Annak tudata, hogy a világ dolgai rossz irányba mennek, ma már teljesen nyilvánvaló a világ szinte összes lakója számára. "Annyira fejlettek vagyunk már, hogy megértjük, nagyon kell változtatni, de az emberiség nagy része még nem érti meg, milyen irányba kellene változtatni", mondta Dr. László Ervin professzor, a Római Klub tagja, a Budapest Klub alapítója, aki a rendszerelmélet tudósaként érkezett el a világhelyzet elemzéséhez és a fenntarthatóság témájához a '70-es években.
A professzor szerint "változásmánia" uralja a társadalmat és a gazdaságot, mindig is fontos volt a gazdasági szereplőknek, hogy mást és máshogyan termeljenek, de ez a változás-vágy most másról szól. Ezt már minden ember érzi, az ezzel kapcsolatos "frusztráció benne van az emberekben mindenhol", tette hozzá László Ervin a Piac&Profit által szervezett hetedik Fenntarthatósági Csúcson.
Szuperkoherencia
Sokat beszélünk fenntarthatóságról, de a nagy kérdés az, hogy mit akarunk fenntartani? "Azt a rendszert, ami tényleg van a világban, vagy azt, ahogyan mi kezeljük. Mert az nem felel meg a valóságnak." Mi hát a valóság? Az ember és az ökoszisztémák egyaránt a bioszféra részei, s mint ilyenek, összetetett rendszerek, minden része minden másik részével kapcsolatban van. Ami az egyik helyen történik, azt megérzi az összes többi hely is és közösen reagál rá."
- Termodinamikai egyensúly. Ebben az állapotban már nem történhet semmi, mert már minden lejátszódott.
- A második állapot, ami közel van az elsőhöz, de ki van mozdulva az elsőből. Itt átmenetileg van egy energiafolyamat és reakciós folyamat, ami olyan irányba megy, hogy minden lejátszódik és a rendszer megnyugszik. Az "attraktorja" tehát a termodinamikai egyensúly, ami húzza.
- A harmadik állapota a rendszereknek az, ahol dinamikus egyensúly van. "Ez az élő rendszerekre vonatkozik, de szerintem a társadalmi rendszerekre is, minden összetett rendszerre, amiben energiát kezelnek és ennek irányítása lehetséges."
Képzeljünk el egy völgyet és egy golyót. Amikor a golyó egyensúlyba kerül, az a völgy legmélyebb pontjára ér le. Az említett harmadik állapotban tulajdonképpen felmegy a hegy tetejére, és ahelyett, hogy legurulna a völgybe, fenntartja magát ott a magasban, mert állandó dinamikus egyensúlyt tart fenn magában.
Kiszakadtunk az egészből
A kvantumkapcsolatok át meg át hálózzák az anyagi világot és ez alól az emberi tudat sem kivétel. "Akár felfogjuk, akár nem, akár mérjük, akár nem, a világ állandó összhatásokban van. Ezt a régi kultúrák a régi tradíciók érezték: hogy a természet egységes és mi ennek a részei vagyunk." Az ősi népek ezért tudták fenntartható módon kezelni a természetet.
László Ervin szerint elfelejtettük, hogy összetartozunk a külvilággal. "Ahogy a régiek mondják, nincs a világban evolúció, csak co-evolúció. A buddhisták ezt már tudták." A modern, technológiailag fejlett világ embere úgy kezeli a világot, mintha egy mechanikus rendszer lenne, a newtoni törvények alapján, amiből ki tudunk venni egy részt, és azt kezeljük, "nem figyelve arra, ez milyen ez hatással van a többi részére. Tehát egy felbonthatatlan rendszert bontunk fel."
Hiábavaló szeparatizmus
"Amikor a politika azt mondja, hogy mi most felszabadítjuk magunkat a világ többi részétől, mint például a Brexit esetében, akkor látjuk, hogy ez nem működik. Mert egyik rendszer sem tud fenntarthatóan működni egymagában, csak akkor ha együtt dolgozik a többivel." A nagypolitika receptjei nem kínálnak életképes jövőképet. "Nem megoldás az, ha valami nem megy, akkor kizárjuk a világot, falakat építünk, hanem az a megoldás, hogy megpróbálunk együtt lenni, együtt dolgozni és úgy működni, hogy mindenki valahogyan mehessen előre."
A politika még mindig az úgynevezett gutt reaction, a zsigerből jövő ellenségkép-gyártás és támadás mechanizmusait ismételgeti. Ez mindig "hirtelen elgondolás, visszarúgok. Ha bajom van, akkor kizárom a másikat." De az igazság az, hogy "nem élhetünk szigeten sehol sem." A felbonthatatlan rendszer feldarabolásával csak olyan szituációkat kreálunk, ahol egymás ellen harcolnak a kis egységek.
László Ervin szerint ennek helytelenségét érzik az emberek. Saját bőrükön érzik, hogy mennyi stressz és rohanás van a világban. Embertelen világot alkottunk az anyagi javak eszetlen hajhászásával. A professzor kiviláglott, hogy szerencsétlen fejleménynek tartja Donald Trump megválasztását, s Obama győzelme 2008-ban jó elmozdulás volt a megfelelő irányba. "Most bedöglött ez a változás. Megint egy másik irányba megy. Ez vissza fog csapni." A Budapest Klub és az Üzleti Etikai Díj alapítója úgy látja, az üzleti szférának nagy szerepe van az élhetőbb és fenntarthatóbb világ kialakításában, mert "hatalma van ebben a világban. Ez tud még mozogni. A politikától nem várhatjuk el, hogy az új alapelvek mögé álljon."
A világszerte olvasott könyvszerző és tudományfilozófus sem téveszti szem elől, hogy a természetben is létezik harc és verseny. "Persze, hogy egyik megeszi a másikat, a tápláléklánc megvan, de nem rongálják a rendszert, amiben élnek." E ponton tér el a több földlakó fajtól az ember.
Nem elérhető, de irányadó
A fenntarthatóság és a szuperkoherencia, amik bizonyos tekintetben egymás szinonímái, nem elérhető célok. Természeti erőforrás mindig el kell venni, mindig fel kell használni, hogy fennmaradjunk. De a szuperkoherenciának olyan alapelvnek kellene lennie, ami afféle csillagként mutat utat a vándornak. "Nem arról van szó, hogy el fogjuk érni a csillagot. De mutatja az irányt. A feladat felcserélni a mechanisztikus szemléletet azzal, ami mindig is volt a világban. Amire azt mondjuk, hogy holisztikus gondolkodás, összetett gondolkodás."
László Ervin egy viccel zárta mondandóját, mellyel derültséget váltott ki a közönségből: "Én nem vagyok sem pesszimista, sem optimista. Az optimista azt mondja, hogy ez a legjobb világ, ami csak lehet. A pesszimista meg az, aki nagyon fél attól, hogy optimistának igaza van. Ezek mind fatalisták. Csak pozitivistának
A lehetőségek után menni. Bennünk van valami, azt hiszem, mondjuk így, isteni szikra, lehet nevezni sokféleképpen. Van bennünk egy ösztön, az összefogásért, az egység irányába. Ezt a típusú motivációt kellene fejleszteni és az üzleti világban is alkalmazni." Hogy a cégek és vezetőik tudatosítsák, hogy egy nagyobb egész részei és ennek felelősségteljes szereplőiként működnek.