Így védekezzünk a kibertámadások ellen

A kiberbűnözők körében egyre népszerűbbek a kezdő infrastruktúrával dolgozó vállalkozások. A célpontok elsősorban az ügyféladatok.

A sikeres vállalkozói lét elengedhetetlen része, hogy bármikor, bárhonnan elérhetők legyünk, hozzáférjünk adatainkhoz. Az észak-amerikai NSBA 2013-as Small Business Technology című felmérése azt állítja: miközben a laptopok, tabletek és az okostelefonok használata az egekbe szökött, a kisvállalkozások 60 százaléka lehetővé tette a munkavállalói számára a távmunkát. A mobil eszközök terjedése és az otthoni munka népszerűsége hozzájárul ahhoz, hogy a bizalmas információk könnyen kikerülhetnek a vállalati infrastruktúrából. Ez sokszor az adatok elvesztéséhez és rossz kezekbe kerüléséhez vezet.

Kép:Pixabay

Óvatosan a vállalati mobileszközökkel!

Győződjön meg arról, hogy az összes vállalati mobil eszközre telepítettek-e biztonságvédelmi szoftvert, amely véd a támadásoktól, lopás esetén pedig távolról is képes törölni a vállalati információkat.

Amit a biztonságiak sem látnak
Egyre nagyobb kihívást jelent a szakmai köznyelvben „Shadow IT”-ként aposztrofált jelenség, ami azt jelenti, hogy a vállalatoknál olyan informatikai megoldások kapnak kiemelt szerepet a napi feladatok során, amelyek használatához nincs hivatalos engedély és az informatikai részlegnek sincs tudomása a programok futtatásáról. Ez komoly rizikófaktor, s a kezelése túlmutat az informatikai vezetők felelősségén. Az ügyvezetőknek és a pénzügyi vezetőknek folyamatosan mérlegelniük kell, hogy milyen megtérülési rátája van a „vállalaton belülre” engedett informatikai megoldásoknak, illetve mekkora kockázatot jelent a vállalati kontroll hiánya.
Készítsük fel a munkavállalókat a közösségi jelenlét veszélyeire!

Az NSBA felmérése szerint három évvel ezelőtt a felmérésben részt vevő vállalatok 53 százaléka nem volt jelen egy közösségimédia-felületen sem, mára már csupán a megkérdezettek 27 százaléka nyilatkozott így. A közösségi jelenlétnek rengeteg a pozitív hozama, de veszélyes is lehet. Különösen mivel az adathalászok aranybányája, és hatalmas felületet kínál a kibertámadóknak, ideértve a célzott adathalász-támadásokat, valamint a rosszindulatú hivatkozásokat. Figyelmeztessük dolgozóinkat az ilyen felületről érkező támadásokra, és legyünk biztosak benne, hogy tisztában vannak a trendekkel! Annak érdekében, hogy az alkalmazottak elkerüljék a rosszindulatú weboldalakat és tartalmakat, érdemes egy jól használható biztonsági szoftvert telepíteni az összes vállalati eszközre, amely figyeli a hyperlinkek és weboldalak jogosultságát, és figyelmezteti a felhasználót egy esetleges támadás esetén.

A rosszindulatú támadások során a vállalatok
  • 36%-át érte anyagi veszteség. Az áldozatok mindössze
  • 39%-a tudta visszaszerezni elvesztett adatait,
  • 61%-uk soha nem látta viszont az információit
Legyen szigorú IT védelem

Az NSBA felmérése szerint a kisvállalkozások tulajdonosainak 40 százaléka saját maga kezeli vállalata informatikai hálózatát. Ezzel addig nincs semmi probléma, amíg a feladatok mennyisége kezelhető, nem vesz el sok időt az ügyfelektől. Érdemes keresni egy olyan biztonsági megoldást, amelyet bonyolult telepítési és karbantartási folyamatok nélkül lehet installálni. De még jobb, ha egy szakembert keresünk, aki mindig szemmel tartja a cég informatikai hálózatát.

A sikeres kiberbűnözés következtében a vállalatok
  • 17%-a fizetett harmadik félnek a sérült eszköz javításáért,
  • 10%-a fizetett azért, mert elvesztette az adatait,
  • 9%-ának alkatrészt kellett cserélnie,
  • 5%-uknak új készüléket kellett vásárolnia.
(Forrás: Kaspersky Lab és a B2B International felmérése, 2013)

Titkosítsuk az adatokat

Minden esetben a legjobb, ha titkosítjuk az érzékeny adatokat. A folyamat egyáltalán nem bonyolult, még a kisebb vállalatok számára sem. A titkosítással minden fontos üzleti tartalmat megvédhetünk, és biztonságban tudhatjuk vállalkozásunk és ügyfeleink pénzügyi és egyéb személyes adatait is.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo