Nagy riadalom volt a befektetési alapoknál, most megállt a vagyoncsökkenés

Áprilisban 0,3 százalékkal, azaz 23 milliárd forinttal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon. Ami a tőzsdéket illeti a fejlett piacon nagyobb, a fejlődő piacokon ettől kisebb csökkenés történt. A magyar börze szintén negatív tartományban zárta a hónapot, de jobban szerepelt az átlagnál. A devizapiacon a forint az euróhoz képest gyengült, a dollárral szemben pedig jelentősen gyengült.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A befektetési alapok esetében az elmúlt hónapban a tőkeáramlások eredője mínusz 0,8 milliárd forintot mutat, azaz a vételek és a visszaváltások gyakorlatilag kioltották egymást. A kategóriák esetében vegyes a kép. A legnagyobb tőkebeáramlás a vegyes alapoknál történt, míg a legnagyobb tőkekiáramlás az abszolút hozamú alapoknál. Megtörtént, amire már számítani lehetett az elmúlt negyedév trendjeit látva: újra az ingatlanalapok lett a legnagyobb kategória, megelőzve a vegyes alapokat. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 0,3 százalékkal növekedett az év negyedik hónapjában. A hónap végén a BAMOSZ tagok mindösszesen 7.534 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A pénzpiaci alapokhoz közel másfélmilliárdnyi tőke érkezett, amihez a hozamok is hozzá tudtak tenni. Összességében 7,3 százalékos a vagyonnövekedés a legkisebb kategóriánál. Persze ilyen tempó és környezet mellett nem elképzelhetetlen, hogy hamarosan ez a cím más kategóriához kerül.

A kötvényalapoknál tőkekiáramlást láthattunk összességében 5,7 milliárdos értékben. A rövid futamidejű kötvényalapok esetében 1,9 milliárdos kiáramlást láthattunk. A hosszú futamidejű kötvényalapoknál is tőkekiáramlást láthattunk 2,7 milliárdos értékben. A szabad futamidejű kötvényalapoknál szintén tőkekiáramlás volt 1,1 milliárd forintnyi értékben. A hozamok tompítani tudták a vagyonvesztést, így mindössze 0,1 százalékkal csökkent a nettó eszközérték a harmadik legnagyobb kategóriánál.

A vegyes alapokhoz 7,7 milliárdnyi tőke áramlott be áprilisban, amely a legmagasabb érték a kategóriák között. A hozamok ezúttal sem tudtak hozzájárulni a növekedéshez, de a tőkeáramlásnak köszönhetően a kategória vagyona 0,1 százalékkal nőtt a hónap során. Mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy a kiegyensúlyozott vegyes alapok a legnagyobb a három alkategória közül és erőteljesen növekszik az itt kezelt vagyon. A hónap során ide 16,1 milliárdnyi tőke érkezett és az ennek tulajdonítható növekedés 3,6 százalékos volt.

A részvényalapoknál tőkekiáramlást figyelhettünk meg az elmúlt hónapban. Ennek nagysága 2,4 milliárd forint. Az árfolyammozgások nem voltak kedvezőek, így összességében a részvényalapok vagyona 2,7 százalékkal lett kevesebb.

A tőkevédett alapokhoz ebben a hónapban közel egymilliárdnyi tőke érkezett, amit a hozamok is segíteni tudtak. A vagyon ennek megfelelően nőtt és mivel a második legkisebb kategóriáról van szó, jelentős az így létrejött változás: 5,2 százalékos, amely a második legnagyobb a kategóriák között.

Az abszolút hozamú alapok esetében tőkekiáramlás volt 7,3 milliárdos értékben, amely a legnagyobb a kategóriák között. A hozamok azonban kedvezően alakultak, így a kategória 0,6 százalékos növekedést tudott elérni.

A származtatott alapokhoz ebben a hónapban mindössze 0,1 milliárdnyi tőke áramlott. A hozamok viszont kedvezően alakultak, így a kategória nettó eszközértéke  2,5 százalékkal növekedett.

Az ingatlanalapokhoz a hónap során 3,8 milliárdnyi tőke érkezett, amellyel tulajdonképpen 2021 év eleje óta tartó trend szakadt meg. A hozamokra az ingatlanalapoknál természetesen most is lehetett számítani, amely tovább segítette a növekedést. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 1,3 százalékkal lett több. Mindez azt eredményezte, hogy az ingatlanalapok vagyona újra 1.700 milliárd felé kapaszkodott, ami egyúttal azt is eredményezte, hogy ismételtem az ingatlanalapok a legnagyobb a kategóriák között.

Az árupiaci alapoktól 0,4 milliárdnyi tőke távozott. A hozamoknak köszönhetően azonban a vagyonváltozás plusz 1,8 százalék lett.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban tőkebeáramlás volt tapasztalható 1,2 milliárdos értékben. A hozamok ezen még javítani is tudtak valamelyest, így a vagyon 1,3 százalékkal nőtt a hónap során.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo