A Magyar Bankszövetség mindössze 6 nappal ezelőtt tartotta éves rendes Testületi Ülését, amelyet követően közleményt adtak ki. Ebben a bankszektor stabilitásának erősítésére biztatták a kormányt.
Az infláció 2021 őszi ugrásszerű emelkedése miatt a kormány az árintézkedések részeként a változó kamatozású lakossági jelzáloghitelekre kamatbefagyasztást rendelt el. Ezek a nem piaci eszközök az infláció hatásától rövid távon ugyan megvédik a fogyasztókat, de fenntartásuk hosszabb távon más területekről elvonást, így torzítást eredményez. A reális gazdasági növekedés és a versenyképesség érdekében kívánatos a piaci viszonyok visszaállítása. Jelen körülmények között a gazdasági fejlődés érdekében a bankszektor stabilitásának és közvetítő szerepének is tovább kell erősödnie.Ehhez képest a Magyar Bankszövetség kérésével éppen ellenkező előjelű intézkedésekről döntött a kormány. Ezektől se a stabilitásuk nem fog erősödni, se a piaci viszonyok nem állnak helyre.
A rossz hírről Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter tájékoztatta a Bankszövetség elnökségét, első indoka rövid volt és velős.
Rendkívüli időket élünk, rendkívüli időkben pedig rendkívüli intézkedésekre van szükség.Nagy Márton a bankároknak elismételte még a korábban már ismert gondolatokat is.
Közleménye szerint a következőket mondta. A világ a Covid-járvány gazdaságromboló időszaka után, valamint az energiaárak soha nem látott mértékű emelkedése miatt egy gazdasági válság küszöbén áll, miközben Magyarországnak ki kell maradnia a szomszédunkban zajló háborúból, és meg kell védenie a családok anyagi biztonságát is. A kormány a cselekvőképesség azonnali megteremtése érdekében háborús veszélyhelyzetet hirdetett ki, a megfelelő gazdasági mozgásteret pedig a közteherviselés kiszélesítésével biztosítja.
Megállapításra került, hogy a hazai bankszektor eredményesen működik: a bankok a jegybanki kamatok emelkedése és a lakossági betéti kamatok alacsonyan tartása miatt kimagasló nyereségre, extraprofitra tesznek szert. A bankokat érintő extraprofitadó átmeneti jelleggel, két évig marad érvényben - áll a közleményben.
A miniszter leszögezte, hogy Magyarország kormánya elkötelezett az államadósság és a költségvetési hiány csökkentése, valamint a gazdaság növekedése mellett, a rezsicsökkentés társadalmi eredményeit pedig meg kell védenie.