Kiberbűnözés cikkek
Zsaroló vírus fenyegeti a magyar kkv-kat
A 2015-ös év első heteiben több magyar vállalat esett áldozatául olyan vírusos támadásnak, amely a fertőzött számítógépen, illetve azzal hálózati kapcsolatban álló más gépeken, akár szervereken található fájlokat titkosítja.
Mitől kell félnünk 2015-ben?
A vállalatok számára az üzletmenet és a beszállítói lánc megszakadása, a természeti katasztrófák, valamint a tűz- és robbanásveszély jelentik a legnagyobb kockázatot. A kiberkockázatok is egyre fenyegetőbbek, de erre vannak a legkevésbé felkészülve a cégek.
Még mindig tévúton járnak a cégek
A cégek közel egyharmada gondolja úgy, hogy a kiberfenyegetések során felmerült költségek alacsonyabbak, mint a védekezés költségei. Annak tudatában, hogy a kiberbűnözők egyre inkább az e-fizetéseket célozzák, ez a megközelítés jelentős pénzügyi károkat jelenthet az adott vállalatok számára.
Már a dolgok internetével is ismerkednek a bűnözők
A tavalyi év során a legnagyobb figyelem az internetes adatvédelem mellett, az androidos eszközök elleni támadásokra és a high-tech malware-ek új hullámára esett. Idén sem kerülnek ezek az irányok a süllyesztőbe, de mellettük a célzott támadásokra, a fizetési rendszerekre és a dolgok internetéhez kapcsolódó támadásokra is érdemes lesz hangsúlyt fektetni.
Van azért veszélye az online vásárlásnak
A károsultak 41 százaléka nem kapta vissza az online vásárlásokhoz kapcsolódó csalások során eltulajdonított pénzét 2014-ben a Kaspersky Lab felmérése szerint. Ez azonban nem ok arra, hogy ne vásároljunk online, nem árt viszont figyelni a tranzakciók védelmére.
Egyre veszedelmesebb az online világ
Alig egy év alatt, 2013 és 2014 között megduplázódott a vállalati célpontok ellen elkövetett támadások száma. Egyre nagyobb gondot jelent a kiberkémkedés és hatalmas károkat okoznak a csalások.
Rangsorolni kell az igényeket, hogy biztonságban legyünk
A kis cégek gyakran hiszik azt, túlságosan jelentéktelenek ahhoz, hogy felkeltsék a kiberbűnözők figyelmét. Azonban ez az önámítás jó lehetőséget ad a kiberbűnözőknek ahhoz, hogy könnyedén, nagyobb erőfeszítések nélkül jussanak pénzhez. Szakértő segít, hogy mi a védelem kulcsa!
Interneten vásárol karácsonyra? Erre feltétlenül figyeljen
Az ünnepek előtti időszakban azonban megnövekszik az adathalászattal és egyéb internetes bűnözéssel foglalkozó csoportok aktivitása is. A BDO Magyarország alábbiakban foglalja össze, hogyan tudják a vásárlók minimalizálni az online vásárlás kockázatát.
Jövőre veszélyben az ATM-ek és az Apple felhasználók
A kiberbűnözők magabiztossága egyre csak nő: eddig a banki szolgáltatásokat felhasználói oldalról támadták – úgy tekintették, hogy ők a leggyengébbek a biztonsági láncban. Azonban most már közvetlenül a pénzintézeteket vehetik célkeresztbe.
Mennyit keresnek a kiberbűnözők az ártatlan felhasználókon?
A kiberbűnözők 20-szor akkora nyereséget sepernek be, mint amennyibe támadásaik kerülnek. Egy kutatás a leggyakrabban használt hackereszközök árát hasonlította össze a sikeres rosszindulatú műveletek során megszerezhető pénzösszegekkel.
Karácsony a főszezon a bűnözőknél is
A karácsonyi bevásárló szezonban egyre többen kerülik el a tolongást és inkább az online vásárlást választják. Azonban ez nem veszélytelen tevékenység, ilyenkor a bűnözők is rászállnak a netre.
Még mindig sok a kérdőjel az első igazi kiberfegyver körül
Több mint négy év telt azóta, hogy felfedezték az egyik legkifinomultabb és legveszélyesebb rosszindulatú programot, a Stuxnet férget, amelyet az első kiberfegyverként tartanak számon, de máig rengeteg rejtély övezi.
Nyolc jó tanács, amivel elkerülhető az adatlopás
Adataink éppoly értékesek, mint vagyontárgyaink. De míg vagyontárgyainkat elzárjuk, őrizzük, addig az adatainkat könnyedén, bármikor kiadjuk, vagy éppen csak nem kezeljük megfelelő óvatossággal.
Erre ügyeljenek a cégek, hogy biztonságban legyenek!
Egyre jobban terjednek célzott, személyre szabott támadások. Egy védelmi rendszer annyira erős csupán, mint a leggyengébb pontja – állítják a biztonsági szakértők. Hogyan tudunk mégis felkészülni egy kibertámadásra?
A munkavállaló a cég gyenge pontja
A munkavállalók többsége nem érzi saját felelősségének a vállalati IT biztonság kérdését, a vállalatok negyedénél pedig nincs biztonsági szabályzat. Többek között erre derült fény a Cisco 13 országban, több mint 12 000 munkavállaló megkérdezésével végzett biztonsági kutatásából.
Nem csak Halloween idején támadnak a zombik
Zombiknak hívjuk azokat a gépeket, amelyeket bizonyos típusú távolról irányítható rosszindulatú programokkal fertőznek meg, így átveszik felettük az irányítást. Az ESET kutatói védelmi tippeket adnak a fokozódó veszélyek miatt, és összegyűjtötték az öt legfélelmetesebb zombi botnetet.
Az interneten hallgatni arany
Az adatainkhoz akkor is hozzáférhetnek, ha a lehető legerősebb védelmet használjuk, ezért érdemes a lehető legkisebbre csökkentenünk a digitális lábnyomunkat. Mutatjuk hogyan!
Veszélyesek lehetnek a sztárok Facebook oldalai
A népszerű világsztárok közösségi oldalait több tízmillió felhasználó követi világszerte. Egy-egy bejegyzést akár százezren is lájkolnak, ez pedig alkalmat ad a kártevők és a kéretlen reklámok terjesztőinek arra, hogy megtévesszék a rajongókat.
A webkamerán keresztül is megfigyelhetnek
A felhasználók 21 százaléka letakarja a webkameráját, attól tartva, hogy a számítógépén keresztül kiberkémek figyelhetik meg. Bizonyos országokban ez az arány még magasabb: a kínai válaszadók 40 százaléka használja ezt a módszert, hogy megakadályozza a kémkedést. A félelem valóban nem alaptalan, hiszen a webkamerák egyre gyakrabban válnak a kiberbűnözők eszközeivé.
Pillanatnyi hezitálás nélkül kiadjuk az adatainkat
A hazai felnőtt lakosság csaknem felének (40%-ának) volt már adatlopással kapcsolatos rossz tapasztalata. Mégis a legtöbben (35%) a legveszélyeztetettebb helyeken, a pénztárcájukban vagy a kézitáskájukban tartják a bizalmas, személyes adatokat tartalmazó irataikat és egyáltalán nem általános, hogy ezeket kidobás előtt megsemmisítenék.
Hacker veszély! Így lehet biztonságban!
Számos változás ment végbe az informatikai biztonság színterén, a hackerek egyre jobban utaznak a cégekre. Ezért a vállalati biztonsági stratégiát minden szervezetnél érdemes időről időre megvizsgálni, és szükség esetén frissíteni.
Még mindig biztonságos a Mac OS X?
A Kaspersky Lab szakértői kiszámolták annak az esélyét, hogy egy rosszindulatú program utat talál egy Mac OS X-et futtató eszközre. Egy aktív internetező évente legalább 10-szer találkozik rosszindulatú programokkal a Mac OS X-et futtató gépén.
Ne úgy védekezzünk, hogy erős zárat szerelünk egy gyenge ajtóra!
Új megközelítésre van szükség, a vállalati védelemben a kiberbűnözés ellen: jelenleg olyan vállalati IT rendszerek jönnek létre, amelyek álmatlan éjszakákat jelentenek adatbiztonságról gondoskodók számára, de azokat is frusztrálják akik a felhő alapú technológiákat akarnák használni.
Új üzleti modell: „bűncselekmény, mint szolgáltatás”
Kialakulóban van egy szolgáltatás-alapú bűnözői iparág, amelyben a virtuális feketegazdaság szakértői kimondottan más bűnözők számára fejlesztenek termékeket és szolgáltatásokat. A „bűncselekmény mint szolgáltatás” üzleti modell innovatív, kifinomult megoldások létrejöttét segíti elő, és szolgáltatások olyan széles skálájához biztosít hozzáférést, amelyek segítségével szinte bármely kiberbűncselekmény-típus megvalósítható.
A vállalatok harmada nincs felkészülve egy támadásra
Egy új kutatás szerint az US Fortune 500 listán szereplő cégek közel háromnegyede már rendelkezik a kibertámadások kivédésére szolgáló incidenskezelési tervvel és csoporttal, de csak egyharmaduk véli úgy, hogy ezek valóban hatékonyan kezelni tudnak egy adatbiztonsági krízist.
Lecsapott a BlackEnergy Ukrajnára
Az ESET mérnökei kiderítették, hogy a BlackEnergy új variánsa több ukrán és lengyel kifejezetten állami szervezetet és vállalkozást támadott meg. Az elmúlt időben ez a kártevő is modern típusú rosszindulatú programmá alakult át, amely spamek küldésére és online banki csalásokra specializálódott.
Ismerőseinken keresztül is ellophatják az adatainkat!
Ön tudja, hogy milyen adatokat „vihetnek magukkal” az ismerősök alkalmazásai? A felhasználok kis százaléka az, aki utólag beállítja, hogy mit használhatnak fel az alkalmazások a privát oldalukról.
Azonnal jelenteni kell az ellopott céges mobilt!
Az alkalmazottak egyre lassabban értesítik munkahelyüket eszközük eltűnéséről, a munkavállalóknak csupán a fele jelenti azonnal a lopást. Emiatt öt cég közül egy szenved el adatvesztést, ha egy vállalati mobil eszközt eltulajdonítanak.
Hét tipp, hogy ne szivárogjanak ki adataink a felhőből
Egyáltalán nem újdonság, hogy személyes vagy érzékeny üzleti adatok szivárognak ki a nyilvános felhőtárhelyekből. Azonban vannak módszerek arra, hogy megakadályozzuk, hogy minden titkunk napvilágra kerüljön.
Spamkampányok a nagy szoftvercégek nevében
Az ESET Radar Report e havi kiadása ezúttal a spam kampányokról számol be bővebben. Bár már jó 10 éve, hogy 2003 júniusában Bill Gates, akkori Microsoft elnök tett egy olyan merész kijelentést, hogy két éven belül teljességgel meg fogja szüntetni a kéretlen leveleket, ám ez azóta sem sikerült senkinek.
Egyre többen válunk az adatlopások áldozatává
Az elmúlt években az online világ térhódításával egyre több biztonsági incidens történt, amiben közvetlenül vagy közvetetten több százmillió felhasználó volt érintett, így 2013-ban minden eddiginél több adatlopás és úgynevezett kiberbűnözés borzolta az emberek kedélyeit, amelyek között igencsak kiemelkedő esetek is voltak.
Célkeresztben az otthonunk
Az internetre kötött, népszerű otthoni szórakoztató elektronikai berendezések komoly veszélyt jelentenek a felhasználók számára, köszönhetően a szoftverükben található sérülékenységeknek és az alapvető biztonsági intézkedések hiánya miatt.
Újabb átverés terjed a Facebook-on
Az ESET biztonságtechnológiai vállalat szakemberei minden felhasználót figyelmeztetnek a legújabb Facebookos átverésre, amely Robin Williams színész halálával kapcsolatban próbálja megtéveszteni a közösségi hálózaton felelőtlenül kattintgatókat.
Veszélyesen élnek a mikrovállalkozások
A 25 alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató mikrovállalkozások a legkevésbé tekintik kulcsfontosságúnak az IT stratégiát, mivel úgy vélik, túl kicsik ahhoz, hogy támadások célpontjaivá váljanak, pedig ebben tévednek.
Négy tanács, hogyan védjük ki a kibertámadást!
Ma már szinte mindennaposnak számítanak a kibertámadásokról szóló hírek. Idén már az egyik legnagyobb online piactér, az eBay is elszenvedett ilyen jellegű támadást, néhány hónapja pedig a Feedly RSS-olvasó szolgáltatásai váltak napokig elérhetetlenné a zsaroló hackerek tevékenysége miatt.
Állandó veszélyben a kisvállalati honlapok
Minden harmadik kisvállalat weboldalán súlyos vagy közepes besorolású biztonsági hiba mutatható ki. A tátongó biztonsági réseket kihasználva percek alatt komoly, akár a vállalkozás teljes működésére kiterjedő károkat lehetne okozni. Száz kisvállalati honlap vizsgálatából az is kiderült, hogy az egyedi fejlesztésű weboldalak egyáltalán nem garantálnak nagyobb biztonságot.
Túszul ejtett Apple felhasználók
2014 májusában ausztrál lapok számoltak be arról, hogy néhány iPhone és iPad felhasználót kizártak a készülékükből. A támadók más forrásból megszerzett jelszavaikat elkezdték szépen kipróbálgatni, hátha valaki itt is ugyanazt használta, és ez a trükk szemlátomást bejött nekik.
Nem a netről várják a veszélyt a cégek
Alulértékeli a kiberbűnözés veszélyeit a magyar vállalatok többsége. A hazai cégek közel kétharmada nem tartja vállalatára nézve kockázatosnak a kiberbűnözést.
Okostelefonnal a Facebook veszélyes üzem!
A Facebook továbbra is a legnépszerűbb közösségi oldal, azonban nem csak a felhasználók között örvend töretlen sikernek. A felhasználói adatok lopására szakosodott bűnözők kedvenc célpontjai között még mindig a Facebook áll az első helyen, ami a közösségi oldalakat illeti.
Fejenként napi nyolc spamet kapunk
Csökken a naponta kiküldött spamek száma, de még mindig naponta mintegy 54 milliárd kéretlen üzenet landol a postaládákban. Ugyanakkor egyre veszélyesebbek az adathalász támadások: főleg a PayPal és az Apple ügyfelek voltak veszélyben.
Így védekezzünk a kibertámadások ellen
A kiberbűnözők körében egyre népszerűbbek a kezdő infrastruktúrával dolgozó vállalkozások. A célpontok elsősorban az ügyféladatok.
Minden harmadik gépet ért támadás
Világszerte a felhasználói számítógépek 33,2 százaléka volt kitéve legalább egy web-alapú támadásnak az elmúlt három hónapban – ez 5,9 százalékpontos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Kapj el, ha tudsz! Nem mindig ártanak a vírusok
A rosszindulatú programok történelmében számos szokatlan történettel találkozhatunk, például olyan programokkal, amelyek tipikusan úgy viselkedtek, mint a rosszindulatú vírusok, de semmi kárt nem okoztak, egy mosolyon kívül a felhasználók arcán.
Minden harmadik netezőt megfertőznek
Minden harmadik internetező számítógépét megfertőzte valamilyen kártevő a tavalyi évben, 10 százalékuk pedig közvetlen anyagi kárt szenvedett ennek következtében – derült ki a G Data piackutatásából.
A belső ellenség az igazi veszély
Egy friss kutatás szerint a cégek IT-biztonsági szakemberei a kívülről érkező kibertámadásoknál is nagyobb fenyegetésnek tartják a rosszindulatú belső személyek, munkatársak vagy alvállalkozók tevékenységét.
Így védekezhetnek a kisvállalkozások a támadások ellen
A legtöbb kezdő infrastruktúrával rendelkező vállalkozás, egyre népszerűbbé válik a kiberbűnözők körében A bűnözők ráadásul a szívesen céloznak kisebb kommunikációs és marketing ügynökségeket, akik nap, mint nap értékes ügyféladatokhoz férnek hozzá, de nem rendelkeznek ehhez megfelelő informatikai biztonsági védelemmel.
Az illegális szoftverrel aknamezőn járnak a cégek
Egy friss tanulmány szerint egyértelmű a kapcsolat az illegális szoftverek és a kibertámadások között: azok az eszközök, amelyek nem jogtiszta szoftvert tartalmaztak, több mint hatvan százalékban fertőzöttek.
Nagy a lehetőség a felhőben, de nagy a kockázat is
A vállalatoknak ma már a korlátozott, lokális támadások mellett szervezett bűnözői csoportokkal és komplex, infrastruktúra-szintű támadásokkal is számolniuk kell, hiszen az intelligens mobil eszközök, az átjárható rendszerek és a felhőalapú megoldások - minden előnyük mellett – az eddiginél nagyobb kockázatot jelentenek.