Gazdaság

Boldogtalanok a tejesek – ritka nehéz év van mögöttük
A tejtermelőknél és a feldolgozóknál egy év alatt átlagosan 15-18 százalékkal emelkedtek a termelési költségek - közölte a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

Így áll a bértámogatások kifizetése
A 35,5 milliárdból már 35 milliárdot kifizettek.

Ennek a szolgáltatásnak is örülhetnek a fogyasztók ezentúl
Új szolgáltatás biztosítja májustól a fogyasztók magánszférájának védelmét: a felhasználóbarát, állam által elismert, ingyenes, hitelesített szoftver használatával, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) segítségével mindenki saját magának tudja végrehajtani készülékén a végleges adattörlést - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára kedden sajtótájékoztatón, Budapesten.

Megsemmisítő lenne, ha meghosszabbítanák a korlátozásokat Németországban
A lezárások meghosszabbítása megfosztaná a német gazdaságot a növekedéstől az idén.

Ezermilliárdos iparág - formálódik az egészségügy jövője
Az egészségügyben hamarosan normává válnak a digitális platformok, és ez a techcégek és startupok befolyásának további erősödéséhez fog vezetni – derül ki a Roland Berger tanulmányából, melyet több mint 500 iparági szakértő véleményéből és a 100 legjelentősebb egészségügyi platform vizsgálatából állítottak össze.

Bírságot kapott az Airbnb – ez az ok
A Gazdasági Versenyhivatal bírságot szabott ki az Airbnb-re, amiért nem tartotta be maradéktalanul a hatóság felé vállalt módosításait a fogyasztóknak nyújtott tájékoztatásaival kapcsolatban.

Kisebb autóforgalom, emelkedő kgfb-díjak - mi történt?
A Magyar Nemzeti Bank legújabb kgfb-indexe szerint tavaly a személyautók átlagdíja 9 százalékkal, 44 523 forintra nőtt. Ugyanakkor az emelés mögött nem állt a korábban megszokott ok, hiszen a járvány miatt lecsökkent forgalom, kevesebb baleset volt.

Van egy terület, ahol Magyarország 2020-ban az élvonalba lépett
A 2020-ban bekövetkezett gazdasági, kulturális és politikai megrázkódtatásokat követően jelentősen megváltoztak az autonóm járművekkel kapcsolatos feladatok és várakozások.

Varga Mihály: 179 magyar vállalat kapott közel 400 milliárd forintot
A pénzügyminiszter közösségi oldalán tett közzé néhány számot az elmúlt évekből.

Átalakul az értékbecslői szakma - a vevők is jól járhatnak
A Pénzügyminisztérium rendeletmódosításának értelmében a jövőben lehetségessé válik a statisztikai alapú ingatlan-értékbecslés, de a lakásérték 80 százaléka helyett annak 60 százalékáig lehet majd eladósodni vele.
Nemcsak a koronavírusról szól majd a hét Magyarországon - mit rejt a naptár?
Több statisztikai adat is megjelenik a következő héten, köztük a fogyasztói árindex januári és a külkereskedelmi forgalom tavalyi egész éves adata, valamint a turizmus tavalyi teljesítményéről szóló statisztika.
Lakásfelújítási hitel - melyik bankhoz forduljon, akinek már van lakáshitele?
Van olyan bank, ahol nem probléma, ha van jelzálog a fedezetként felajánlott ingatlanon, máshol az otthonfelújítási hitel helyett egy alternatív termékkel rukkolnak elő. Színesen reagálnak a hazai bankok az új lakásfelújítási slágerre.
Ennek örülhetnek a távmunkában dolgoztató cégek
A kormány a biztonságosabb munkavégzés és a munkahelyi egészségügyi kockázatok csökkentése érdekében meghosszabbítja a távmunka szabályainak veszélyhelyzeti alkalmazását is - közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Százmilliós árverések – sikeres évet zárt a NAV
Lefoglalt ingatlanok és ingóságok árverezéséből 865 millió forint folyt be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz tavaly, míg 2019-ben több mint 2 milliárd forint, a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzet alatt ugyanis nem voltak árverések - közölte az adóhatóság.
Rengeteg volt a kiadó lakás Budapesten a járvány évében
Az ingatlan.com adatai szerint a fővárosban az összes lakás 9 százalékát hirdették kiadásra 2020-ban. Az albérletek aránya az V., a VI. és a VII. kerületben volt a legmagasabb.
Nagy pofonokat kapott a hitelpiac a válság évében
Ahogy várható volt, rajta hagyta a nyomát a koronavírus-járvány a hitelpiacon is 2020-ban - derül ki a Bank360 gyorselemzéséből, melyet a Magyar Nemzeti Bank szerdán publikált adataiból készítettek. A lakáshitelek ugyan tudtak szépíteni az őszi hónapokban, a személyi kölcsönök ugyanakkor alacsony szinten ragadtak.
Észak-Korea túljárt a világ eszén?
Az olajimporttal trükközött nagyot az elszigetelt ország.
Mit neki a járvány? Dübörög a lakáspiac
Sokan élnek a családok otthonteremtését elősegítő kormányzati kedvezményekkel, amelyek nagyban hozzájárulnak a piac visszapattanásához: az Otthon Centrum legfrissebb összegzése szerint január első két hetének aktivítási mutatója másfélszer magasabb volt a tavalyi év első két hetében mértnél, pedig akkor még híre sem volt a járványnak. Mivel a kizárólagos megbízások száma is harmadával emelkedett, ezért a nehézségek ellenére is erős tavaszra számíthat az ingatlanpiac.
2020 a magyar iparban - hogyan fejezte be a koronavírus évét az ágazat?
Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 5,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, amivel 2019 októbere óta a legnagyobb éves növekedést érte el.
Adómentes pálinkafőzés: itt vannak a legfontosabb változások
Idén több szempontból is változtak a pálinkafőzés szabályai. Míg a főzés adminisztrációs teendői szinte alig változtak, a párlat-előállítás bizonyos mennyiségig adómentessé vált a magánfőzőknek és a bérfőzőknek egyaránt – közölte a NAV.
Mennyire rántotta vissza a járvány az év végi kiskereskedelmet?
Az elmúlt évben 0,2 százalékkal maradt el a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző évitől, amikor 6,3 százalékkal nőtt.
Befagytak a fizetések: ennyi a fizikai dolgozók átlagos órabére
A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 1322 forint volt tavaly a negyedik negyedévben, 9,9 százalékkalmagasabb az egy évvel korábbi 1203 forintnál - derül ki a Trenkwalder és a BDO Magyarország közös közleményéből.
Érvénytelen TAJ-számok: tízezrek fognak pórul járni
Több mint hetvenezer ember tajszáma lehet érvénytelen; az érintettek fél éve nem fizették be a tételes járulékot, emiatt február közepén érvénytelenné válik a társadalombiztosítási azonosító jelük, így nem jár majd nekik ingyenes állami egészségügyi ellátás – erről beszélt a Magyar Nemzetnek adott szerdai interjújában a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.
Magyar vásárlóerő: egyre jobban kettészakad az ország
Az életminőség egyik fontos szegmense a vásárlóerő. Ezért a GKI Gazdaságkutató Zrt. megbecsülte a települések vásárlóerejét a 2012-ig visszamenően. Komoly eltérések vannak a falvak, városok, megyei jogú városok és a kerületek között.
Már januárban magasabb összegű személyi adókedvezmény jár az adóból
Annak ellenére, hogy a minimálbér összege február 1-től emelkedett négy százalékkal, a minimálbér összegéhez igazodó adókedvezmények már januártól a megemelt minimálbér alapján számítandók, így például a bizonyos betegség miatt járó személyi kedvezmény összege már januártól magasabb lett.
Ennyit költenének lakásfelújításra a magyarok
A megkérdezettek közel fele tervez idén felújítást, a legtöbben pedig 1 és 3 millió forint közötti összeget költenének erre – derült ki a felújítási támogatás bejelentése után a K&H ügyfelei körében végzett felmérésből. A válaszadók 6 százaléka bár nem tervezte, de az új támogatásról olvasva valószínűleg mégis belevág valamilyen felújításba a közeljövőben. A pénzintézetnél a három százalékos jelzálog alapú hitel felvétele a konstrukció kezdetétől, vagyis február elsejétől vált elérhetővé.
Szijjártó elárulta: ehhez a beruházáshoz ad közel egy milliárd forintot a kormány
A Hydro Extrusion Hungary Kft. székesfehérvári gyára 2,8 milliárd forintból fejleszt, a két beruházáshoz a kormány 950 milliós támogatást biztosít - jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter.
Mit mutat a BMI? Itt vannak a számok
A januári beszerzésimenedzser-index szezonálisan kiigazított értéke 54,9 pontra emelkedett a decemberi 51,6-ról, és az eddig mért hetedik legmagasabb januári érték lett.
A baromfipiac szárnyalásra készül?
Jó évre készülhetnek a baromfisok, ugyanakkor a sertések mélyrepülésben vannak.
Sűrű hét elé nézünk
Több statisztikai jelentés várható a jövő héten, kiemelkedik közülük az ipari termelés tavalyi teljesítményéről szóló, és a 2020-as kiskereskedelmi forgalomról szóló statisztika.
Újra lehet pályázni elektromos kerékpárra - itt vannak a részletek
A keret 1 milliárd forint.
Mától büntethetők a horrorkaravánok
Mostantól akár félmillió forintra is bírságolhatják őket.
Tavaly nem tudott kijönni a gödörből a lakáspiac - mi lesz idén?
Javított a magyarországi lakáspiac 2020 harmadik negyedévében. A koronavírus-járvány okozta mélypont miatt a második negyedévben 3,4 százalékkal csökkentek a használt lakások árai az előző negyedévhez képest, de tavaly nyáron 2,3 százalékos emelkedés történt tavaszhoz képest.
Személyes adataink 5 legnagyobb ellensége
Az Európai Tanács kezdeményezésére 2007 óta minden év január 28-a az adatvédelem nemzetközi napja. Az idei világnap mégis más, mint a többi, hiszen az elmúlt egy évben az életterünk még inkább az online világ köré fonódott.
Elkezdenek enyhíteni a korlátozásokon az olaszok
Február elsejétől Olaszország egész területén feloldják a koronavírus-járvány miatt korábban elrendelt szigorú korlátozásokat, ami többek között azt jelenti, hogy újraindul a vendéglátás és újranyitnak a múzeumok, például a novembertől lezárt Vatikáni Múzeum és a Colosseum is.
Kiszámolták, mekkora lakáshitelt lehet felvenni a legfrissebb átlagbérrel
A Bank360 azt vizsgálta meg, hogy a novemberi nettó átlag mekkora személyi kölcsön illetve lakáshitel igénylésére lenne elegendő.
Meghosszabbították az ágazati bértámogatást
Február 8-a helyett március 10-ig lehet igényelni.
Képtelen leszokni a készpénzről a magyar? Valami elindult
Tovább nőtt a készpénzállomány, a múlt év végén átlépte 7,33 billió forintot, ami több mint 10 százalékos növekedésnek felel meg éves szinten. Az ATM-es készpénzfelvételek összege a múlt év első háromnegyedében 5 százalékkal esett vissza. Közben látványos karriert futottak az ATM-es készpénzbefizetések az elmúlt időszakban.
Meghozta a magyarok kedvét a pénzügyi tudatossághoz a koronavírus
A pandémia egyértelműen megnövelte a magyar lakosság pénzügyi tudatosságát a kiadások racionalizálása és a megtakarítások erősítése terén – derül ki az NN Biztosító legutóbbi kutatásából. A válaszadók harmada a biztosításokat is a válságkockázatot enyhítő lehetőségek között említi. Ugyanakkor erősen megoszlanak a vélemények a válság nyomán, hogy érdemes-e hosszabb távra tervezni pénzügyeinkben.
Több német vesztette el a munkáját az év végén
Nőtt a munkanélküliségi ráta és a munkanélküliek száma januárban Németországban a német szövetségi munkaügyi hivatal, a Bundesagentur für Arbeit jelentése alapján.
Új szelek fújnak az albérletpiacon – mi jöhet a horrorárak után?
Az Eurostat 2021. januári statisztikája alapján 2010 és 2020. harmadik negyedéve között Magyarországon 43 százalékkal nőttek a lakóingatlan bérleti díjak. Ez jóval elmarad a magyar lakóingatlanok árában történt emelkedéshez képest, de így is háromszorosa az Európai Unió átlagának. Az OTP Ingatlanpont szakértői összeállításukban a lakóingatlan bérleti piac változásait és kilátásait vizsgálják.
Varga Mihály beharangozott egy 900 millió forintos fejlesztést
Több beruházás is indul, valamint megújul például egy faluház is.
438 200 forint az átlagfizetés - ön is érzi?
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 438 200 forint volt a múlt év novemberében, 8,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban.
Orbán Viktor elárulta, mikor kezdődhet a regisztráltak oltása
A miniszterelnök szokásos, péntek reggeli rádióinterjújában elsőként a járványügyi korlátozások meghosszabbításáról beszélt.
Iparűzési adó: fontos dokumentum jelent meg a NAV oldalán
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal közzétette azt a nyilatkozatot, amelynek kitöltésével a kis- és középvállalkozások élhetnek az iparűzési adójuk csökkentésével 2021-re. Az elektronikusan benyújtandó dokumentumot február 25-ig kell ki-, illetve feltölteni az adóhivatal rendszerébe.
Kijött a minimálbérről szóló rendelet
A 2021-es bérmegállapodást a héten fogadták el.
Semmi javulás: Magyarország az egyik legkorruptabb az EU-ban
Magyarország továbbra sem képes kitörni a korrupció csapdájából, sőt, az Európai Unión belül immár Romániával és Bulgáriával az utolsó helyen osztozik. A korrupciós helyzetet súlyosbítja, hogy a koronavírus-járvány kitörése óta a kormány keveset fordított szociális válságkezelésre, miközben a járványt számos esetben használta ürügyként a jogállami kulisszák lebontására, valamint a kormányközeli oligarchák kistafírozására – derül ki a TI Magyarország jelentéséből.
Egymilliárddal csökkent az utazások száma
A turizmus történetének legrosszabb évét zárta 2020-ban, a nemzetközi utazások száma 74 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi eredményekhez képest a koronavírus-járvány miatt - közölte az ENSZ Turisztikai Világszervezete.