A tavalyinál közel két héttel korábban, már a hétvégén szüretelhető Érden a magyar nemesítésű Rita, a világ legkorábban érő cseresznyefajtája. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szerint az enyhe télnek és a korai tavasznak köszönhető a szokásosnál korábbi cseresznyeérés. A terméskilátások rendkívül jók, sok gyümölcs van a fákon, azonban az elmúlt napok hűvösebb és csapadékosabb időjárása miatt a korai fajták húsa elkezdett repedni. Érden a hétvégére várják a teljes érést, azonban a melegebb időjárásnak és a kevesebb csapadéknak köszönhetően a déli megyékben már a hétvége előtt szedhető lehet a gyümölcs.
A korai tavasz és a kedvező időjárás hatására a szokásosnál két héttel korábban, június végén, július elején már lesz hazai görögdinnye a piacon. Oravecz Tamás a Magyar Dinnyetermelők Országos Szövetségének elnöke szerint az idén tovább nőtt a görögdinnye termesztési kedv, a termelők a tavalyinál tíz százalékkal nagyobb területen ültették el a szántóföldi gyümölcsöt. Mivel két héttel korábban érik a dinnye, így a kereskedőkkel korábban kezdődnek az egyeztetések annak érdekében, hogy az import és a korai érésű hazai termés nagy mennyiségben ne találkozzon a piacon. Az idei évben is lesz dinnye promóció, kóstoltatás és reklám, ami érdemben befolyásolja a hazai dinnye iránti keresletet. Három év alatt az egy főre eső fogyasztás tíz kilogrammról 15 kilogrammra nőtt. (Brüsszel szemét azonban csípi a dinnyekartell, lehet hogy hamarosan vége a szép időknek.)
A témához kapcsolódó jegyzetünket itt olvashatja!
A korai kitavaszodás miatt az idén a parlagfű virágzására és a pollenszóródásra is feltehetően korábban lehet számítani. Hatósági eljárás a parlagfű-mentesítés elmulasztása miatt csak július 1. napjától indítható, de már most érdemes felkészülni a gyommentesítés elvégzésére. A mezőgazdaságilag nem művelt területeken a parlagfű visszaszorítására a rendszeres, alacsony tarlómagassággal elvégzett kaszálást javasoljuk, amire évjárattól függően 2-4 alkalommal kell sort keríteni, lehetőleg közvetlenül a virágbimbó kialakulását megelőzően. A mezőgazdasági területeken a növényvédő szeres és mechanikai gyomirtás megfelelő időben történő elvégzése a legcélravezetőbb, mert később a parlagfű eltávolítása már csak a kultúrnövény károsodásával oldható meg. A gyomirtó szerek többségével szemben a parlagfű 2-4 leveles fejlettségi állapotban a legérzékenyebb.