Új üzleti modell: „bűncselekmény, mint szolgáltatás”

Kialakulóban van egy szolgáltatás-alapú bűnözői iparág, amelyben a virtuális feketegazdaság szakértői kimondottan más bűnözők számára fejlesztenek termékeket és szolgáltatásokat. A „bűncselekmény mint szolgáltatás” üzleti modell innovatív, kifinomult megoldások létrejöttét segíti elő, és szolgáltatások olyan széles skálájához biztosít hozzáférést, amelyek segítségével szinte bármely kiberbűncselekmény-típus megvalósítható.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A napokban napvilágra kerülő iOCTA (Interneten Keresztüli Szervezett Bűnözés Általi Fenyegetettség Értékelése) jelentés hangsúlyozza, hogy a kiberbűnözés belépési küszöbe egyre alacsonyabbá válik: a szükséges műszaki szakértelemmel nem rendelkezők – például a hagyományos szervezett bűnözői csoportok is – kiberbűnözésbe kezdhetnek, egyszerűen úgy, hogy megvásárolják az ehhez szükséges szakértelmet és eszközöket.

(A vállalatok egyharmada még mindig nincs felkészülve egy támadásra.)

A kiberbűnözők legális szolgáltatásokat és eszközöket (anonimizációt, titkosítást, virtuális pénznemeket) is felhasználnak illegális célokra. A jelentés kiemeli, hogy a bűnözők az úgynevezett „darkneteket” (sötét hálózatokat) használják különféle törvénysértő célokra, például a kábítószerek, fegyverek, lopott áruk, lopott személyi és bankkártya-adatok, hamisított személyazonossági iratok és gyermekpornográfia kereskedelmére. Ez a „rejtett internet” a kiberbűnözés evolúciójának legfőbb motorjává vált, amely a rendészeti szervek számára rendkívül összetett kihívást jelent.

Harold Teadsale, a Quadron Rendszer Kft. ügyvezető igazgatója szerint ahogy az elmúlt években kialakult a felhő alapú szolgáltatások világa, ahonnan szoftvereket, infrastruktúrát, platformokat lehet szolgáltatásként igénybe venni, nem csoda, hogy megjelent a "kibertámadás, mint szolgáltatás" is. Szervezett online bűnözőket lehet felbérelni az internetes feketegazdaságban arra, hogy adatokat lopjanak, személyeket kövessenek, lehallgassanak, megfigyeljenek.

A 2014-es iOCTA ajánlásokat is megfogalmaz a rendvédelmi szervek számára, amelyek segítségével sikeresen, változatos és rugalmas módszereket alkalmazva léphetnek fel a folyamatosan fejlődő, transznacionális jellegű kiberbűnözés ellen. A listán szerepel az ismeretterjesztés, a kapacitások bővítése, a módszerek és eljárások szabványosítása, a nemzetközi és határon átívelő együttműködés, a releváns információk és hírszerzési eredmények cseréje, a célra alkalmas, harmonizált jogszabályok kidolgozása, továbbá az interneten elérhető illegális online szolgáltatások bűnözői infrastruktúrájának lebontása és működésképtelenné tétele.

Harold Teasdale hozzátette az iOCTA jelentéséből az is kiderül, hogy a bűnözők többnyire az EU jogi fennhatóságán kívül eső területeken tevékenykednek, amely szükségessé teszi, hogy a kontinensek nemzetállamai összehangoltan kezeljék ezt az egyre bonyolultabb és kiterjedtebb bűnözési formát.

Hét tipp, hogy ne szivárogjanak ki adataink a felhőből
Egyáltalán nem újdonság, hogy személyes vagy érzékeny üzleti adatok szivárognak ki a nyilvános felhőtárhelyekből. Azonban vannak módszerek arra, hogy megakadályozzuk, hogy minden titkunk napvilágra kerüljön.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo