Nagyot ugrik a román hadiipar, nem fogja majd az atom

Romániában készül SkyCeptor elfogó rakétákat gyártani a Patriot rakétavédelmi rendszert is kifejlesztő amerikai Raytheon vállalatcsoport - erről kötöttek megállapodást a Ploiestiben az Elecromecanica SA, a Romarm román védelmi ipari tröszt és a Raytheon vezetői.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az emlékeztető aláírásánál jelen lévő Vasile Dincu román védelmi miniszter szerint a román hadsereg lesz az első, amely hozzájut a Ploiestiben gyártandó rakétákhoz, amelyeket szükség esetén "akár másnap" is bevethet, mivel ezek az olcsóbb, a "közép-kelet-európai országok költségvetése számára is elérhető" elfogók a Románia által is beszerzett Patriot rakétavédelmi rendszerekkel is kompatibilisek.

Szuper modern technológiát vesznek a románok (Fotó: Raytheon)

"Mi csak létező, nem pedig elképzelt eszközöket szerezhetünk be, tehát csak akkor köthetünk szerződést (a Romániában gyártandó SkyCeptor rakéták beszerzésére), ha közelebb kerülünk a gyártás megkezdéséhez, de az biztos, hogy mi leszünk az első megrendelők. Nem tudom, mennyit tudunk majd gyártani, és hogy már az első időszakban is jut-e belőle exportra, mert nekünk alapvető hazai szükséglet ezeknek a rakétáknak a beszerzése" - magyarázta a román védelmi miniszter.

A román védelmi trösztöt felügyelő ipari minisztérium képviseletében Florin Spataru tárcavezető kifejezte reményét, hogy az amerikaiakkal tervezett együttműködés olyan fejlesztéseket tesz lehetővé a két román hadiipari cégnél, amelyek nemcsak Románia védelmét szolgálják, hanem fontos szereplővé teszik az országot a fegyverek és katonai felszerelések nemzetközi piacán.

Wesley D. Kramer, a Raytheon Missiles & Defense elnöke hosszútávú partnerség kezdetének nevezte a szerdai megállapodást. Elmondta: a SkyCeptor hosszú hatótávolságú, alacsony költségű elfogó rakéta, amelyet a ballisztikus rakéták és robotrepülőgépek elleni védelmi rendszerek számára fejlesztettek ki és a tervek szerint a Patriot rendszerekbe is integrálni fogják.

A román hadsereg 2020 szeptemberében vette át az első Patriot rakétavédelmi rendszert azon hét üteg közül, amelynek beszerzéséről 2017-ben állapodott meg Washingtonban Klaus Iohannis román államfő Donald Trump akkori amerikai elnökkel. A román sajtó korábban amerikai forrásokra hivatkozva közölte: a Raytheon által gyártott, 56 darab PAC-2 Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T), illetve a Lockheed Martin által gyártott 168 darab PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) rakéta a teljes vételár 20 százalékát sem éri el: a 3,9 milliárd dolláros keretösszeg legnagyobb részét a hét rádiólokációs, illetve tűzvezetési rendszer, az ezeket kiszolgáló berendezések és 28 darab M903-as rakétakilövő jármű beszerzésére fordítják. (MTI)

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo