A számos kényelmi és szórakoztató funkcióval rendelkező okostévék hamar elterjedtek a háztartásokban és a vállalatoknál. Egyes előrejelzések szerint csak Észak-Amerikában és Nyugat-Európában 2016-ra százmillió internetre kapcsolódó TV-készülék lesz. Ez remek lehetőségeket kínál az internetes bűnözőknek is, akik különféle célok érdekében, sokféle módon támadhatják az okostévéket és használhatják fel ezeket a tulajdonos tudta nélkül.
A támadások leggyakoribb okai általában a zsarolás (ransomware), a hirdetések lekattintását szolgáló klikkeléses csalások, a botnetek futtatása, a digitális fizetőeszközök (bitcoin) bányászata, hozzáférés a hálózaton lévő más eszközökhöz, illetve a zsaroláshoz vagy későbbi támadáshoz felhasználható adatok ellopása.
Hogyan védekezhetünk a támadók ellen
Még nem jelentek meg széles körben az okostévéket célzó támadások, de ez nem jelenti azt, hogy a jövőben nem kell számolnunk ilyen akciókkal. Ahogy a Smart TV készülékek terjednek, a bűnözők számára is egyre vonzóbb célpontot jelentenek, a tulajdonosoknak ezért érdemes megfontolni az alábbiakat a kockázatok csökkentésének érdekében:
A vásárlások és a beállítások során olvassuk el az adatvédelmi nyilatkozatot, hogy megértsük, milyen adatokat adunk ki magunkról. Sok vállalat megosztja vagy eladja adatainkat egy külső cégnek, így érdemes alaposan megvizsgálni ezeket a szabályokat és hatásukat a személyes adatainkra.
- Legyünk körültekintőek az ismeretlen forrásból származó és/vagy ellenőrizetlen alkalmazások telepítése során.
- Engedélyezzük a hitelesítést az eszközeinken.
- Változtassuk meg a személyes és a biztonsági beállításokat.
- Blokkoljuk azokat a funkciókat, amelyeket nem használunk (kamera, mikrofon), és ha a készülék kamerával is rendelkezik, akkor fontoljuk meg annak letakarását.
- Blokkoljuk vagy védjük jelszóval az eszköz távoli irányítását.
- Használjunk erős titkosító algoritmusokat (WPA2) a Wi-Fi hálózat beállításához.
- Használjunk vezetékes kapcsolatokat a vezeték nélküli helyett.
- Otthon külön hálózatra állítsuk be a készülékünket (pl. vendég hozzáférés), amelynek segítségével csökkenthetjük a fertőzött eszközök esetleges hatásait a többi mobileszközünkre.
- Legyünk óvatosak használt készülék vásárlásakor, ellenőrizzük, hogy az eszköz nincs-e megfertőzve már valamilyen kártevővel.
- Nézzünk utána a gyártó vagy alkalmazásfejlesztő biztonsági előírásainak és a frissítések gyakoriságának.
- A megjelenés után azonnal telepítsük a frissítéseket, lehetőleg állítsunk be automatikus frissítést.