Gazdaság
Megfordult a kocka: rég láttunk hasonlót a magyar lakáspiacon
Országszerte megnőtt az olcsóbb, 30 millió forintnál olcsóbb lakások iránti érdeklődés. Áprilisban az összes érdeklődés 57 százaléka összpontosult ezekre, szemben a februári 54 százalékkal. Beindulhat az eladók harca a vevőkért, mivel az olcsóbb ingatlanok súlya nőtt a kínálatban, a vásárlók viszont már nem szeretnének annyit költeni ingatlanokra mint korábban.
Kik kaphatnak kártalanítást a vírus után?
Március vége óta 3,8 millió baromfit kellett leölni a madárinfluenza újbóli megjelenése következtében - írja a Magyar Hírlap a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalra hivatkozva, amely arra is felhívja a figyelmet, hogy kártalanítás csak azoknak az állattartóknak jár, akik a jogszabályoknak megfelelően tartották az állatokat.
Közel 300 olyan település van Magyarországon, ahol egyetlen bolt sincs
A legfrisebb statisztika szerint tíz év alatt 25 ezerrel, egy év alatt kétezerrel csökkent a boltok száma. Több a bolt nélküli település is. Változtak a vásárlási szokások.
Szijjártó elmondta, mekkora csúszás lehet a BMW-gyár építésében
Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter pénteken délelőtt a BMW-beruházással kapcsolatban tartott sajtótájékoztatót Debrecenben.
Kijött a friss GDP-adat: mit okozott a koronavírus?
A járvány okozta első sokk már nyomot hagyott az idei első negyedévi GDP-növekedésben is.
Orbán elárulta, mikor döntenek a budapesti lazításról
Orbán Viktor miniszterelnök szokásos péntek reggeli rádióinterjújában árult el fontos dolgokat.
Koronavírus: tovább csökkent az aktív fertőzöttek száma
37-tel nőtt az összes esetszám, az aktív fertőzöttek száma viszont 87-tel csökkent.
Közeleg a határidő: mit kell tudni az idei adóbevallásról?
A magánszemélyeknek a koronavírus járvány okozta veszélyhelyzet ellenére is a megszokott határidőig, azaz 2020. május 20-ig kell beadniuk személyi jövedelemadó bevallásukat a 2019-ben szerzett jövedelmükről.
Baljós csődhullám tarol világszerte – nem voltak elegendőek a mentőcsomagok?
Az egyes országok mentőcsomagjai ellenére rekordmértékben nő a csődök száma világszerte, egyebek mellett ez az áll Atradius hitelbiztosító elemzésében.
Közel 100 milliárd eurót bukott Németország a koronavíruson
Az előzetes becslések szerint komoly mínusz lesz a németországi adóbevételekben.
Mentenék a menthetőt: közel 20 milliárd eurós csomagot kap a francia turizmus
Edouard Philippe francia miniszterelnök 18 milliárd eurós mentőcsomagot jelentett be a turisztikai szektor támogatására, amely a koronavírus-járvány egyik legfőbb vesztese a vendéglátóhelyek és a szállodák március közepi bezárása óta.
Koronavírus: melyik cégektől küldték el a legtöbb embert?
Komoly bevételű, sikeres cégeknél is voltak jelentős leépítések.
Még mindig nagy a baj az amerikai munkaerőpiacon
Az elemzők által vártnál kevésbé csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban a múlt héten.
Ritka jó hír: alig lesz ledolgozandó szombati munkanap jövőre
Csak egy munkanapot - december 24-ét - kell majd szombaton ledolgozni 2021-ben.
Szijjártó elárulta, melyik országtól kap gyógyszereket Magyarország
Magyarország azon országok között van, amelyeknek Japán ingyenesen biztosít a koronavírus kezelésében eredményesnek mutatkozó gyógyszert - közölte a külgazdasági és külügyminiszter Facebook-bejegyzésében.
Elkészítette a NAV a tervezeteket - sokaknak segíthet
Egyéni vállalkozók, őstermelők és áfafizetésére kötelezett magánszemélyek is használhatják ajánlatként a személyijövedelemadó-bevallási tervezeteket, de a többségük május elejéig még nem küldte el az adóhatósághoz a bevallását – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Örülhetnek a kisebb cégek - nyitják a pénzcsapot
Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai megújulásához kapcsolódó fejlesztéseket támogató két pályázati felhívás jelent meg több mint 50 milliárd forint keretösszeggel - jelentette be Rákossy Balázs, a Pénzügyminisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.
Befellegzett az idei strandszezonnak? Így látják a helyzetet a fürdők
A magyarországi fürdőkben jövő nyárig biztosan nem lehet számítani a korlátozások teljes feloldására, a hamarosan nyitó fürdőkben egyelőre a korábbi vendégszámnak a fele lehet, és csak a szabadtéri medencék üzemelhetnek - mondta el az MTI-nek a Magyar Fürdőszövetség elnöke.
Már látszik, mennyire fáj az egyéni vállalkozóknak a koronavírus
Több mint ötször annyi egyéni vállalkozás szüneteltette a tevékenységét májusig, mint a korábbi évek azonos időszakában - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal.
Mit mutat a koronavírusos mentés kéthavi mérlege?
Laptársunk, az Mfor.hu összegyűjtötte a veszélyhelyzet március 11-ei bejelentése óta megtett gazdaságmentő, -élénkítő intézkedéseket, abból a szempontból is, hogy azok új forrást áramoltatnak a gazdaságba, vagy meglévők átcsoportosításából állnak.
Nincs megállás: még ennél is tovább drágul a benzinár
A benzin literje átlagban 8, a gázolajé 3 forinttal lesz magasabb május 15-étől.
Eltűntek a szájmaszkok az olasz gyógyszertárakból
Egy nap alatt 172-vel nőtt a koronavírus-járvány halálos áldozatainak Olaszországban, és így elérte a 30 911-et.
Lejtőn az ingatlanpiac
Az Otthon Centrum becslése szerint tavaly nagyjából 150 ezer tranzakció köttetett az ingatlanpiacon, ami tíz százalékkal volt kevesebb, mint 2018-ban: idén a járvány miatt további csökkenés várható.
Ezek voltak a legfontosabb bejelentések az operatív törzs mai tájékoztatóján
Holnap dönt a kormány a korlátozások enyhítéséről, de folyamatos éberség kell az operatív törzs szerint.
Pofon az autósoknak: nagyot drágul a tankolás
A benzin és a gázolaj ára is emelkedik.
Adóbevallás: ezekre figyelmeztet a NAV
Már csaknem 2,8 milliószor léptek be a NAV eSZJA felületére az ügyfelek, hogy megnézzék az szja-bevallási tervezetüket. A NAV által készített, személyre szabott dokumentum pillanatok alatt elérhető a hivatal weboldaláról is KAÜ azonosítás (ügyfélkapu, e-személyi igazolvány, vagy telefonos azonosítás) után. A legtöbbeknek nincs dolguk a tervezettel, mert a NAV minden jövedelmi adatot megkapott a munkáltatóktól.
Koronavírus: ismét biztató szám jött a hazai helyzetről
Egy nap alatt négyen haltak bele a betegségbe.
Mikor éri meg igazán a bértámogatás?
A koronavírus-világjárvánnyal összefüggésben bevezetett, csökkentett munkaidőhöz kapcsolódó bértámogatás szabályai a módosítások eredményeképpen egyszerűsödtek, ugyanakkor külföldi példákkal összehasonlítva a magyar szabályozás még mindig rendkívül komplex.
Egyre több cég fizet a koronavírus-tesztért - sokkal van probléma
Cégek és magánemberek is hajlandóak fizetni azért, hogy kiderüljön, átestek-e már az új koronavírus okozta fertőzésen. A COVID-19 diagnosztikában többféle laboratóriumi módszert is alkalmaznak Magyarországon, de a Synlab szakértői óvatosságra intenek. Bizonyos módszerek ugyanis csak más vizsgálatokkal együtt, kombinációban alkalmazva nyújtanak megfelelő diagnosztikai információt, az álnegatív tesztek hamis megnyugvást, míg az álpozitívak felesleges riadalmat kelthetnek.
Közbeszerzést indított a MÁV: új vonatokat vennének
A MÁV-Start ötven darab hibrid villamos motorvonat beszerzésére indított közbeszerzési eljárást, a tervek szerint a vásárlást hitelből finanszírozzák - közölte a vasúttársaság.
Orbán Viktor tárgyalt: mi legyen a költségvetéssel?
A miniszterelnök a Pénzügyminisztérium épületében indította a hetet.
Matolcsy: szörnyű számok jönnek - mégis növekedéssel számol az MNB
Magyarországon nem visszaesés, hanem növekedés lesz idén, a jegybank tartja a 2-3 százalékos növekedési prognózisát - mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában.
Mennyi idő alatt épülhet fel a koronavírusból a világ?
A beteg sok esetben az életmódjával felel a betegségéért. Ezt tudjuk, mégis szükségünk van időnként valamilyen sokkhatásra, hogy megértsük, máshogyan kell élnünk. Így van ez a gazdaságban is. A koronavírus egészségügyi és gazdaságpolitikai vonatkozásai szorosan összefüggenek – véli Trautmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.
A sárga csekk sem menekülhet a járvány elől
Egyre inkább a mindennapok része az elektronikus bankolás. A számok önmagukért beszélnek: a K&H e-bankjába közel 11 százalékkal többen léptek be az idén március 16-a és április 15-e között az egy hónappal korábbi időszakhoz képest. A koronavírus-járvány kitörése után a csekkbefizetések kaptak leginkább szárnyra: a bank ügyfelei egy hónap alatt március és április közepe között az e-bankon keresztül közel 36 ezer, a mobilbank segítségével pedig több mint 50 ezer csekket fizettek be, ez 97, illetve 96 százalékos növekedést jelent. A K&H szerint az elektronikus fizetések térnyerése várhatóan a járvány lecsengése után is fokozódni fog, ez pedig a készpénzhasználat és a készpénzállomány csökkenését eredményezheti.
Koronavírus: megjelentek a legfrissebb számok
Meghalt nyolc idős, krónikus beteg, és ötvennel, 3263-ra emelkedett az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon - közölte a koronavirus.gov.hu vasárnap reggel.
Satufékezett az új autók piaca
Az első negyedév, de főként a március után már egyértelmű a lassulás az autópiacon, amit az áprilisi számok is alátámasztanak. Új autókból az előző évi mennyiség fele fogyott, a használtak iránti kereslet pedig a negyedével apadt – derül ki a piacvezető Használtautó.hu elemzéséből.
Milyenek lesznek a vásárlási szokásaink a krízis hatására?
Az egészségügyi vészhelyzet a vásárlási szokásainkat is jelentősen átformálja – mutat rá az EY közel 5000 fő bevonásával készült nemzetközi kutatása.
Így változott meg a hagyatéki eljárás intézése
Tárgyalás nélkül is átadhatják egy elhunyt hagyatékát az örökösöknek a közjegyzők a veszélyhelyzet idején. Akár a következő hónapok több tízezerre tehető hagyatéki ügyének jelentős része a következő időszakban személyes megjelenés nélkül is lezárható, így az örökösöknek nem kell megvárniuk a járvány elmúltát, hogy hozzájussanak a hagyatékhoz. Akik viszont ragaszkodnak a tárgyaláshoz, azoknak meg kell várniuk a veszélyhelyzet végét.
Esnek a lakásárak
Jelentősen csökkent az újépítésű lakások ára a kormányzati vészhelyzet kihirdetése után: az első negyedévhez képest áprilisban 12 százalékos árvesztéssel számolhattak a budapesti eladók, míg vidéken ennek pont az ellenkezője történt.
A nyugdíjasok a legnagyobb vesztesei az élelmiszerek drágulásának
Elszálltak az élelmiszerárak, 4,1 százalékos inflációt mértek az idősek kosara szerint.
Megugrott az élelmiszerek ára
Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 2,4 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.
Orbán elárulta, mikor indulhat újra az élet Budapesten
Az iskolák nyári szünet előtti újranyitása is kérdéses.
Kettős láncreakció a lakáspiacon - kiegyenlítettebbé teszi a vidéki és budapesti árakat a koronavírus
A főváros olcsóbb lesz a turisták eltűnése miatt, a vidéki nagyvárosok árai nagyjából stabilak maradnak az egyetemistáknak köszönhetően.
Interjú Patai Mihállyal
Patai Mihály: Azért dolgozunk, hogy a fogyasztóknak olcsóbb legyen a bankolás.
Drámai visszaesésre készülhetünk
Az uniós és nemzeti szintű gyors és átfogó szakpolitikai válaszintézkedések ellenére példátlan mértékű visszaesésre számíthat az idén az EU gazdasága.
Sok új lakást fejeztek be, de a távolban már kongatják a vészharangot
Az idei év első negyedévében 4775 új lakás épült, 30 százalékkal több mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 7032 volt, 27 százalékkal kevesebb, mint 2019 azonos időszakában - közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Piac & Profittal.
Hogy harcol Magyarország az adócsalás ellen?
Megjelent a 2020-2024-es időszakra vonatkozó hazai konvergenciaprogram, amely részletesen foglalkozik az adócsalók, -elkerülők elleni küzdelemmel is.
Erre számít idén az Orbán-kormány: itt vannak a friss számok!
A kormány benyújtotta az Európai Bizottságnak a 2020-2024-es időszakra vonatkozó friss konvergencia programját, melynek egyik legérdekesebb pontja a kormány makrogazdasági várakozása.