Gazdaság

Több százezer forintot hagyna a fiatalok zsebében az Orbán-kormány
A foglalkoztatottak 6,2 százalékát támogatná Orbán Viktor a személyi jövedelemadó most belengetett elengedésével, ami rengeteg pénzt hagyna a fiatal dolgozóknál.

Használt vagy újépítésű – milyen szempontok alapján döntsünk?
A lakásvásárlás általában hosszú távra szóló döntés, ezért a szokásosnál alaposabb átgondolást igényel. Az alapvető kérdés, ami valószínűleg mindenkiben felmerül, hogy új vagy használt ingatlanban képzeli-e el álmai új otthonát. A kormányzati otthonteremtési program a használt és új lakás vásárlását, új ingatlan építését, illetve meglévő felújítását, bővítését és korszerűsítését is támogatja, ezért arra a kérdésre, hogy mi a legjobb döntés, most még nehezebb lehet választ találni.

Amíg ön aludt, két frissen kinevezett államtitkára lett Magyarországnak
A csütörtök éjszaka megjelent Magyar Közlöny hozott mozgást az államtitkárok körében.

A kijárási tilalom bevezetését a hazai szállodák is megemlegették
A vendégéjszakák száma 2019 novemberéhez képest 85 százalékkal, a belföldi vendégéjszakák száma a kiigazított adatok alapján az előző hónaphoz mérten 65 százalékkal csökkent

Hol tart az ágazati bértámogatás? Megjelentek a friss számok
A program a vendéglátásban, a turizmusban és a szolgáltató szektorban tevékenykedőknek nyújt célzott segítséget a koronavírus-járvány második hullámában.

Orbán Viktor: szja-mentességet kapnak a fiatalok
Legkésőbb 2022-től.

Egy lépéssel közelebb a megállapodáshoz: ennyi lesz a minimálbér?
A Munkástanácsok Országos Szövetsége nyitott arra, hogy megállapodás szülessen a munkáltatókkal a minimálbérek négyszázalékos emeléséről.

Milyen éve volt az Audinak?
Csökkent tavaly az Audi Hungaria Zrt. gyártási eredménye 2019-hez képest, a győri üzemben 1 millió 661 ezer 599 motort és 155 ezer 157 járművet készítettek – közölte a vállalat.

Angliába telefonálnál? Ezt jó ha tudod
Már nem vonatkoznak a roaming és nemzetközi hívások díjának maximálására vonatkozó szabályok az Egyesült Királyságra, ami 2020. december 31-e óta nem az Európai Unió része, így harmadik országnak minősül.

Drágább volt a magyar nyugdíjasok élete, mint a fiatalabbaké
2020 vesztesei a nyugdíjasok, és idén is erre kell készülni az inflációs folyamatok alapján.
Szijjártó Péter bejelentette – ehhez a beruházáshoz ad 675 milliót a kormány
A GE 3,3 milliárd forintos beruházással bővíti a budapesti és szegedi digitális egészségügyi fejlesztésekkel foglalkozó központjait, a kormány ehhez 675 millió forint támogatást biztosít - mondta a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön sajtótájékoztatón, Budapesten.
Rekordot döntött az amerikai hiány az elnökválasztás idején
Még soha nem volt olyan nagy a decemberi amerikai költségvetés hiánya, mint a múlt hónapban.
Gödörbe került az építőipar a járványtól - mit hozhat 2021?
A koronavírus járvány nagymértékben hatott a hazai építőiparra is. Hogy milyen kilátásai vannak az ágaztatnak azt a KCG Partners szakértői tekintették át az alábbiakban. A nagy hanyatlás után a tavalyi év végére újra növekedésnek indult az iparág, és sok támogatási lehetőség is bejelentésre került melyekkel mind a lakásépítőket, mind az építőipari vállalkozásokat segítené a kormány. Mi várható a 2021-es évben, milyen tendenciákra és kihívásokra kell számítani? Az otthonteremtési program és a kedvezmények hatására megnövekedett lakásépítési igényeket bírni fogja a magyar építőipari kapacitás?
Van, ahol évek alatt múlik majd el a koronavírus hatása
Legkorábban három év múlva érheti el a magyar légi közlekedés a 2019-es szintet, miután a járvány korábban sosem látott visszaesést okozott az iparágban.
Patthelyzet: most sem sikerült megegyezni a minimálbérről
Szerdán sem született megállapodás a minimálbér és a garantált bérminimum idei emeléséről. A koronavírus-járvány miatt az országos béralkut soha nem látott bizonytalanság jellemzi. A munkáltatók belemennének a 4 százalékos, a munkavállalói oldal kitart az 5 százalékos emelés mellett.
Varga Mihály elárulta: 50 milliárd forint jutott egészségipari beruházásokra
Az elmúlt öt hónapban 46 egészségipari beruházást segített a kormány 50 milliárd forint támogatással.
Mire volt képes a magyar ipar?
Az ipari termelés volumene tavaly novemberben 3,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztítva 1,6 százalékkal emelkedett.
Komoly ütést kaptak a taxisok is: februárig nincs esély a helyzet javulására
Azután, hogy a kormány hivatalosan is február elsejéig meghosszabbította a kijárási tilalmat, kérdéseinkkel megkerestük Metál Zoltánt, az Országos Taxis Szövetség elnökét.
Nyártól jöhet az áremelkedés az albérletpiacon
Az év első felében még a bérlőké lehet a pálya az albérletpiacon, a nyári hónapoktól azonban ismét emelkedésnek indulhatnak a bérleti díjak, de a koronavírus elleni oltás felfutásával és a turizmus beindulásával párhuzamosan gyorsuló emelkedésre számíthatunk – derül ki a Rentingo.com 2021-es fővárosi albérletpiaci előrejelzéséből. Miközben a keresleti árszint továbbra is mélyponton van, decemberben némileg már élénkült az albérletpiac, és az egészségesebb működés, valamint a hosszabb távon várható áremelkedés egyik első jele lehet, hogy az újonnan meghirdetett albérleteknél egyre több esetben már nem egy, hanem újra kéthavi kauciót kérnek a bérbeadók.
200 millió euró hitelhez juthatnak a magyar cégek
Az Európai Beruházási Bank (EIB) 200 millió euró (mintegy 72 milliárd forint) hitelt nyújt a magyar Eximbanknak, az új hitelkeret elősegíti a magyar vállalatok gyorsabb talpra állását a koronavírus-járvány okozta negatív gazdasági hatásokat követően - közölte a luxembourgi székhelyű uniós bank.
Gazdák, figyelem! Fontos határidő közeleg
Hamarosan lehet csatlakozni az új kockázatkezelési rendszerhez.
Méretes japán beruházásokhoz ad milliárdokat a kormány
Három japán vállalat összesen 6,5 milliárd forint összegű autóipari beruházást hajt végre Magyarországon, ehhez a kormány 2 milliárd forint támogatást biztosít - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter.
Változtak a személyi kedvezmény szabályai januártól
2021. január 1-jétől a személyi kedvezmény szabályai több ponton is változtak - hívja fel a figyelmet a NAV.
Mennyire félnek a munkanélküliségtől a magyarok?
A GKI fogyasztói bizalmi index januárban a decemberi jelentős csökkenés után csaknem novemberi szintjére erősödött vissza.
Átverés lehet a netes könnyű munka
A könnyű, otthon végezhető munka álcája alatt az internetes bűnözők úgynevezett pénzöszvéreket képeznek ki, akik általában tudtukon kívül segítenek az illegálisan szerzett pénzek tisztára mosásában.
Szijjártó elárulta: 1676 milliárd forint jutott a beruházó cégeknek
A járvány kezdete óta 1434 beruházást finanszírozott 1676 milliárd forint értékben a kormány - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter.
Mit kell tudni az idei adóbevallásról? Friss információk a NAV-tól
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén is elkészíti az szja-bevallási tervezeteket, amiket március közepétől érhetnek el az adózók a NAV eSZJA oldalán. Akik a hivatal segítsége nélkül maguk szeretnék elkészíteni bevallásukat, azok már most hozzáférnek a 20SZJA bevallás webes kitöltőprogramjához.
Emelik a liszt árát a malmok
Ha nem emelnek januárban, nem biztosítható a működésük.
Új év, új ellenőrzések – így indítják 2021-et a NAV revizorai
Az év első napjaiban sem tétlenkednek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai. Frissült az Adótraffipax, amelyből ismét kiderül, mely megyékben hol számíthatnak ellenőrzésre a vállalkozások.
Használtautók a járvány alatt: hogyan változott meg a piac?
2020-ban a DataHouse adatai szerint 130 431 import használt személyautó került hazai forgalomba Magyarországon, ami az előző évhez képest közel 17 százalékos visszaesést jelent. Míg az első félévben az autóvásárlások egy része az új autóktól a használtak felé rendeződött át, a második félév során ez a tendencia a visszájára fordult.
Mi várható Ferihegyen a járvány után? Késve durranhat be a forgalom
Kevés nullát kellett az utasok havi száma mögé tenni Ferihegyen az elmúlt két-három hónapban és a helyzet január-februárban is hasonló lesz.
Fontos számok: nemcsak a járványról szól majd a jövő hét Magyarországon
Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük a fogyasztói árindex tavalyi és a külkereskedelmi forgalom tavaly novemberi adata, valamint az államháztartás 2020 tizenkét havi előzetes adatait közlik.
Ezekért az eljárásokért már nem kell fizetni
Január 1-től évi másfél millió államigazgatási ügy intézése vált ingyenessé, idéntől ugyanis illetékmentesek az elsőfokú közigazgatási eljárások - közölte Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.
Van, amiben még nem hoz változást a Brexit
Nem hozott végleges megoldást a nemzetközi adattovábbítások területén az Európai Unió és az Egyesült Királyság között alkalmazandó kereskedelmi és együttműködési megállapodás a rendezett Brexit keretében.
Orbán Viktornak új államtitkára lett
Az eddig is államtitkár kinevezett más területen folytatja.
Felpöröghet a lakáspiac, de az óvatlanok most is megjárhatják
Január elsején életbe lépett az otthonteremtési akcióterv, megalapozva a tavalyinál pozitívabb lakásvásárlói kedvet. Az intézkedések miatti lendülettel sokan hajlamosak azonban csak a vételárral számolni, esetleg még a kedvezményekkel, amikkel milliók spórolhatók. Ugyanakkor az OTP Ingatlanpont szakértői szerint érdemes legalább ekkora hangsúlyt fektetni a többtízezer forinttól akár milliókig terjedő egyéb költségekre. A teljesség igénye nélkül íme néhány.
Figyelem: változnak a jótállási szabályok
Jelentősen átalakult a jótállásra vonatkozó szabályozás, azon belül a fogyasztóra vonatkozó szabályok. A jótállással kapcsolatban egyébként is sok félreértésen alapuló legenda terjed.
Idén már úgy vásárolhatunk és dolgozahatunk, mint korábban?
Közösségi távolságtartás, a boltok látogatottságának csökkenése, távmunka: a koronavírus-járvány egész sor kihívást állított az ingatlanszektor elé 2020-ban, és ezek hatásai 2021-ben is érezhetőek lesznek, így egyes trendeket felgyorsítanak, másokat megzavarnak majd a Fidelity International szakértői szerint.
Ebben legalább komoly előrelépést hozott a járvány
A koronavírus-járvány gazdasági és társadalmi következményei miatt a 2020-as év áttörést jelentett a táv- és otthoni munkavégzés elterjedésében Magyarországon – közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ).
A számok is mutatják, tényleg nagyon elmaradtak a külföldiek a nyári hónapokban
Tavaly júliustól szeptemberig az országban tett külföldi látogatások száma a koronavírus-járvány miatt 50 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakának adatától. Persze ezalatt a magyarok is sokkal kevesebbet utaztak külföldre, mint korábban. Ha mégis külföldre merészkedtek, nem mentek messzire, a legtöbben csak Ausztriáig.
Hogy teljesített a magyar ipar? Itt vannak a számok
Tavaly novemberben 3,5 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, a munkanaphatástól megtisztítva 1,6 százalékkal emelkedett a termelés.
Kell a pénz? 700 millió forint sorsáról kell nyilatkoznia az autósoknak
Péntektől február végéig nyilatkozhatnak a Groupama Biztosító által felkínált, együttesen több mint 700 millió forint sorsáról a biztosító kgfb-s ügyfelei, akik a számukra felajánlott összeget megtarthatják vagy jótékony célra, az Országos Mentőszolgálat támogatására használhatják fel - közölte a Groupama Biztosító.
Csak lassan fog magára találni a gazdaság?
A tavalyi év történelmi gazdasági zuhanását követően a politikusok és az elemzők is világszerte óriási GDP-növekedéssel számolnak. A Világbank azonban korántsem ilyen derűlátó, szerintük ehhez gyors vakcinázásra lenne szükség. Érdekesség, hogy az elmúlt napokban az oltóanyagok lassabb ütemű érkezése miatt a magyar politikusok is panaszkodtak.
Megúszták a németek a csődhullámot - legalábbis egyelőre
A csődbejelentési kötelezettség válság idejére bevezetett lazításának a feloldásával decemberben megemelkedett ugyan a vállalati csődök száma Németországban, de csődhullám nem következett be az IWH gazdaságkutató intézet felmérése alapján.
Nem tolonganak a brit városokból Ferihegyre induló járatokon az utasok
Azután sem, hogy a magyar hatóságok feloldották az onnan érkező repülőgépek leszállási tilalmát. Hivatalos adatokat azonban nem adnak a cégek.
Töretlen a drágulás - hónapok óta drágulnak az élelmiszerek
Decemberben már hetedik hónapja emelkedtek folyamatosan a világpiaci élelmiszerárak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) számításai szerint.
Az élelmiszerek forgalma szépített a novemberi kiskereskedelmi adaton
Az előző hónaphoz képest 1,1 százalékkal nőtt, tavaly novemberhez mérten 0,8 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma. Főleg az élelmiszereket vették nagyon, ez meg is látszott az eredményen.
Sokkal több munkahelyet menthetett volna meg a kormány
A koronavírus gazdasági hatásai Magyarországon is jelentősek voltak, már az első hullám során több százezer munkahely került veszélybe, illetve szűnt meg.