Versenyelőnyből versenyfeltétel
Egyre gyorsabb ütemben nő a mesterséges intelligenciára épülő fejlesztések száma, tavaly csak az Egyesült Államokban 130 százalékkal emelkedtek az AI-ra fordított vállalati büdzsék 2023-hoz képest. Az világosan látszik, hogy a befektetések nagy részét a generatív AI teszi ki, a legtöbbet pedig a szoftverek és információs szolgáltatások szegmensében, illetve a banki és kiskereskedelmi szektorban költik a mesterséges intelligenciára. A jelenlegi tendenciák azt vetítik előre, hogy akár néhány éven belül az AI válhat minden technológiai megoldás alapjává.
Fotó: Depositphotos
„Az AI alkalmazása ma már nem választás kérdése, hanem stratégiai szükségszerűség a cégek jövőálló működésének biztosítására” – mondja Lichtental Tina, pályázatíró, az Arto Consulting Kft. szakértője. A nagyvállalatoktól kezdve a startupokon át a közszféráig minden szervezet számára egyre sürgetőbb elvárássá vált, hogy ahol van rá lehetősége, automatizálja és ezáltal optimalizálja folyamatait. Az élet szinte minden területét átszövő mesterséges intelligencia ugyanis már nem csak a technológiai szektor ügye: egyre hangsúlyosabb szerepet kap az uniós pályázati rendszerekben is. „Egyre nyilvánvalóbb, hogy azok a vállalatok, amelyek nem alkalmazzák az AI-alapú megoldásokat, komoly versenyhátrányba kerülhetnek a nemzetközi finanszírozási források elérésében” – teszi hozzá Lichtental Tina.
Tarolnak az etikus és ipari hasznosításra alkalmas MI-fejlesztések
Az Európai Unió a Horizon Europe és az Európai Innovációs Tanács (EIC) pályázati rendszerein keresztül célzottan támogatja az etikus és ipari felhasználásra fókuszáló AI-fejlesztéseket. A Horizon Europe az EU 2021–2027 közötti kutatási és innovációs keretprogramja, amely 95,5 milliárd eurós költségvetéssel egészíti ki a nemzeti és regionális K+I finanszírozást. Az Európai Innovációs Tanács (EIC) ezen keretprogram részeként működik, és több mint 10 milliárd eurós forrásból támogat áttörő, magas hozzáadott értékű innovációkat. Három pályázattípusa – Pathfinder, Transition és Accelerator – az innovációs fejlesztések szinte minden szintjét segíti: a korai tudományos kutatásoktól egészen a piacra lépéshez közeli technológiákig.