A semlegesített webes támadások 39 százalékát az Egyesült Államokban és Oroszországban található, rosszindulatú webes erőforrások felhasználásával hajtották végre; a két ország együttes aránya 5 százalékponttal magasabb, mint 2013 első negyedévében. Őket követi Hollandia (10,8 százalék), Németország (10,5 százalék) és az Egyesült Királyság (6,3 százalék) – derül ki a Kaspersky Lab negyedéves összesítéséből.
Az Androidot célzó fenyegetések aránya meghaladta az összes mobil rosszindulatú alkalmazás 99 százalékát. 2013 végén a Kaspersky Lab által összegyűjtött mobil malware-ek száma 189 626 volt, azonban egyedül 2014 első negyedévében ehhez további 110 324 rosszindulatú program csatlakozott. Így az időszak végén összesen 299 950 minta alkotta a gyűjteményt.
(Tanácsainkat, hogy hogyan válasszunk olyan jelszót, ami tényleg véd is, itt olvashatja!)
Magyarországon, csakúgy, mint a világ többi részén, a felhasználók a rosszindulatú programok és fenyegetések folyamatosan emelkedő hullámával szembesülnek. 2014 első három hónapjában pontosan a felhasználók negyedét (25,0 százaléka) érintették olyan helyi fenyegetések, amelyek offline eszközökkel – USB meghajtókkal, CD-kkel, DVD-kkel stb. – terjednek. Ebben a tekintetben Magyarország a 154. helyet foglalja el a világban.
Az év első három hónapjában történt rengeteg incidens történt a virtuális pénzek, mint a Bitcoin kapcsán is. Ezek közül a leginkább hírértékű az egyik legnagyobb Bitcoin tőzsde, az MtGox meghekkelése, valamint az MtGox vezérigazgatója, Mark Karpeles személyes blogjának és Reddit fiókjának feltörése, majd ezek segítségével az MtGox2014Leak.zip nevű fájl posztolása volt. Az utóbbiról kiderült, hogy egy rosszindulatú program, amely képes Bitcoin pénztárca fájlok felkutatására és ellopására.
„Az új incidensek mellett olyan kampányok folytatódását is tapasztalhattuk, amelyek már látszólag véget értek. Például miután a kiberbűnözők leállították az Icefog összes parancs szerverét, felfedeztük a fenyegetés Java változatát. Míg azonban a korábbi támadás főként dél-koreai és japán szervezeteket célzott, addig az új verzió az azonosított IP-címek alapján kizárólag amerikai szervezetek iránt érdeklődött,” mondta Alexander Gostev, a Kaspersky Lab globális kutató és elemző csapatának vezető biztonsági szakértője.