Piac&Profit cikkei
Piac&Profit cikkei

Ráfizethet a külföldi bankautomatákra
A külföldi bankkártyahasználat során egyre gyakoribb, hogy a kártyaleolvasó terminálok és készpénzkiadó automaták lehetővé teszik a forintban történő fizetést is. Az árfolyam és az extra költség miatt azonban a tranzakciók indokolatlanul megdrágulhatnak.

Ha nagy a baj, lehet használni növényvédő szert
Egyes kártevők veszélyes elszaporodása egyes esetben vis maior eseménynek tekinthető és használható növényvédő szer.

Reggeli egyperces: Mikor kell iparűzésiadó-előleget fizetnie?
A kisadózó vállalkozásoknak lehetőségük van – bejelentést követően – kedvezményes, 2,5 Millió Ft adóalap után megfizetni az iparűzési adót, írják az Írisz Office adótervező szakértői.

Dzsiu-dzsicu-marketing kifogáskezeléssel
Akár küzdősport, akár marketing: a dzsiu-dzsicu az ellenfél támadóerejét használja fel a győzelem érdekében. Nem saját lendületre épít, hanem a másik fél lendületét fordítja vissza ellene. Szakértő partnerünk, a Langmár Kommunikáció cikkéből kiderül, hogyan működhet ez az elv az értékesítési szövegírás gyakorlatában, a kifogáskezeléssel.

Tovább csökkent az üzleti bizalom
Szeptemberben, júliusi történelmi csúcsa és augusztusi, idei mélypontja után tovább, nagyjából egy évvel ezelőtti szintjére csökkent a GKI konjunktúraindexe.

Praktikus, ha több bőrt lehúzhatunk a robotról
Máig ismert robotjaink javarészt bonyolult, egyedi szerkezetek. A jövő útját jelölték ki a Yale Egyetem kutatói a programozható „bőrrel”: ugyanazzal a szerkezettel különböző, eltérő feladatokat lehet elvégeztetni.

Így még a turistaosztály is kényelmesebb lehet
Egyre többen repülnek, az ülések kisebbek, turistaosztályon egyre nehezebb kényelmesen utazni. Ha a Smartertravel tanácsait megfogadjuk, utunk kellemesebb lehet.

Jönnek a robothadseregek
Emberi személyzet nélküli, algoritmusokkal és mesterséges intelligenciával (AI), felszerelt, a sereggel együttműködő fegyverrendszerek jelentik a hadviselés új korszakát. És új veszélyt, amit azok elterjedése jelenthet.

Ezeken a helyeken ne beszéljünk bizalmas kérdésekről
Nemrég az amerikai szenátus Külpolitikai Bizottságának ülésén hallgattak meg szakértőket, akik elmondták: az államilag támogatott gazdasági hírszerzés óriási károkat okozhat. A szakmailag rendkívül jól felkészült hekkerek ellophatnak találmányokat, beruházási és marketingterveket.

Az éhség hajtja a menekülőket
2050-re a világ legszegényebb embereinek túlnyomó többsége a szub-szaharai országokban, elsősorban Nigériában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban él majd, állapítja meg a Gates Alapítvány jelentése. Ott születik a legtöbb gyermek – ha egészségben és képzetten nőnek fel, nem vándorolnak Európába.
Mit lehet tenni a hiperinfláció ellen?
A történelemben többször előfordult, hogy egy állam valutája lényegében értéktelenné vált. A hiperinfláció ellen több intézkedést is bevetettek – árfolyamgátak, kölcsönök, külföldi valuta beszerzése – de általában csak az új fizetőeszköz bevezetése jelentett megoldást.
Okostelefonon sem úszhatjuk meg a vírusvédelmet
A Kaspersky Lab IoT riportja szerint 2018 első félévében az IoT eszközöket több mint 120.000 kártevő szoftver-változat támadta meg. Ez több mint háromszor annyi, mint 2017-ben egész évben.
VR-headsettel képzik ki az áruházi munkásokat
Amerika legnagyobb kiskereskedelmi lánca, a Walmart a Facebook virtuálisvalóság-headsetével, az Oculusszal tanítja be a munkásait egy új eszköz kezelésére, írja a Bitport.
Bemutatták a robotika okostelefonját
Emberszerű, sokféle feladatot ellátni képes robotot mutattak be az E.ON rendezvényén. A CruzR nevű gép a fejlesztők szerint egyfajta robotformájú okostelefon, amelyhez már „csak” az applikációkat kell kifejleszteni.
Szeptembertől nem gyártanak halogén izzókat
Uniós szabályozás értelmében szeptembertől megszűnt a halogén izzók gyártása és importja az EU területén belül. A szabályozás célja a háztartások energiahatékonyságának növelése, így a környezetterhelés csökkentése. A fogyasztók jól járnak a szabályozással, ugyanis hosszú távon megtérül az energiatakarékos izzó.
Ismerőstől szeretnek rendelni a kkv-k
Nem könnyű a kis- és középvállalkozók beszállítójává válni ma Magyarországon, – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. 10-ből 6 kkv ugyanis a már bevált, jól ismert alvállalkozókkal dolgozik együtt. Ha mégis új beszállítópartnert kell keresni, a cégek elsősorban saját ismertségi körükből választanak, mivel a döntésnél a megbízhatóság a legfontosabb szempont.
Roham a debreceni ingatlanokért
A BMW-gyár megépülése Debrecen érintett külvárosában, illetve annak vonzáskörzetében is komoly emelkedést hozhat az ingatlanárakban. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint az igények és árak növekedésére fel kell készülniük az ingatlanosoknak is.
Változnak az Airbnb szerződési feltételei
Az Európai Bizottság és az uniós fogyasztóvédelmi hatóságok júliusi felhívását követően a szálláshelyek online piacterét üzemeltető Airbnb elkötelezte magát amellett, hogy módosítja szerződéses feltételeit és az árait átláthatóbban tünteti fel – közölte Vera Jourová, a jogérvényesülésért, a fogyasztópolitikáért és a nemek közötti esélyegyenlőségért felelős biztos csütörtökön.
MNB: 3 százalék felett lesz az infláció
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb inflációs jelentése szerint rövid távon enyhén 3 százalék felett lesz az infláció, fenntartható módon és szerkezetben 2019 közepétől várható az inflációs cél elérése - mondta Balatoni András, a jegybank igazgatója csütörtökön Budapesten újságíróknak.
Ingyen wifivel és busszal a munkaerőhiány ellen
Rekordokat dönt a munkaerőhiány, a munkáltatók egyre nagyobb kedvezményekkel próbálják magukhoz csábítani a munkavállalókat. Prohuman munkaerőkölcsönzéssel és közvetítéssel foglalkozó vállalat szakemberei szerint eddig az ingyen wifi, busz és munkásszállások váltak be.
Reggeli egyperces: fontos kérdés az áfás számla kiállításáról
Amennyiben olyan partnernek állítunk ki számlát, aki nem jogosult az ÁFA visszaigénylésére, akkor is kötelező számunkra az online adatszolgáltatás a NAV felé?
Jó tudni: a munkaügyi igényeknél mások az elévülés szabályai
Sokak által ismert, hogy a polgári jogban az általános elévülési idő 5 év. A elévüléssel megszűnik a követelés bírósági úton való kikényszeríthetősége. A munkajog területén keletkező igények tekintetében is beszélhetünk elévülésről. Azonban a munkajogi elévülés szabályai több ponton is különböznek az elévülés általános szabályaitól.
Nem pótolja a fizetés az elvett cafetériát
A vállalkozások többsége úgy szeretné megtartani ezeket az elemeket, hogy az adóterheket ne hárítsa át a munkavállalókra, a felelős döntéshez azonban részletesebb információkat és útbaigazítást várnak –derül ki az Edenred Magyarország reprezentatív felméréseiből.
Minisztérium cáfolja, hogy megszűnnének a szinkronos filmek
Felesleges a hangulatkeltés, mert nem szűnnek meg a szinkronizált filmek. A cél az, hogy a magyar lakosság idegennyelv-tudását segítve több film legyen elérhető és nézhető eredeti nyelven, felirattal - írja közleményben az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Mélyen a zsebükbe nyúltak a családok iskolakezdéskor
Idén 48.000 forintba került egy alsós, 61.000 forintba egy felsős iskolakezdése, - a Bónusz Brigád és a GKI Digital felméréséből. A legtöbbet papír-írószerre és ruhára költenek.
Ennyit kell dolgozni az új iPhone-ért
Szeptember 12-én az Apple Inc. piacra dobta legújabb készülékét, mely egyúttal a legdrágább okostelefonja is. Ez nem más, mint az iPhone XS Max. A Picodi adatelemző csapata górcső alá vette, hogy hány napot kell egy átlagos magyarnak dolgoznia ahhoz, hogy megvehesse az új iPhone-t.
Három éve robbant ki a dízelbotrány
Három éve robbant ki Amerikában a dízelbotrány. Magyarországon mintegy 193 ezer új Euro 5 és Euro 6 osztályú dízelautó vásárlóját verték át a gyártók. Ezek azok az autók, amelyek használat közben a nitrogénoxidoknak az előírtnál legalább a kétszeresét engedik a levegőbe.
Egyre kevesebb hamis terméket vásárolunk
A legtöbb magyar fiatal továbbra is olcsó árut vesz, de már kevesebben vannak azok, akik beérik a hamis termékkel, derült ki a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) és a TÁRKI közös kutatásából.
Már nem csak geekek hobbija a nyílt forráskódú szoftver
Egyre nagyobb a nyílt forráskódú programok üzleti jelentősége, írja a SUSE. A nyílt szoftverek fontos projektek alapjait képezik, és valós alternatívát jelentenek a kereskedelmi forgalomban kapható termékekkel szemben is.
Hogyan lehet a céged pazarlóból pazar?
A jól működő vállalkozások egyik ismérve, hogy igyekeznek minimalizálni az erőforrásaik pazarlását, azaz nem végeznek felesleges munkát, nem vásárolnak szükségtelen dolgokat, és nem gyártanak az eladhatónál több terméket. Ezzel szemben gyakran tékozlóan bánunk az idővel és a pénzzel. Szándékainkkal ellentétben selejtet állítunk elő, jelentős raktárkészletet tartunk fenn, felesleges feladatokat végzünk, és nem használjuk ki megfelelően munkatársaink idejét és tudását. A Resultator Kft. fekete öves szakértőjének segítségével adunk néhány gyakorlati tanácsot, hogy tehetjük pazarlóból pazarrá a vállalkozásunkat.
Ajánló: vállalkozásról szóló podcastek
A Kosárérték Magazin összegyűjtött néhány, kifejezetten az e-kereskedelemmel foglalkozó, angol nyelvű internetes rádióműsort, amelyekből hasznos tanácsokat kaphatunk vállalkozásunkhoz.
Kié lesz a legjobb munkáltatói márka?
A Magyar Public Relations Szövetség (MPRSZ) Employer Branding Tagozata a hazai munkáltatói márkaépítés hazai intézményi formálója negyedik alkalommal hirdeti meg az Employer Branding Awardot.
Fontos változások jöhetnek az adózásban
Új, adóelkerülés elleni direktívát fogadott el az Európai Bizottság. A magyar cégeknek is új szabályozásokat kell megtanulnia, változhatnak például az kamatlevonhatósági szabályok és új mentességi jogcímek, kedvezmények jöhetnek.
Hasított nyáron az építőipar
A nyári időszak mindig az egyik legizgalmasabb időszak az építőipar számára. 2018 nem keltett csalódást e tekintetben, mind a termelési, mind a cégalapítási számok erősen pozitív jeleket mutatnak.
Fontos ítéletet hozott a devizahitelek ügyében az Európai Bíróság
Az árfolyamkockázatot a kölcsönfelvevőre telepítő, nem jogszabályi rendelkezéseket tükröző, nem világosan megfogalmazott szerződési feltételek tisztességtelen jellege bírósági felülvizsgálat tárgyát képezheti – mondta ki az Európai Bíróság
Megöregszünk, amíg összeszedünk egy lakásra valót
Budapesten 9 évnyi nettó fizetés kell egy használt lakáshoz, de az átlagbérekhez képest még nem is itt a legdrágábbak a lakások. Az Ingatlan.com megnézte, hogy a különböző megyékben hány átlagfizetés szükséges egy átlagos lakás megvételéhez.
Drónok ellenőrzik az energia hálózatot
Drónokat is alkalmaz az E.ON, hogy a legkisebb hibát is kiszűrje a hálózaton. A dupla kamerával felszerelt ipari drónok emberi szemmel nem érzékelhető eltéréseket is észrevesznek.
Reggeli egyperces: Minden esetben kötelező az online adatszolgáltatás?
Ha olyan partnernek állítunk ki számlát, aki nem jogosult az áfa visszaigénylésére, akkor is kötelező számunkra az adatszolgáltatás a NAV felé?
Pénzeső és az új arany
Újra az élénkülés jeleit mutatja a magyar kockázati tőkepiac, és most még új, állami alapok is indulnak. Kérdés, hogy menyire hasznos az állami szerepvállalás… Mit tehetünk, ha lemerül a cégvezetőben az aksi, és miért lett a homok az ipar új aranya? Sok más mellett ezekre a kérdésekre is választ kap a Piac & Profit most megjelent szeptemberi számában!
Hallgatni is tudni kell, hogy jó társalgónak tartsanak
Ki ne szeretne jól szerepelni társaságban, üzleti partnerekkel rendezett találkozón, ahol csevegnek? Néhány jó tanács, hogyan lehetünk sikeres társalgók.
Egyszerűen csak fogjuk az árut és kisétálunk vele
San Francisco legújabb élelmiszer boltjában ki lehet választani az árut, azután egyszerűen kisétálni vele. Se kassza, sem ellenőrzés – mindent elvégez a mesterséges intelligencia.
Viszik mint a cukrot a teljesen elektromos Audit
Megjelent az Audi első, teljesen elektromos meghajtású terepjárójával. Több, mint 400 lóerős, gyorsul, mint egy versenyautó – és 80 000 euróba kerül.
Megkímélhetjük magunkat a repülőtéri csomagcirkusztól
Bealkonyulhat a légi utazás egyik kellemetlen velejárójának, hogy hosszú folyosókon kell cipelnünk, görgetnünk bőröndjeinket a felvételi pulthoz. Nagy tengerentúli repülőtereken működnek már szolgáltatók, amelyek elviszik csomagunkat, és feladják azt helyettünk.
Top-beszállító lett a családi vállalkozás
Új üzemcsarnokot avatott Sopronban a HIRSCHLER-GLAS Kft. Az Európa három visszapillantó-gyártó nagyvállalata között szereplő magyar családi vállalat a több mint 413 milliós befektetéssel megvalósuló beruházás révén tovább tudja bővíteni gyártókapacitását, s immár 85 főnek ad stabil munkahelyet.
Diákok oldhatják meg a főváros közlekedési problémáit
Kilenc ország tizenkét felsőoktatási intézményének legkiválóbb diákjai azért jöttek Budapestre, hogy üzleti tanácsadással segítsenek két hazai nagyvállalatot. Magyarország legnagyobb nemzetközi esettanulmány-versenyén, a Solvers’ Cupon a két cég nemcsak létező problémákra kereste a válaszokat diákok segítségével, hanem leendő munkavállalóit is igyekezett megtalálni.
Van, aki próbálta, van, aki szeretne otthonról dolgozni
A magyar munkavállalóknak jelenleg 5 százaléka dolgozik túlnyomórészt otthonról, ugyanakkor 34 százalékuk próbálta már valaha a home office-t, amelyhez kapcsolódó legfontosabb pozitívumként az időspórolást és a kevesebb stresszt említették – derül ki egy friss kutatásból.
A befektetők tanultak az összeomlásból
Teljes évtized telt el azóta, hogy a Lehman Brothers összeomlása megindította az eszközök áresését, mely nemcsak a globális részvénypiacokat rázta meg, hanem – és ez volt a súlyosabb probléma – a lakáspiacokat és a reálgazdaságot is.
Az ingatlan a legvonzóbb befektetés
Tovább bővült a hazai összeolvadások és felvásárlások (M&A) piaca a tranzakciók számát tekintve. Az idei év első hat hónapjában 66 tranzakciót hoztak nyilvánosságra Magyarországon, ezzel a piac becsült mérete elérte a 2,3 milliárd dolláros értéket - derül ki az EY legfrissebb elemzéséből.