munkacsoportot működtet a megoldások keresésére, miközben az új, szigorúbb szabályozás miatt a készítmények választéka egyre csökken. A növényvédő szerek engedélyezéséről szóló európai jogszabály (1107/2009 EK rendelet) részletesen foglalkozik a kiskultúrás engedélyezések lefolytatásával.

Fontos, hogy a már létező engedélyek kiterjeszthetők további kiskultúrákra is, ha rendelkezésre állnak a megfelelő szermaradékadatok, illetve bizonyított a biológiai hatékonyság, valamint a felhasználás nem jelent nagyobb kockázatot, mint amit már más kultúrák esetében a hatóság leértékelt, és elfogadhatónak talált.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) feltérképezte azokat a lehetőségeket, ahol – a termelői jelzések, valamint a termelői szervezetekkel folytatott egyeztetések alapján – a költséges vizsgálati eredmények már rendelkezésre állnak, így a gyártó kezdeményezése nélkül is lehetséges az engedélyek kiterjesztése.

Csomagtartóból ne vegyen vetőmagot!
Akár a teljes termés elúszhat, ha olcsóbban, kéz alól szerezzük be a szükséges vetőmagot, mivel egyre gyakrabban kaphatunk így hamisított termékeket. A Magyar Agrárkamara, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ), illetve a Vetőmag Szövetség és Terméktanács (VSZT) fokozott körültekintésre inti a gazdálkodókat a vetőmagok beszerzése kapcsán. A hamisított vetőmagot használó termelőket a jelenlegi árakkal számolva hektáronként több százezer forint kár is érheti, hiszen 40–60, de akár 100 százalékos terméskiesés is jelentkezhet.
A hatóság elsőként egy gombaölő szer (Amistar Top - azoxistrobin+difenokonazol) engedélyét terjesztette ki, édeskömény, spenót, díszfa, díszcserje, dísznövény felhasználási körre, egy gyomirtó szerét (Mextrol B – bromoxinil) örökzöld, tűlevelű és lombhullató díszfa, dísznövény felhasználásra, és egy rovarölő szer (Biscaya – tiakloprid) használatát olajretekre és magtermő lucernára. A továbbiakban a NÉBIH folyamatosan bővíti a kiskultúrák körét azon készítményeknél, ahol ez lehetséges, de kiemelt figyelmet fordítanak majd a közterületi felhasználásokra is, ahol jelenleg sem gyomirtó, sem gombaölő szer nem áll rendelkezésre. Napokon belül megjelenik az első közterületi engedély gombaölő szerre, a készítmény (Topas  100EC penkonazol) közterületi díszfák és díszcserjék kezelésére lesz alkalmas lisztharmat, gnomónia, guignardia ellen, ezenkívül szamóca, ribiszke és köszméte kultúrákra is kiterjesztik. A NÉBIH több glifozát hatóanyagú készítmény közterületre történő kiterjesztését is tervezi.
Jobban kellene védeni a méheket
A méhek és általában a beporzást végző rovarok védelmére cselekvési terv kidolgozását szorgalmazza Magyarországon a Greenpeace, a szervezet szerint ugyanis bizonyos növényvédő szerek veszélyt jelentenek a szorgos mézgyűjtőkre. A Vidékfejlesztési Minisztérium egy korábbi állásfoglalása arra mutatott rá, hogy Magyarországon nem fordult elő méhpusztulás a neonikotinoid tartalmú csávázószerek használata miatt, és ezt az Országos Magyar Méhészeti Egyesület vizsgálatai is alátámasztják.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo