Nyolc jó tanács, amivel elkerülhető az adatlopás

Adataink éppoly értékesek, mint vagyontárgyaink. De míg vagyontárgyainkat elzárjuk, őrizzük, addig az adatainkat könnyedén, bármikor kiadjuk, vagy éppen csak nem kezeljük megfelelő óvatossággal.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amikor visszaélnek adatainkkal, ellopják azokat, nemcsak anyagi kárt okoznak, hanem a magánszféránkba is behatolnak. Ennek egyik talán kevésbé kártékony, ámde zavaró formája a postaládánkba bedobott, név szerint nekünk szóló, kéretlen levél, de ez – adataink birtokában – egészen a pénzügyi visszaélésig is elmehet.

A Fellowes közelmúltban végzett reprezentatív kutatása szerint a megkérdezett magánszemélyek 40 százalékának volt már adatlopással kapcsolatos rossz élménye. Az emberek többsége fél attól, hogy adataik illetéktelen kezekbe kerülnek, de csak akkor tesznek lépéseket és válnak elővigyázatosabbá, ha már megtörtént a baj.

Néhány praktikus tanács arra, hogyan kerülhetjük el ezeket a helyzeteket és hogyan csökkentsük az adatlopás veszélyét:

Tartsa személyes adatait, hitelkártyáit, kódszavait és pin kódjait biztonságos helyen (lehetőleg egy zárható fiókban vagy széfben), és ne ossza meg ezeket az információkat olyan emberekkel, vagy társaságokkal, akiket nem ismer, vagy nem bízik bennük!

Soha ne dobja ki számláit, blokkjait, hitel- és bankkártya-szelvényeit, banki kivonatait, de még csak a reklámleveleit sem megsemmisítés nélkül. Ha lehetséges, használjon konfetti-vágású iratmegsemmisítő gépet a nagyobb biztonsághoz!

Erre ügyeljenek a cégek, hogy biztonságban legyenek!
Egyre jobban terjednek célzott, személyre szabott támadások. Egy védelmi rendszer annyira erős csupán, mint a leggyengébb pontja – állítják a biztonsági szakértők. Hogyan tudunk mégis felkészülni egy kibertámadásra?
Mindig vigyázzon a postájára, különösen, ha olyan épületben lakik, ahol mások is könnyedén hozzáférhetnek ahhoz. Ha elköltözik, legalább egy évig irányítsa át leveleit régi címéről az újra!

Átvételkor azonnal ellenőrizzen minden kivonatot és pénzügyi kimutatást, és haladéktalanul jelezze, ha eltérést tapasztal!

Rendszeresen ellenőrizze hiteljelentése másolatát!

Legyen óvatos, hogy milyen információkat tesz közzé az interneten és kik számára teszi azt láthatóvá. Gondolja végig, mielőtt telefonszámokat, otthonáról készült fotókat, munkahelyet, iskolát, saját címet, születési dátumot vagy teljes nevet tenne közzé!

Győződjön meg róla, hogy számítógépe védett az online adatlopással szemben!

Hitelkártyájával történt visszaélés esetén azonnal értesítse az esetről bankját, majd tegyen feljelentést a rendőrségen!

A GOOGLE IS A BIZTONSÁGOT SZERETI
Az SSL tanúsítvány már nem csak a hitelesítésben és az interneten utazó adatok titkosításában segíti a tartalomszolgáltatókat, de a  a látogatottság és az ismertség növeléséhez is hozzájárul.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo