Kém rejtőzött az esküvői meghívóban

Egy orosz weboldal olyan trójait terjesztett, amivel például ukrán tisztviselők és újságírók után is kémkedtek. A jól megtervezett akcióban célzott spameket küldtek ki a támadók, csábítottak pilótajátékra, de esküvői meghívót is szerkesztettek.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A Potao kémprogram a testre szabott kártevők sorába tartozik, mint amilyen például a célzottan Ukrajnában, Grúziában és Fehéroroszországban kémkedő BlackEnergy (más néven Sandworm, Quedagh) is volt. A támadások a célpont alapos és tudatos kiválasztásánál, a támadás elnyújtott időtartama mellett a hosszú "lappangási" időszakban térnek el a hagyományos kibertámadásoktól. Az ilyen célzott akciók a klasszikus definíció szerint olyan folyamatos fenyegetést jelentenek, amelyek nagyon kifinomultak, még naprakész védelemmel is nehezen észlelhetőek, és a már korábban említett hosszú ideig tartó - ez akár években mérhető - aktív támadási folyamatot jelentenek. Az elmúlt években világos látható volt, hogy az ilyen célzott támadások egyre növekvő tendenciát mutatnak, és ezt a 2015-ös évre szóló kártevő jóslatok is határozottan körvonalazták.

Az elemzés alapján úgy tűnik, a Potao kártevő is az orosz Sandworm csoport alkotása lehet. Róluk azt lehet tudni, hogy a kiberkémkedés a specialitásuk, és eddig már számos nulladik napi sebezhetőséget kihasználó támadás mögött gyanítják őket. A 2013. óta működő bűnszervezet nem csak az ukrán konfliktus idején vett részt akciókban, de többek közt a NATO, a lengyel kormányzat, illetve nyugat-európai kormányzati hivatalok ellen is indított már támadást. Repertoárjukban emellett különféle energetikai vállalkozások, francia távközlési cégek, és egyéb amerikai vállalatok elleni célzott kémkedés is szerepel.

A kártevő minden felhasználói aktivitást képes volt kikémlelni, így a helyi gép beállításai (proxy, telepített szoftverek, nemrég megnyitott fájlok, stb.) mellett gyűjtötte a böngészési előzményeket, egy fájlkiterjesztési lista alapján a szöveges dokumentumokat is ellopta, a háttérben egy billentyűzet-naplózó figyelte a leütéseket, de a vágólap tartalmát, és a Skype beszélgetéseket is fürkészte. A fejlett kártevő a támadók távoli irányító szerverével (C&C) 2048 bites titkosított kommunikációt folytatott, hogy ezzel is nehezítse a leleplezést.

Öt fontos lépés, hogy biztonságos legyen a Windows 10
A július 29-én jelentős újdonságokkal megjelent Windows 10 telepítése során érdemes néhány biztonsági lépést megtenni vagy átgondolni.
A trójai terjesztésénél testre szabott célzott spam levelekkel igyekeztek a címzetteket megtéveszteni. Ezekben a levelekben például sebezhetőséget kihasználó Microsoft Word dokumentumot mellékeltek. A kéretlen levelek különféle témájúak voltak, a hivatalosnak látszóak mellett például az emberi hiszékenységre és anyagiasságra is építettek. Így volt olyan kampány, amelyben állítólagos befektetőként 500 ezer orosz rubel (körülbelül 2.2 millió forint) befektetését ajánlották fel a címzetteknek, de a pilótajáték rendszerű MMM nevű cég fizetési elszámolást ígérő fájlmelléklet is szerepelt a becsapások között.

A kártevő esküvői meghívóként is ki volt küldve, 2014-ben pedig Krimi postai szolgáltatásokat ajánlottak benne a címzetteknek. Az ESET 2015 márciusában figyelt fel arra, hogy ukrán kormányzati és katonai szervezetek, valamint a legnagyobb ukrán hírügynökségek irányába indult el tömeges és intenzív támadási hullám. Ezekben már aztán a politikai vonal még intenzívebben jelen volt, így a csalárd mellékletek részleteket ígértek az ukrán hadifoglyokról, a szolgálatból felmentett magas rangú katonai vezetők listáját ajánlották fel, illetve az anti terrorista akciók során lefoglalt eszközökről ígértek információkat az üzenetek mellékletében. De a spam vonalon kívül az Autorun vírus módszerét is alkalmazták, tehát különféle külső USB eszközök segítségével is terjedt, sőt telefonos SMS üzenetben is küldtek ki kártékony link hivatkozásokat.

Kiberháború – a hacktivisták kora
Vállalatot még nem leckéztettek meg olyan hathatósan a transzparencia fegyverével, mint a Sonyt tavaly decemberben, amikor behatoltak a komputereibe. Elérkezett a korszak, amikor a cégek projektjei és a cégvezetők politikailag érzéketlen beszólásai kivívják az aktivista hackerek, a „hacktivisták” haragját. A nagyok játszmáiba a kisvállalatok is belekeverednek, önhibájukon kívül.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo