Kiberbűnözés cikkek
Az okos autókban lesz a nagy profit
Az elkövetkező években az IT-biztonsággal foglalkozó vállalatoknak és az autógyártóknak is egyre intenzívebben kell majd foglalkozniuk a gépjárművek informatikai rendszereinek biztonságával, az ilyen irányú szolgáltatások piaca akár néhány éven belül dollár milliárdokkal lesz mérhető – vallják a Hunguard Kft. szakértői.
Drága mulatság lehet bedőlni az álcának
Itt a farsang, amikor – ha mi magunk esetleg nem is öltünk maskarát – rengeteg ötletes jelmezről látunk-hallunk a környezetünkben. Ilyenkor elfogadott, ha valaki álarc mögé bújik, de a digitális világban ebben az időszakban is résen kell lenni, hogy kiszúrhassuk, ha valaki álruhában tevékenykedik a hálózaton belül.
Egyre nagyobb veszélyben az Apple termékek
Az Apple eszközök terjedésével a vállalat operációs rendszerei (OS X, iOS) is egyre népszerűnnek a kiberbűnözők körében, így az elmúlt két évben számos kártevő jelent meg ezen a platformon. A más rendszerekhez képest egyelőre alacsony számú fenyegetés ellenére a Symantec fokozott óvatosságot javasol az Apple rendszereit használóknak.
Ideális célpontok: építőipar, ingatlan és szállítmányozás
Már az árnyoldalait is látják a digitalizálódó világnak az Európai Unió nagyvállalatai. A cégek többsége leginkább értékes üzleti adatait félti, egyre többen állítanak fel saját belső szabályokat, hogy védekezzenek.
Áramszünetet okozhattak a hackerek
Amerikai szakértők delegációja utazott Ukrajnába, hogy kinyomozza a 289 várost érintő áramszünet okait. A nemzetbiztonságért felelős tárca Washingtonban megerősítette, hogy komputervírus okozta az áramkimaradást. Az ukrán titkosszolgálat már a kezdetektől orosz kibertámadásnak tekintette az incidenst.
Robbanás, tűz, hackerek – ettől félnek a cégek
A kiélezett piaci versenykörnyezet és a kibertámadások most először szerepelnek az idénre prognosztizált három vezető üzleti kockázati tényező között - legalábbis európai szinten. A magyar cégek még mindig a tűztől és robbanástól félnek leginkább. Az európai vállalatokat aggasztja az egyre kifinomultabb számítógépes bűnözés, ugyanakkor hajlamosak alulbecsülni, mekkora jelentőséggel bír a számítástechnikai rendszerek meghibásodása a költséges üzemkiesések kialakulásában – derül ki az Allianz felméréséből.
A Star Wars filmnek jó, de jelszónak nem az igazi
Még mindig nem tudunk jelszavakat adni: a SplashData legfrissebb összesítése szerint most is ugyanazokat a könnyen megfejthető jelszavakat használja a legtöbb felhasználó. Újdonság viszont, hogy a gyakran használt szavak közé feljött a Star Wars – ami filmek jó, de jelszónak pocsék.
Harminc éves az első számítógépes kártevő
A számítógépes vírusok történelmében a jelképes nulla kilométerkövet a PC MS-DOS (MicroSoft Disk Operating System) rendszerű gépeket támadó pakisztáni eredetű Brain képviseli, megjelenését az 1986. január 19. dátumhoz kötik. A 80-as évek végén, de még a 90-es évek elején is elenyészően csekély, pár ezres nagyságrendű volt azon kártevők száma, amelyek számát ma már hozzávetőlegesen 350 millióra becsülnek a vírusvédelmi szakemberek. Az ESET biztonságtechnológiai cég a születésnap alkalmából összefoglalta az elmúlt időszak változásait.
Nehéz év vár az androidos telefonok tulajdonosaira
Elavult verziók, biztonsági rések, az interneten terjedő és előre telepített kártevők – a G Data előrejelzése szerint ezek várnak az androidos telefonokra ebben az évben. Lassan érkeznek a biztonsági frissítések, a nem tiszta forrásból származó készülékek többségén pedig kártevők bújnak meg.
Okostévé karácsonyra? Erre vigyázzunk
Az ünnepek közeledtével és a boltok év végi akcióinak köszönhetően egyre több okostévé kerül a háztartásokba. Ezek a készülékek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy az interneten böngésszenek, streamelt tartalmakat nézzenek, illetve alkalmazásokat töltsenek le és telepítsenek a készülékekre. Az eszközök ugyanakkor lehetőséget nyújtanak a kiberbűnözők számára is, hogy többféle módon támadják a felhasználókat. A Symantec szakemberei tanácsot adnak a hatékony védekezéshez.
Így nem lesz keserű lecke a karácsony
A zsaroló kártevők terjesztésére rendszerint az emberek megtévesztésének segítségével kerül sor. Az embereknek hajlamuk van arra, hogy segítsenek egymásnak, és motiváltak arra is, hogy elkerüljék a problémákat. A bűnözők pedig kihasználják ezeket a tulajdonságokat.
Tizenhárom IT-trend amire figyelni kell jövőre
Aktívabb bűnözők, terjeszkedő okosvárosok, hálózatba kapcsolat ipari termelés, viselhető okoseszközök – a Symantec és a Norton szakembereinek segítségével összegyűjtöttük mire kell figyelnünk és mire kell vigyáznunk az infokommunikáció területén a jövő évben.
A karácsonyi vásárlókra vadásznak az internetes csalók
A karácsony nemcsak a bevásárlóközpontokban, de a webáruházakban is kiemelt időszak: a forgalom 20-30%-át november és december hónapokban realizálja az e-kereskedelem. A szokottnál több vásárló - ahogyan az áruházakban a zsebtolvajoknak - a webes boltokban a virtuális tolvajoknak kedvez. Azok a webshopok, amelyek nem védik SSL tanúsítvánnyal az ügyfél és az oldal közötti kommunikációt, lényegesen nagyobb veszélynek teszik ki a vásárlóikat, mint az SSL-lel védett webboltok.
Így vásároljunk biztonságban a neten
Habár a kiberbűnözők előszeretettel választanak célpontként cégeket, a magánfelhasználók információi sincsenek biztonságban, különösen a bankkártyaadatok képviselnek nagy értéket. Tanácsokat adunk, hogy vásároljunk biztonságosan az interneten keresztül, hogy ne kerüljünk a csalók hálójába!
A biztonság jó, de még jobb, ha olcsó
A magyarországi vállalatok IT-biztonság tudatosságának még van hová fejlődnie, egy friss felmérés szerint a hazai cégek a nemzetközi átlagnál és a kívánatosnál jóval kevesebbet költenek IT-védelemre - derült ki az Information Systems Audit and Control Association magyar szervezete által megrendelt felmérésből.
Sufnitunninggal védekeznek a kkv-k
A mikro- és kisvállalkozások több mint fele használja rendszeresen az internetet munkája során, ám túlnyomó részük a mai napig nem vesz igénybe külső segítséget, például fizetős vírusirtót, tűzfalat vagy spamszűrést. Pedig a rosszindulatú behatolók célkeresztjében egyre inkább a kisebb vállalkozások állnak: hiányos biztonsági rendszereiken átjutva könnyen megszerezhetővé válhatnak e cégek nagy megrendelőinek érzékeny adatai is. A külső IT biztonsági tanácsadók díjai e vállalatkör számára gyakran megfizethetetlenek, ezért számukra a portál alapon működő, auditot, konzultációt és oktatást is szolgáltató IT biztonsági portál lehet a megoldás.
Amikor a zsarolók kopogtatnak…
Mitől rázta ki hétvégén a hideg? Pókoktól, zombiktól, kísértetektől, horrorfilmektől vagy inkább valami hátborzongató dologtól a virtuális térben? Sok online felhasználó valószínűleg az utóbbit választja, főleg miután megtapasztalták, hogy milyen egy igazi zsarolóprogram. Az ESET biztonságtechnológiai vállalat szakértői összeszedték a legijesztőbb online rémtörténeteket.
Szinte elkerülhetetlen, hogy megtámadjanak minket
Öt rosszindulatú számítógépes támadásból négy komoly problémát okoz a felhasználóknak – közölte a Kaspersky Lab kiberbiztonsági vállalat. Leggyakrabban a felhasználók a számítógép teljesítményének lassulását észlelték, 30 százalékuk tapasztalt zavaró reklámokat, és a megkérdezettek 20 százaléka talált kéretlen programokat készülékén.
A banknak se adjuk meg a PIN-kódot!
A számlavezető hitelintézetek soha nem kérik el ügyfeleiktől az elektronikus banki ügyintézéshez szükséges egyedi azonosítókat (pl. a PIN-kódot) telefonon, SMS-üzenetben vagy e-mailben. Az ilyen megkeresések mögött mindig csalók állnak – figyelmeztet a Magyar Nemzeti Bank.
Ha már meglopnak, legalább vegyük észre
Egyre több és kifinomultabb támadás éri a vállalati rendszereket, és gyakran már nem is csak az a kérdés, hogy hozzáférhetnek-e adatainkhoz illetéktelenek, hanem hogy értesülünk-e erről. Ahhoz, hogy erre a kihívásra megfelelő választ adhassunk, mélységében kell ismerni a lehetséges támadási módokat és a veszélyeztetett rendszereket is az S&T álláspontja szerint.
Kilakoltatja a feltört oldalakat a Google
A Google új algoritmusváltoztatások sorozatát indította útjára, azért, hogy megbirkózzon a találati listát elárasztó feltört spam tartalmakkal szemben. A bejelentés szerint a hatások igen komolyak lehetnek, a változtatások a keresések 5 százalékát is érinthetik.
Mindig figyeljük a hátsó ajtót!
A szoftverekben és informatikai eszközökben nagy általánosságban elrejtett „hátsó ajtók” (backdoor) ellen csak rendszerszinten lehet felvenni a küzdelmet. A veszélyt kikerülni nem lehet, csak védekezni ellenük.
Az alkalmazott és a telefonja a legnagyobb veszély
Ma Magyarországon a biztonsági megoldások számítanak a második leggyorsabban növekedő szoftverszegmensnek. Ezen belül is a biztonság- és sérülékenységkezelés, valamint a személyazonosság- és hozzáférés-kezelés számít kiemelkedő területnek.
A dolgozónak is tennie kell a biztonságért
Számos olyan alkalmazott dolgozik a különféle szervezeteknél és vállalatoknál, aki a számítógépet csak a legalapvetőbb feladatokra tudja használni. Ez sokszor komoly problémává válhat, mivel a kiberbűnözők egyre inkább az ilyen alkalmazottak tudatlanságát vagy hiszékenységét használják ki.
Célkeresztben a nagyvállalatok
Egy átlagos DDoS támadás által okozott kár nagyjából eléri a félmillió dollárt, és ezeknek a támadásoknak a jellemző időtartama 6 és 24 óra közötti, miközben az óránkénti költsége a megtámadott cégek esetében eléri a 40.000 dollárt.
Az eltérített Dolgok Internete
Kényelmes dolog, ha okos eszközeink az internetre csatlakozva gyűjtik az adatokat és kommunikálnak egymással, ugyanakkor komoly veszélyeket is rejt ez a technológia – figyelmeztetnek a NetIQ szakértői.
5 hasznos tipp jelszóváltás előtt
Ha 6 karakterből álló jelszót használ, bármelyik online fiókjánál (közösségi oldalakon, webmail belépéskor, webshopokban, online bankoláskor), érdemes sűrűn változtatnia a belépési kódját. Miért? Mert bonyolultságtól függően akár egy szempillantás vagy egy kézilabda meccs félideje is elég lehet ahhoz, hogy illetéktelenek feltörjék egy átlagos asztali PC-vel. Az Invitel szakértői tippjeit érdemes megfogadni.
Kém rejtőzött az esküvői meghívóban
Egy orosz weboldal olyan trójait terjesztett, amivel például ukrán tisztviselők és újságírók után is kémkedtek. A jól megtervezett akcióban célzott spameket küldtek ki a támadók, csábítottak pilótajátékra, de esküvői meghívót is szerkesztettek.
Bűnözők nyúlták le az adóvisszatérítést
Adóbevallásokat, TB-számokat és más személyes adatokat szereztek meg amerikai állampolgároktól az adathalászok. Hogy mit tettek vele? Adót igényeltek vissza. Sokat.
Öt fontos lépés, hogy biztonságos legyen a Windows 10
A július 29-én jelentős újdonságokkal megjelent Windows 10 telepítése során érdemes néhány biztonsági lépést megtenni vagy átgondolni – figyelmeztet az ESET.
A kicsikre vadásznak az internet rosszfiúi
Az adatbiztonság az egyik legtöbbet emlegetett téma az IT iparban, a problémát a nagyvállalatok is egyre szigorúbban veszik. A kisebb vállalkozások viszont a limitált költségvetés miatt folyamatos veszélyben vannak a kibertámadásokkal szemben.
Olyan a céges pajzs, mint a szita
Átlagosan 20-30 feltárt biztonsági probléma jut ma Magyarországon a vállalati informatikai rendszerekre, de akadnak cégek ahol ezek száma a 100-at is megközelítette – derül ki a Hunguard Kft. belső felméréséből.
Nepál is felkerült a csalók térképére
A nepáli földrengést is kihasználták a bűnözők, és számos átverési próbálkozást regisztráltak: kártevős oldalak, kémprogramos linkek szerepelnek szenzációs felvételeket ígérő álhírekben, az állítólagos jótékonysági gyűjtés kapcsán terjesztett kéretlen üzenetekben – derül ki az ESET havi vírus toplistájából.
A legjobb védekezés nem a támadás?
Napjainkban már nem elég a peremvédelem kialakítása, hasonló figyelmet kell fordítani az infrastruktúrán belül zajló folyamatokra –derül ki a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet 2015 Cyberthreat Defense Report kutatásából.
Egyre többen hajtanak a pénzünkre
Rekordot döntöttek a banki trójaik: a G Data BankGuard által visszavert támadások száma az előző évben 44,5 százalékkal emelkedett. A célpontok 70 százaléka az Egyesült Államokból, Kanadából és Nagy-Britanniából került ki.
A magyarok harmada sosem internetezik
A lakosság egyharmada sosem internetezik, és csak a magyarok fele használja a világhálót napi rendszerességgel. Az Eurobarométer felmérése szerint nem csak a lehetőségeket, hanem a veszélyeket is látjuk az online világban.
Még mindig nem figyelnek eléggé a biztonságra a cégek
Minden második IT-szakember szembesült már munkája során sikeres hackertámadással. A magyar informatikusok többsége szerint a cégek nem biztosítanak elegendő erőforrást ahhoz, hogy a vállalati információk biztonságban legyenek. A tapasztalatok alapján a pénzügyi szektort éri a legtöbb támadás.
Az ellenség már a házban van
Ma már nem az a kérdés, hogy ér-e egy céget kibertámadás, hanem az, hogy mikor. Egy nemrég megjelent tanulmány szerint tavaly a vállalatok 71 százalékánál észleltek valamilyen behatolást. Ez arra utal, hogy lassan minden vállalat potenciális célponttá válik.
Google hirdetésen keresztül is próbálkoznak a bűnözők
A Google hirdetési rendszerét, a Google AdSense szolgáltatást használták a Nuclear készítői arra, hogy több millió internetezőt fertőzzenek meg az Adobe Flash Player egy ismert sérülékenységén keresztül.
Nemcsak a felhasználók, a bűnözők is szeretik az Androidot
A G Data vírusstatisztikája szerint az új androidos kártevők száma 6,1 százalékkal emelkedett a tavalyi évhez képest. A kínai áruházakból letölthető alkalmazások egynegyede lehet fertőzött, emellett a német cég szakértői előre telepített trójait találtak a Xiaomi nem hivatalos forrásból származó telefonjain is.
Kiberháború - a hacktivisták kora
Vállalatot még nem leckéztettek meg olyan hathatósan a transzparencia fegyverével, mint a Sonyt tavaly decemberben, amikor behatoltak a komputereibe. Elérkezett a korszak, amikor a cégek projektjei és a cégvezetők politikailag érzéketlen beszólásai kivívják az aktivista hackerek, a „hacktivisták” haragját. A nagyok játszmáiba a kisvállalatok is belekeverednek, önhibájukon kívül.
Reklámtúltengést okozó program a legelterjedtebb károkozó
Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit.
Email a banktól? Nem árt gyanakodni
Negyedik éve azok a leginkább széles körben elterjedt, e-mailben továbbított kéretlen programok, amelyek a felhasználók belépési információinak, jelszavainak, és más fontos adatainak megszerzésére irányulnak.
Már a jelszó is a múlté?
A jelszavas azonosítás egyre inkább elavultnak számít, mivel ezeket az adatokat egyre könnyebben törik fel vagy lopják el rosszindulatú személyek – amint azt az elmúlt idők incidensei is bizonyítják. A vállalatoknak tehát új azonosítási megoldások után kell nézniük az ügyfeleik és alkalmazottaik esetében egyaránt.
Vészbook: így vernek át minket a közösségi oldalakon
Míg régen a torrent és felnőtt oldalakat tették leginkább felelőssé az internetes csalások, átverések és vírusok terjedéséért, manapság ezek jelentős része már kifejezetten a Facebook felületére specializálódott, így érve el a lehető legnagyobb tömeget.
Átverés lehet az andoridos vírusirtó
Az elmúlt napokban magyar felhasználók is kaptak ismeretlen számokról küldött sms üzeneteket, melyek androidos vírusirtó szoftverek vásárlására próbálják őket rábeszélni. Szakemberek arra figyelmeztetnek: ne dőljünk be, a valódi gyártók soha nem küldenek kéretlen reklámokat.
Öt jó tanács, hogy ne lopják el az ügyféladatokat
Számítógépes kalózok törtek be a napokban az egyik legnagyobb amerikai társadalombiztosító informatikai rendszerébe, és jelentős mennyiségű ügyféladathoz fértek hozzá. Ez is és a tavalyi legnagyobb ügyféladat-lopási esetek is azt mutatják, hogy a cégek képtelenek megvédeni személyes adatokat. Pedig a támadások módszerei ismertek, és a védekezés sem reménytelen.
Az oroszok kémkednek a legtöbbet
Az elmúlt hét évben orosz eredetű kémprogramok számos politikai és katonai célpontot, valamint gazdasági társaságot támadtak meg az Egyesült Államokban és európai országokban. A G Data szakértői szerint a legveszélyesebb kártevők ugyanazoktól a fejlesztőktől származnak.