Időjárás cikkek
Enyhe telet jósolnak a klímakutatók
Enyhe telet, és átlagos csapadékmennyiséget jósolnak a nemzetközi meteorológiai intézetek az idei télre, egyedül a japánok számítanak zord télre a Kárpát-medencében.
Itt a mediterrán klíma és további hőség jön
Az idei volt az elmúlt száz év tizedik legforróbb nyara és csapadék is jóval kevesebb esett a kelleténél. Lassan valósággá válik a klímakutatók jóslata: mediterrán lesz Magyarország klímája. Egyenlőtlenebbé válik a csapadékeloszlás, több és forróbb hőhullám lesz nyáron.
Nem bírták a méhek a munkát
A hirtelen felmelegedés utáni gyors lefolyású virágzás és a kevés méh miatt nem lehet az idén kiemelt gyümölcstermésre számítani. Az ok prózai: a megfogyatkozott méhcsaládok egyszerűen nem győzték a sok munkát, a fák beporzását.
A márciusi rossz idő jó eredményt hozott áprilisban
Az áprilisi ingatlanpiaci forgalmi adat kissé szembemegy a szezonalitással, ugyanis ez a hónap többnyire átmeneti hullámvölgyet szokott jelenteni. Az adásvételi növekedés egyik oka a márciusi időjárásban is keresendő, ugyanis abból a hónapból több tranzakció emiatt csúszott át áprilisra.
A mezőgazdaság lehetne az ország húzóereje
Habár a világon egyre nő az élelmiszer-fogyasztás és ezzel párhuzamosan az élelmiszerek fogyasztói árai is, a hazai vállalkozások mégis komoly versenyképességi és finanszírozási gondokkal küzdenek.
Az információhiány okozta a legtöbb veszteséget a hófúvásban
Hiába vannak a legmodernebb kommunikációs eszközökkel felszerelve a magyar fuvarozók járművei, a márciusi hóviharokban a legnagyobb gondot az információk hiánya okozta a kamionosoknak.
Statisztika: mennyire rosszak az időjósok előrejelzései?
A Föld atmoszférájában lévő molekulák mennyisége igen nagy számot jelent: 1 és mellé 44 darab nullát. Minden egyes részecske mozgása befolyással van az időjárásra. Mivel az nem-lineáris rendszer, ráadásul dinamikus is, vagyis jelenlegi viselkedése befolyásolja a jövőbeli viselkedését, következő állapotainak megjóslása nem éppen egyszerű. Ez persze közhely. De vajon hogyan veszik fel a harcot e bizonytalansági tényező ellen a meteorológusok? Amerikában szuper-komputerrel és szakmai rutinnal.
Milyen télre számíthatunk: megmondják a napfoltok
A napkitörésekre ciklikusság jellemző, 2008-2010 viszonylag gyenge időszak. Nem véletlen, hogy ekkor jöttek a zord telek, melynek következtében a Párizst és Londont összekötő Csalagút is lezárásra került a berendezések fagyása és meghibásodása miatt. Tudósok kimutatták az összefüggést a napfolt-tevékenység és a földi időjárás között.
Könnyítették a szabályozást a gazdálkodóknak
A Magyar Agrárkamara közleménye szerint június 1-től módosult a terményszárítók esetében alkalmazott földgáz rendszerhasználati díjak megállapításáról szóló jogszabály. Az új rendelet értelmében lehetőség van hitelesített helyi hőmérsékletmérő berendezések alkalmazására, emellett bővült a hőmérsékleti adatokat szolgáltató OMSZ-mérőállomások listája is.
Több természeti katasztrófára számíthatunk idén?
A tavalyi évben mindenből kijutott: jöttek a közlekedést megbénító hóviharok, emberáldozatot követelő tornádók, településeket elmosó árvizek, éhínséget okozó aszályok. 2012 sem lesz jobb, vallják elemzők. A légkör emelkedő üvegházgáz-koncentrációja, a melegedő óceánok egyre több nagy horderejű, pusztító természeti jelenséget okoznak.
Jön a hideg, de az energiaellátás biztonságos
Biztonságos az energiaellátás hideg időben is, a termelők és a szolgáltatók felkészültek a rendkívüli időjárásra. Péntektől 30-35 centiméter hó is eshet.
Mesterségesen változtatható az időjárás?
Az elmúlt évtizedben javarészt titkos projektekben tökéletesítették szakemberek azokat a technikákat, amelyekkel lehetséges a beavatkozás a regionális időjárási viszonyokba. De milyen hatással lehetnek az új megoldások az amúgy is labilis klímánkra?
Irén nem volt olyan veszélyes, mint várták
Árvíz és áramszünet keserítette meg hétfőn milliók életét az Egyesült Államok keleti partvidékén, miután a ciklonná "szelídült" Irén hurrikán Kanada felé haladt tovább.
Nem kímélik New York-ot
Rekord mennyiségű, több mint 20 centiméternyi eső zúdult vasárnap New Yorkra, több helyen áramkimaradást okozva a városban és megbénítva a közúti és a vasúti közlekedést.
Ma inkább ne napozzunk délután
Az ország szinte teljes területén nagyon erős, a 7,7-es értéket is elérő UV-B sugárzás várható hétfőn - olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) honlapján.
Hőségriadó van, víztartalékok kitartanak
Az átlagosnál több vizet fogyasztanak a hőségben a fővárosiak, de a fogyasztás nem kiugró, a vízművek ennél nagyobb igényt is el tudna látni problémamentesen; nem kell vízkorlátozásra számítani.
Kánikula: a 2007-es kecskeméti rekordtól még messze vagyunk
Az utóbbi egy évszázadban az 1946-os, az 1950-es és a 2007-es nyáron mérték a legmagasabb hőmérsékletet a magyarországi nagyvárosok megfigyelőállomásain. A rekordot 2007-ben Kecskeméten mérték: 41,7 Celsius fokot.
Most ugyan zuhog az eső, de tavalyi volt a legforróbb nyár
Az éghajlati adatok 19. század végén megkezdődött hivatalos feljegyzése óta a tavalyi bizonyult az eddig mért két legforróbb év egyikének világszerte - derült ki egy friss jelentésből.
Katasztrófa-szimuláció: a vihar mindent letarolt...
Leszakadt tetők, betört ablakok, elárasztott pincék, jégverte autók, tengerré változott kertek. Mindössze ennyi maradt a hirtelen jött hurrikánerejű vihar után, egy vidéki településen, ahol a romba dőlt száz épületből csak hetvenháromra volt biztosítás, de ezek többsége is korszerűtlen, nem teljes körű. A kisvárosi ingatlanok egy része elpusztult a viharban, s minden negyedik károsult földönfutóvá vált, mert a havi néhány ezer forintos biztosításon spórolt - legalábbis abban a viharban, amelyet a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft., valós adatokra és helyzetekre alapozva szimulált. A drámai helyzetet az alkusz cég az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közelmúltban végzett vihar szimulációjának ötletére, annak biztosítási folytatásaként végezte el.
Ismét jön a hideg idő
A jövő héten változékony lesz az idő Magyarországon, úgy tűnik, néhány napra vége az enyhe időnek, hétfőn újabb hidegfront éri el az országot - mondta Török László meteorológus.
Éghajlatváltozás okozta a Római Birodalom vesztét?
Klimatológusok újraszemezgetik a történelem nagy eseményeit: igyekeznek rájönni az ökológiai folyamatok és a társadalmi, politikai, civilizációs történések kapcsolatára. A múlt példáiból talán elleshetjük, milyen óvintézkedéseket kell tennünk a jövőben.
A globális felmelegedés miatt hidegebbek a telek!
A felmelegedést és a hidegrekordokat megdöntő zimankót nem igazán hozzuk összefüggésbe, tudósok mégis állítják: az olvadó sarkköri jégtakaró okozza az időjárási körülmények hagyományos alakulásának, viselkedésének felborulását.
Figyelmeztetnek: újabb vihar közeledik
Narancssárga riasztást adott ki az ország nagy részére az Országos Meteorológiai Szolgálat. A figyelmeztető előrejelzés szerint éjfélig az egész ország területén lehetnek viharok.
Kánikula: csak a hétvégétől várható enyhülés
27 fok feletti középhőmérsékletet várható ma Közép-Magyarországon, a Közép-, és Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Alföldön - jelezte honlapján az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Jóval több áramot fogyasztunk a hőség miatt
A napi áramfelhasználás 6.000 megawatt körül tetőzött hétfőn a légkondicionálók használata miatt, de van elegendő tartalék a villamos energia rendszerben - közölte Tari Gábor, a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. vezérigazgatója. A magas importnak is köszönhetően 2.000 megawatt tartalék áll rendelkezésre.
Fájni fog: a lakástulajdonosok felének kétséges a kártérítés
Az országos szintű felmérések alapján, a májusi és júniusi szélsőséges időjárás során keletkezett károk értéke megközelíti a 80 milliárd forintot. A lakásonkénti átlagos kár nagysága közel 100 ezer forint. A hirtelen lezúduló csapadékmennyiség és az árvizek óriási károkat okoztak az ország minden területén. Olyan településeket is elöntött a víz, amelyekre idáig ez nem volt jellemző, éppen ezért a helybéliek nem voltak szakszerűen felkészülve a védekezésre.
Kánikula után felhőszakadás és jégeső jön
Több helyen is előfordulhat ma heves zivatar, elsősorban az északi és a keleti országrészben - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa hétfőn. Jégeső, felhőszakadás is előfordulhat.
Hőségriadó péntektől!
Második fokozatú hőségriasztást rendel el péntektől Falus Ferenc országos tiszti főorvos, mivel a napi átlaghőmérséklet meghaladja a 25 fokot - közölte az ÁNTSZ csütörtökön.
Hiába reménykedünk: ma sem javult az idő
Kedden is piros riasztás van érvényben éjfélig az ország északi, középső és délnyugati részein a viharok miatt; hétfő estétől kedd reggelig összesen 103 helyre riasztották az országban a katasztrófavédelem munkatársait.
Ezreket kellett már kitelepíteni a vihar miatt
Hétfő délelőttig országszerte 2093 embert kellett kitelepíteni, vagy kimenekíteni lakóhelyéről, a tűzoltók és a katasztrófavédelmisek a vihar által leginkább sújtott északi területekre irányítják a szakembereiket - mondta Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Tavasz? Jön a mínusz 10 fok!
Télies időre kell számítani a következő héten, hétfőre virradóan akár mínusz 10 fok is lehet az ország egyes területein - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nem lesz hó a vancouveri Olimpián?!
Kétmilliárd dollárt költöttek el és hét évig készültek rá, a legfőbb komponens mégis hiányzik: a hó. Hetek óta feszültségben tartja a Kanada nyugati partjainál lévő várost az időjárás: a hőmérséklet ugyanis fagypont felett van. Nincs hótakaró a téli olimpiához. Ami még meglepőbb: a város történetében ez az első alkalom, hogy elolvadt a hó a North Shore Mountains csúcsain az évnek ebben a szakaszában. A klímaváltozás rátenyerelt az emberiség legnépszerűbb sporteseményére is.
Károsabbak a repülőgépek késései, mint a hurrikánok
Meglepő eredményre jutottak az amerikai légközlekedésben, amely megközelítőleg teljes kapacitáson, vagyis teljesítőképessége felső határán működik. Több anyagi kárt okoznak a gazdaság egészének a repülőjáratok fennakadásai és késései, mint a hurrikánok, jelentették be az American Meteorological Society éves közgyűlésén.
Kilométerben is mérhető a klímaváltozás?
Megszokhattuk, hogy a klímaváltozás mértékét és hatását hőmérséklet-emelkedésben adják meg, a tengerszint várható emelkedésében, vagy a fenntartható életmódhoz szükséges befektetések volumenében. De hogy kilométerben is lehet mérni az éghajlatváltozást, az újdonság. Pedig egyszerű a magyarázat: az éghajlati övek elmozdulását írják le e mértékegységgel.