Félig már recesszióban a magyar gazdaság

Érthetetlen módon nem kapott nagy nyilvánosságot az Eurostat friss jelentése, miszerint a magyar GDP a harmadik negyedévben mínuszos lett. Ha a mostani negyedév szintén ilyen lesz, akkor hivatalosan is bejelenthetjük, hogy recesszióban vagyunk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hivatalosan recesszióról akkor beszélhetünk, ha két egymást követő negyedévben zsugorodik a GDP. Az egyik esetünkben már megvan és a KSH friss jelentése szerint a mostani, negyedik negyedév is nagyon rosszul indult. Az ipar októberben minden várakozást alulmúlóan teljesített, a mínusz 3,5 százalékos szeptemberhez képest.

Az ipari termelés alakulása (Forrás: KSH)
Az ipari termelés alakulása (Forrás: KSH)

A történet azért érdekes, mert a kormány kommunikációja szerint minden fillért arra fordít, hogy elkerülje a recessziót és támogassa a gazdaságot. Ennek egyik fele jól látszik a reálkeresetek zuhanórepüléséből, vagyis abból, hogy a válság terheiből nem sokat kompenzál az állam a polgárok felé. A másik fele nem látszik, vagyis az, hogy az állam növekedő bevételei hová kerülnek. A kontinens egyik legmagasabb inflációja miatt ugyanis a 27 százalékos áfa segítségével duzzadnak a központi bevételek. Ha egy termék ára megkétszereződik, akkor az ott keletkező adóbevétel is duplázódik. Ha valóban a gazdasághoz kerülnek ezek a plusz pénzek, ahogy a kormány mondja, akkor valami baj a hatékonysággal lehet, hogy mégis csúszunk a recesszióba.

A probléma nagyságát jelezheti Matolcsy György váratlan kifakadása a minap, amikor Orbán Viktort ismerve halált megvető bátorsággal mondta ki a jegybank elnöke, hogy bizony nem a szankciók, nem az óriásplakátokon ábrázolt bombák a hibásak, hanem a kormány gazdaságpolitikája. Az Eurostat jelentése azt mutatja, hogy a 19 euróövezeti ország gazdasága összességében 0,3 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest annak ellenére, hogy mindegyikben ugyanúgy hullottak a szankciós bombák, mint nálunk. Ergo az országok menedzsmentjének teljesítménye dönti el, kinek a GDP-je merre tart és mások hibáztatása csak arról szól, hogy az éppen aktuális kormány mennyire képes vállalni a felelősséget munkája után.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo