Gdp cikkek
Szijjártó Péter elárulta, mi pörgetheti fel a magyar gazdaságot
Beruházásokra van szükség ahhoz, hogy év végére létrejöjjön az 5,5 százalékos gazdasági növekedés Magyarországon, a kormány napi szinten azon dolgozik, hogy ezt a célt elérje - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Tihanyban zajló Tranzit című közéleti évadnyitó rendezvényen.
Többet vártak az amerikai gazdaságtól
Vártnál kevésbé emelkedett az amerikai gazdaság teljesítménye a második negyedévben.
Óriásit ugrott a magyar gazdaság
A második negyedévben Magyarország bruttó hazai terméke a nyers adat szerint 17,9 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 17,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - jelentette kedden első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Meglepetés az első negyedévi magyar GDP-adatokban
Felfelé javította az első negyedévi GDP mutatókat kedden kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal.
Átírták a számokat - komoly növekedést várnak a magyar gazdaságtól
Javította az idei évre vonatkozó előrejelzését az OECD.
Varga Mihály hatalmas gazdasági növekedésre számít
A pénzügyminiszter szerint 12-14 százalékkal nőhet a gazdaság a második negyedévben.
Meglepetés lett az első negyedéves magyar GDP-adat
Az előző negyedévhez viszonyítva 1,9 százalékkal nőtt, az egy évvel korábbihoz mérve a nyers adat szerint 2,3 százalékkal, a naptárhatástól megtisztítva 2,0 százalékkal csökkent Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) az idei első negyedévben - közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Érkezik egy fontos adat Magyarországról – mire várhatunk a héten?
Az egyetlen statisztikai jelentés a bruttó hazai termék első negyedévének első becslése lesz a jövő héten; a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden publikálja az adatot.
Átírták a számot: ekkora GDP-növekedéssel számol a német kormány
Javítottak az idei prognózison.
Elhúzódó kockázatok - mi lesz idén a magyar gazdasággal?
A múlt év végi előrejelzéséhez képest 0,6 százalékponttal, 4,3 százalékra emelte a gazdaság idei növekedésére vonatkozó prognózisát márciusi elemzésében a GKI.
Többet várnak a világ gazdaságától, mint korábban
Az OECD derűlátóbban ítéli meg a globális gazdaság idei helyzetét előző, decemberi előrejelzéséhez képest.
Hogy teljesített a magyar gazdaság? Megjöttek a számok
A bruttó hazai termék (GDP) volumene a tavalyi negyedik negyedévben 3,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Meglepő bukást hozott a GDP-adat
2020 utolsó negyedéve a megelőző negyedévhez képest növekedést hozott, és mivel már a harmadik is plusszal zárt, így a gazdaságunk kikerült a technikai recesszióból, ahová az első félév csökkenései lökték.
Akár 6,8 százalékos GDP-növekedést is várnak Magyarországon?
Csaknem kétszer magasabb, 6,8 százalékos GDP-növekedést prognosztizál a hitelintézet 2021-re, mint a Pénzügyminisztérium, ez még a Magyar Nemzeti Bank 3,5-6 százalékos előrejelzési sávjának felső értékét is meghaladja. Derűlátásukat a Takarékbank elemzői arra alapozzák, hogy az ipar és az építőipar dübörögni fog. Szerintük a többi szektor teljesítménye függ a járvány lefutásától, a vakcinák elérhetőségétől és a beoltottságtól.
Csak lassan fog magára találni a gazdaság?
A tavalyi év történelmi gazdasági zuhanását követően a politikusok és az elemzők is világszerte óriási GDP-növekedéssel számolnak. A Világbank azonban korántsem ilyen derűlátó, szerintük ehhez gyors vakcinázásra lenne szükség. Érdekesség, hogy az elmúlt napokban az oltóanyagok lassabb ütemű érkezése miatt a magyar politikusok is panaszkodtak.
A járványt megszenvedő ágazatok - milyen évet tudhat maga mögött a magyar gazdaság?
Miközben a KSH adatai szerint a gazdasági folyamatok 2020 harmadik negyedévében az előző negyedévhez képest a vártnál is kedvezőbbé váltak, a negyedik negyedév minden bizonnyal lényegesen rosszabb lesz. Ennek oka a járvány második hulláma, a mozgáskorlátozó intézkedések keresletet és kínálatot visszafogó hatása, mindennek a gazdasági várakozások romlásában való megjelenése. A GKI a trendet tekintve nem változtat szeptemberi, „W” vonalvezetésű, a nagy második negyedévi visszaesés és harmadik negyedévi javulás után a negyedik negyedévben újra mélyebb visszaesést váró előrejelzésén.
Meglódulhat a magyar gazdaság a járvány után - de mi kellene hozzá?
A koronavírus-válság utáni évtizedben a magyar gazdaságban jelentős növekedési potenciál van, amelynek eléréséhez egyes hazai vállalatoknak regionálisan, sőt európai szinten is számottevő pozíciókra kell szert tenniük – állítja egy friss elemzés.
Varga Mihály jövő nyárra várja a fordulatot
A magyar költségvetés és az államháztartás finanszírozása stabil, az ország működőképességének, a járványügyi védekezésnek és a gazdaság újraindításának jövőbeli költségeire akkor is megvan a fedezet, ha jövőre Brüsszelből csak az egyedi szabályok szerint járó agrártámogatási összegek érkeznek – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Világgazdaságnak adott interjúban.
Van, ahol javulást hozott a harmadik negyedév
Jelentősen nőtt a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet 37 tagállamának gazdasági teljesítménye a harmadik negyedévben a második negyedévvel összevetve, amikor soha nem látott mértékű volt a visszaesés a koronavírus-járvány féken tartását célzó intézkedések hatására.
Megmutatjuk, mire elég a magyar gazdaság teljesítménye Európában
Sem negyedéves, sem pedig éves bázison nem volt uniós viszonylatban kiemelkedő a magyar gazdaság harmadik negyedéves teljesítménye.
Méretes GDP-növekedés Magyarországon - ez sem volt elég
Hiába jött össze a harmadik negyedévben jelentős növekedés, éves bázison továbbra is csökken a magyar gazdaság teljesítménye.
Teljes a bizonytalanság - mi lesz így a magyar gazdasággal?
Az Európai Unió gazdasága a koronavírus-járvány miatti sokkhatást követően a rendkívüli intézkedések fokozatos megszüntetésével újra erőre kapott, a világjárvány új hulláma miatt kialakult fokozódó bizonytalanság azonban megszakítja a gazdaság élénkülését - közölte az Európai Bizottság a csütörtökön közzétett őszi gazdasági előrejelzésében.
Messzebbre kerülhet Magyarország az európai élvonaltól?
Pénteken tették közzé a harmadik negyedévre vonatkozó első becsléseket s német és a francia GDP-re is, amelyek a vártnál erősebb növekedésről tanúskodtak. Ezen a napon erősítette meg Varga Mihály pénzügyminiszter, hogy a korábbinál nagyobb visszaesést várnak. Ez pedig azt vetítheti előre, hogy a lemaradásunk idén nem csökken, hanem növekszik a centrumhoz képest.
Magyar gazdaság: ekkora visszaesés várható az idén
A járvány visszatérése miatt a Kopint-Tárki az idei évre a magyar gazdaság 5,8 százalékos visszaesésével számol.
Nagyító alatt a magyar válságok: melyik kormány alatt ütöttek a legnagyobbat?
A gazdasági válságoknak hagyományosan megvan a saját forgatókönyvük a kilábalásra, a potenciális megoldásokra. Legutóbb a Lehmann Brothers csődje után kialakult válság sodorta nehéz helyzetbe Magyarországot és a gazdaságot. Most a koronavírus-járvány. A két válság azonban a recesszió tényén túl nem sokban hasonlít egymáshoz - derül ki elemzésünkből.
Hogyan zajlana majd a gazdaság feltámasztása?
Hét területre koncentrál a kormányzati gazdaságpolitika annak érdekében, hogy mérsékelje a koronavírus-járvány negatív hatásait és gyors fejlődési pályára állítsa a gazdaságot – mondta Nagy Márton.
2021 a visszakapaszkodás éve lehet Matolcsy Györgyék szerint
Csütörtökön ismertették az MNB szakemberei a legfrissebb inflációs jelentésüket. Ebből kiderült, hogy az előzetes várakozásaik miért nem érvényesültek, és a legutóbbi prognózisukhoz képest miért módosították azokat jelentősen lefelé.
Mégsem kap hatalmas gyomrost a világgazdaság?
Az OECD legújabb előrejelzése már optimistább képet mutat.
Történelmi visszaesést hozott a koronavírus
Az első becslésben jelzettnél kevésbé, de így is a valaha regisztrált legnagyobb mértékben csökkent a bruttó hazai termék a második negyedévben mind az euróövezetben, mind az EU-ban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat keddi jelentése alapján.
Lehet-e még igaza Matolcsy Györgyéknek idén?
Az első féléves 6,1 százalékos zuhanás és a kormány által a harmadik negyedévre várt, nem számszerűsített további visszaesés alapján nagyjából ekkora gazdasági bővülésre lenne szükség 2020 utolsó negyedében ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 0,3-2 százalékos idei növekedési prognózisa teljesüljön. Feltéve, hogy az MNB nem változtat az előrejelzésén. Erre legkorábban a Monetáris Tanács mai ülésén lenne lehetősége, de ehhez változtatnia kell a szokásos menetrendjén.
Kijött a magyar GDP-adat - ennél rosszabb nem is lehetne
Hatalmasat zuhant a magyar GDP a második negyedévben a koronavírus-járvány miatti leállások következtében.
Lesz mit várni: fontos dolgok derülnek ki a héten Magyarországról
Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, közülük kiemelkedik a fogyasztói árindex júliusi adata és az idei második negyedéves bruttó hazai termék.
A koronavírus árnyékában: hogy vészelte át Magyarország a járvány kezdetét?
Az Eurostat közzétette 2020 első negyedévére vonatkozó adatait, a koronavírus közeledtével megingó gazdaságokon már ekkor meglátszottak a stagnálás és a visszaesés jelei - ám úgy tűnik, hogy Magyarország a járvány első hónapjait viszonylag karcolásmentesen megúszta.
Közel harmadával esett vissza az amerikai gazdaság
Meredeken, de az elemzők által vártnál valamivel kisebb ütemben csökkent az amerikai gazdaság teljesítménye a második negyedévben, miután a koronavírus-járvány gyakorlatilag megbénította az egész országot.
Pofon a koronavírustól: megdőlt egy 41 éves negatív rekord
Több mint negyven éve nem mért ütemben, 2,2 százalékkal csökkent a brit hazai össztermék az idei első negyedévben az előző három hónaphoz mérve az új koronavírus okozta járvány első közvetlen reálgazdasági hatásaként - közölte kedden a brit statisztikai hivatal.
Mekkorát zuhan a magyar gazdaság?
A GKI jelenleg a magyar gazdaság 5-7 százalékos 2020. évi visszaesésére számít, feltéve, ha nem következik be idén a járvány második hulláma. Márciusban, nem sokkal a vészhelyzet meghirdetése után az előrejelzés, még két, egy 3 és egy 7 százalékos idei GDP-csökkenést tartalmazó forgatókönyvet vázolt fel. Az elmúlt hónapokban sajátos módon a magyar kormány és az IMF kevésbé pesszimista, míg az EU és az OECD a pesszimistább variánssal azonos, illetve ehhez közeli prognózist tett közzé.
Mikor talál magára a magyar gazdaság? Jött egy jóslat
A Moody's szerint az év második felében élénkülés kezdődhet.
Járvány után: mekkora lesz a visszaesés?
A koronavírus-járvány miatt az idén 4,4 százalékos világgazdasági visszaesés várható, jövőre viszont 5,1 százalékos növekedésre lehet számítani, ehhez viszont az kell, hogy ne kerüljön sor második járvány hullámra - derül ki a Coface nemzetközi hitelbiztosító legfrissebb elemzéséből. A járvány negatív hatásai miatt a hitelkockázatok világszerte fokozódnak, emiatt a tavalyinál sokkal több cég válhat fizetésképtelenné: az Egyesült Államokban például 43 százalékos, Németországban 12 százalékos növekedés várható ezen a téren.
Kijött a friss GDP-adat: mit okozott a koronavírus?
A járvány okozta első sokk már nyomot hagyott az idei első negyedévi GDP-növekedésben is.
Drámai visszaesésre készülhetünk
Az uniós és nemzeti szintű gyors és átfogó szakpolitikai válaszintézkedések ellenére példátlan mértékű visszaesésre számíthat az idén az EU gazdasága.
Erre számít idén az Orbán-kormány: itt vannak a friss számok!
A kormány benyújtotta az Európai Bizottságnak a 2020-2024-es időszakra vonatkozó friss konvergencia programját, melynek egyik legérdekesebb pontja a kormány makrogazdasági várakozása.
Gondolta volna? Megdöbbentően sokat tud számítani csupán négy nap
Az idén a tavalyinál néggyel több munkanap lesz, ami az elemzők szerint 0,2-0,3 százalékponttal emelheti a gazdasági növekedés ütemét - írja a Világgazdaság.
Negatívra rontották a kilátást - véleményt mondtak a bankokról
Negatívra változtatta az európai bankrendszer jelentős részének 2020-ra érvényes kilátását szerdai szektorelemzésében a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az európai átlagon belül a közép- és kelet-európai bankrendszerek jövő évi kilátása továbbra is stabil.
A nap grafikonja: így lettek egyre fontosabbak a kkv-k Magyarországon
Alig pár év telt el, és közel 7 ezer millió euróval növekedett a kis- és középvállalkozások által a gazdasághoz adott érték.
Nem kell kétségbe esni - minden rendben lesz a németeknél?
A Deutsche Bundesbank szerint a német gazdaságot nem veszélyezteti a recesszió.
Megállíthatatlan a magyar gazdaság lendülete
A harmadik negyedévben ugyan egy hajszállal visszafogottabb volt a magyar gazdaság teljesítménye, ám még így is várakozáson felül teljesít.
Lassul a GDP bővülése – hogy érzik magukat a vállalatok?
A tavalyi erőteljes és az idei első negyedévi kedvező GDP növekedés után a harmadik negyedévében a bővülés enyhe csökkenését jelzi a Policy Agenda által számított Gazdasági Fejlődés Index (GFI). Eszerint egyes területeken már nem folytatódik a gazdaság korábbi erőteljes javulása, a vállalatok körében változatlan, de a háztartásoknál az eddigi optimizmus csökken, és enyhe kockázat is érezhető a külső gazdaság lassulása miatt.
Megerősítették: ezt várja az IMF Magyarországtól
Magyarország a második legnagyobb gazdasági növekedést érheti el idén az Európai Unióban a Nemzetközi Valutaalap októberi felülvizsgált jelentése szerint.