Putyin háborúja a globális gazdasági növekedésnek is betett, az egész világ senyved az agresszor miatt

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) arra számít, hogy a globális gazdasági növekedés 3 százalék alatti lesz az idén, és a következő öt évben 3 százalék körül marad – mondta Krisztalina Georgieva, az IMF ügyvezető igazgatója Washingtonban az IMF és a Világbank április 10-16. között tartandó közös tavaszi ülésszaka előtt.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez az IMF legkedvezőtlenebb középtávú növekedési előrejelzése 1990 óta, és jóval elmarad az elmúlt két évtized átlagosan 3,8 százalékos növekedésétől.

Nem jó a helyzet (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)
Nem jó a helyzet (Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik)

Krisztalina Georgieva rámutatott arra, hogy a koronavírus-világjárványra és az Ukrajna elleni orosz invázióra adott összehangolt monetáris és fiskális politikai lépések elejét vették egy rosszabb kimenetelnek az elmúlt években, ugyanakkor a növekedési kilátások mind rövid, mind középtávon gyengék maradtak, tekintettel a tartósan magas inflációra.

A globális gazdasági növekedés 3,4 százalékra esett vissza tavaly részben az Ukrajna elleni orosz intervenció sokkja hatására az egy évvel korábbi 6,1 százalékról.

Az IMF vezetője szerint idén India és Kína adja a globális növekedés felét, és a fejlett országok mintegy 90 százalékának a gazdaságnövekedési üteme lassul az idén.

Az IMF vezérigazgatója felszólította a jegybankokat, hogy mindaddig küzdjenek az inflációval, amíg korlátozott marad a pénzügyi nyomás, miközben megfelelő likviditás biztosításával kezeljék az esetleg felmerülő pénzügyi stabilitási kockázatokat.

A közelmúltban az Egyesült Államokban és Svájcban bekövetkezett bankcsődök rámutattak az egyes bankok kockázatkezelési kudarcaira, valamint a felügyeleti mulasztásokra. "A legfontosabb, hogy gondosan nyomon kövessük a bankok és a nem banki pénzügyi intézmények kockázatait, valamint az olyan szektorok gyengeségeit, mint a kereskedelmi ingatlanok” – tette hozzá. (MTI)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo